Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Jak přejít ze ztrátového tradera do ziskového

  Zkusme se v dnešním článku trochu zamyslet nad tím, jaké představy mají ztrácející obchodníci o způsobu, kterým otočit svou nežádoucí situaci do obchodníků ziskových a konfrontujme tyto časté představy s reálným scénářem, který je třeba v podobném procesu aplikovat. Věřím, že podobné téma může být pro mnohé inspirující.

  Začněme prostým konstatováním, že jednou z velkých chyb začínajících obchodníků je zcela špatná představa o procesu, kterým se snaží otočit své ztrátové obchody do profitabilních.

  Začínající obchodník trpí často mylnou představou, že vhodným způsobem otočení ztrát do zisků je ještě trochu „přitlačit na pilu“ a tím svůj ztrátový cyklus „prolomit“ do ziskového. Jinými slovy, mnoho obchodníků v pozici ztrát zkouší dosáhnout změny „silou“, a to ať už zcela radikální změnou obchodního plánu, nebo zvýšením agresivity obchodování. Oba tyto způsoby vedou nutně k jedinému – ještě větším ztrátám. Klasický vývoj dlouhodobě ztrátového obchodníka vypadá většinou zhruba takto:

  ztracejici-obchodnik-proces-1.jpg

  Je ale nutné si uvědomit, že není možné okamžitě otočit permanentně ztrátové obchodování do konzistentně profitabilního – a už vůbec ne s použitím hrubé síly. Toto je častá a velmi mylná představa postavená zcela mimo realitu – je to jako chtít přes noc změnit chatrnou angličtinu do perfektní angličtiny, nebo podprůměrné sportovní výkony do nadprůměrných. Každý rozumný člověk ví, že takto to v reálném životě skutečně nefunguje (sněte dál..) a že každý proces zlepšení potřebuje postupné kroky, které jeden za druhým tvoří pomalu se budující exponenciální křivku zdokonalování se.

  V tradingu je tedy třeba v prvé řadě myslet tak, že proces otočení ze ztrát do profitů bude pozvolný a dlouhodobější a pokud má opravdu zafungovat, jediná možná podoba takového procesu bude vypadat zhruba takto:

  ztracejici-obchodnik-proces-2.jpg

  Jinými slovy, postup ztrátového obchodníka musí být následující:

  1. Obchodník musí snížit agresivitu (přílišná agresivita je velmi častá chyba nováčků) a analyzovat nejčastější příčinu svých ztrát. Jakmile nalezne tu NEJPODSTATNĚJŠÍ příčinu, musí okamžitě udělat veškerá opatření, aby takovouto příčinu okamžitě přerušil (konkrétní identifikaci možných nejproblémovějších kroků můžete nastudovat například v mém posledním článku).
  2. Pokud odstraníme NEJPODSTATNĚJŠÍ problém, měli bychom automaticky zamezit výraznému počtu ztrát a tím pádem se z „věčně ztrácejícího“ obchodníka dostat do fáze podstatně méně ztrácejícího obchodníka – řekněme mírně ztrácejícího obchodníka. To už je podstatně lepší stav a vývoj do tohoto stavu byl poměrně „přirozený“.
  3. Mírně ztrácející obchodník pokračuje ve svém obchodování a začíná si všímat řady dalších drobných chyb, nuancí a postupně vylepšovat svůj obchodní systém. Ještě více snižuje svou agresivitu, čeká jen na nejlepší příležitosti a postupně se „krotí“ a učí být trpělivější. Pokud se nesnaží nic uspěchat, postupně se stane stagnujícím obchodníkem. Tato fáze je obvykle jedna z nejvíce frustrujících, protože obchodník má (oprávněný) pocit, že již něco trochu umí, že již má trhy trochu nakoukané, přesto negeneruje žádný profit. Pozitivní však je, že již negeneruje ani dlouhodobé ztráty a tak je třeba na stagnaci nahlížet z pozitivního úhlu pohledu – a sice jako na proces „učení se zcela zadarmo“. Tato fáze může trvat delší dobu (ostatně jako každá fáze).
  4. Každá stagnace má svůj konec a pokud obchodník vydrží, začne pomalu generovat své první profity. Jeho zisky nejsou zatím závratné, jeho stav se dá označit maximálně jako mírně profitabilní obchodník, avšak je zde již patrný růst vzhůru. V tomto bodě je již obchodník většinou poměrně disciplinovaný, dokáže si počkat na „nejlepší“ obchody, nejedná impulsivně a stále výrazně piluje svůj obchodní plán. Nejčastěji obchodníci v tomto bodě pilují hlavně money-management a proces řízení obchodu, neboť v tomto bodě už většinou obchodníci moc dobře vědí, že trading není jenom o vstupech, ale že daleko častěji jsou podstatnější výstupy. Právě tento posun v myšlení v kombinaci s určitou již získanou zkušenosti a postupné „absolutní důvěry v obchodní systém“ začíná konečně přinášet první ovoce. I tento bod může bohužel trvat neúměrně dlouho, v určitý moment však trader zjistí, že už o svém konání a svém systému nemá prakticky absolutně žádné pohybnosti a tak je zcela připravený k navyšování pozic, ještě efektivnější exekuci svého plánu a může postoupit do „nejvyššího“ stádia.
  5. Nyní vám již nic nebrání být dlouhodobě úspěšným obchodníkem. Prošli jste si nutný proces postupného růstu a z každé fáze cyklu si odnesli něco, co vás výrazně posunulo vpřed. Již znáte své silné i slabé stránky, umíte krotit emoce, držet adekvátní míru agresivity a přesně víte, co děláte. není tedy důvod, proč byste neměli být profitabilním obchodníkem!

  Zkuste se tedy prosím nad tímto postupem zamyslet a pokud patříte do kategorie dlouhodobě ztrácejících obchodníků, tak i velmi vážně zapřemýšlet nad radikální změněou svého aktuálního mentálního postoje k tradingu. Obávám se, že jeden z prvních kroků otočení zisků do ztrát je zvolnit, přestat se snažit čehokoliv docílit silou a radikálně snížit svá očekávání. Alespoň doposud jsem se nikde nesetkal s jiným vývojem ztrácejících obchodníků v profitabilní.

  Pokud jste sami prošli cestou ze ztrácejícího obchodníka k profitabilnímu, podělte se o svou cestu prosím s ostatními v diskusi pod tímto článkem.

  9.8.2009

  Tomáš Nesnídal


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...