Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Jak se v komoditách vydělávají peníze IV

  V dnešním díle názorného seriálu o tom, jak vlastně funguje profitabilní komoditní obchodování a na základě jakých principů nám přináší peníze, se budeme věnovat něčemu, čemu se říká position-sizing.

  Position-sizing (dále jen PS) je jednou z kriticky nejdůležitějších součástí money-managementu a ve skutečnosti je to ta část, která jako jediná může způsobit, že zatímco jsme doposud vydělávali pouze „drobné“, nyní můžeme z „drobných“ udělat doslova miliony. PS je dokonce natolik podstatná část obchodování, že ji například Larry Williams nebo Ed Seykota považují za zcela nejdůležitější součást svého obchodního systému. Pokud se začnete position-sizingu seriózně věnovat i vy, můžete tedy rapidně zvýšit své obchodní výsledky. Co tedy PS je?

  Není důležité co, ale kolik

  V komoditním obchodování není příliš důležité co obchodujete, ale kolik obchodujete. Řeč je tady samozřejmě o kontraktech. Většina z vás zatím obchoduje pouze s jedním jediným kontraktem, nicméně pravdou zůstává, že s takovým přístupem nikdy příliš nezbohatneme. Abychom mohli nalézt v komoditním obchodování skutečně bohatství a blahobyt, bude naprosto nezbytné začít v budoucnu obchodovat s tak zvanými multi-kontrakty neboli s více jak jedním kontraktem. Samozřejmě, že i taková věc musí ale vycházet z nějakých osvědčených, logických a promyšlených základů - není možné si prostě jen jednoho dne říci: „nyní už bych možná mohl obchodovat 2 kontrakty místo jednoho“. Je třeba postupovat systematicky a právě k tomu nám slouží metody zvané position-sizing, které nám na základě jednoduchých matematických formulí říkají, kolik v daném obchodě obchodovat kontraktů.

  Ještě než si ale ukážeme, jakým způsobem tedy s rostoucí velikostí našeho účtu přidávat, nebo naopak v případě klesajícího účtu ubírat, pojďme se podívat na efekt, jaký může takový PS mít.

  Na obrázku 1 vidíte výsledky mého obchodního systému za náhodně vybrané období 2,5 měsíce. Pro názornost jsem předpokládal, že většina z vás začíná obchodovat s účtem kolem 5000 USD, proto jsem i já v tomto náhodně vybraném úseku stanovil počáteční velikost účtu 5000 USD. Jedná se samozřejmě o systém pro intradenní obchodování.

  position_sizing1.gif

  Výsledky intradenního obchodního systému za období 2,5 měsíce s počátečním kapitálem 5000 USD. Systém byl po celou dobu obchodovaný pouze s jedním kontraktem.

  Jak na obrázku vidíme, systém si vedl docela dobře. Z počátečních 5000 USD se podařilo za cca 2,5 měsíce udělat 12 800 USD, t.j. vydělat poměrně slušných 7800 USD. Toto číslo si dobře zapamatujte, protože za moment si ukážeme malé kouzlo.

  Nyní vám ukážu graf naprosto stejného systému a naprosto stejných obchodů. Vše zůstává naprosto totožné, pouze s jednou maličkostí - do celého systému zakomponuji jednoduché pravidlo position-sizingu, jehož smysl je následující: pokud budu vydělávat, budu na základě PS matematické formule přidávat kontrakty. Pokud budu prodělávat, budu na základě stejné matematické formule ubírat kontrakty. S pomocí jednoduchého PS pravidla jsem tedy začal obchodovat 1 kontrakt a na konci celého období 2,5 měsíce jsem již obchodoval s pěti kontrakty. Opět podotýkám, vše ostatní zůstává - stále obchoduji stejný systém stejným způsobem, pouze se v průběhu času mění počet kontraktů. Zde je výsledek:

  position_sizing2.gif

  Stejný systém s použitím position-sizingu.

  V tomto případě je výsledek našeho obchodování za 2,5 měsíce více jak 20 000 USD, což znamená, že jsme oproti původní verzi náš zisk zvedli z 7800 USD na 15 000 USD a tím ho téměř zdvojnásobili! Potřebovali jsme lepší systém, abychom vydělali o 100 % více? Nikoliv. Potřebovali jsme lepší vstupy? Nikoliv. Potřebovali jsme větší úspěšnost systému? Nic takového! Vše, co nám stačilo, je jeden nepatrný vzoreček, který přidáme do našeho obchodního plánu a který nám začne říkat kolik, neboli řídit velikost našich pozic (proto také anglický název position-sizing). Jak vidíte, jenom v tomto případě má tento vzoreček hodnotu téměř čtvrt milionu korun. Dokážete si snad někdo ve svém zaměstnání vydělat o čtvrt milionu více za 2,5 měsíce jenom tím, že do práce přinesete nějaký vzoreček? Pochybuji!

  Nyní tedy víme, jak mocný umí být PS a pevně doufám, že většina z vás si již konečně uvědomuje, že v profitabilním tradingu je mnohem více důležitých faktorů, než pouze vstupy. Jedním z nich je právě position-sizing.

  Samozřejmě existuje celá řada modelů, na základě kterých position sizing aplikovat. Některé jsou velmi známé, některé jsou méně známé. I zde platí, že neexistuje žádné univerzální, stoprocentní pravidlo position-sizingu. Stejně jako v obchodování si musí každý najít svůj vlastní vzorec position-sizingu, takový, který mu bude vyhovovat. My si v tomto seriálu ukážeme vzorečků position-sizingu postupně několik. Dnes začneme s naprosto nejzákladnějším ze všech.

  Kellyho formule

  Kellyho formule je jeden z elementárních způsobů position-sizingu, o kterém se zajisté dočtete v každé literatuře věnované tomuto tématu. Mám za to, že jsem z několika zdrojů vyčetl, že Kellyho formule vznikla převážně pro karetní hráče, ruku do ohně však za tuto informaci nedám. Co je tedy Kellyho formule? Jedná se o následující vzorečkek:

  F = ((R+1)*P-1)/R

  kdy

  P = pravděpodobnostní úspěšnost vašeho systému

  R = poměr zisku u ziskových obchodů a ztráty u ztrátových obchodů

  Abychom tedy mohli vzoreček aplikovat, musíme znát tyto dvě proměnné našeho systému, které získáme pouze a jen poctivým back-testingem, během kterého si budeme veškeré naše výsledky zapisovat do tabulky a následně je analyzovat (netřeba snad podotýkat, že zde začíná práce každého úspěšného tradera).

  Řekněme tedy, že mám například systém s momentální úspěšností 45 % a s 1,8krát většími průměrnými zisky oproti průměrným ztrátám. Vzoreček tedy aplikujeme následovně:

  F = ((1,8 + 1)*0,45 - 1)/1,8 = 0,144

  Číslo 0,144 můžeme číst, jako 144 tisícin nebo 14,4 setin (tedy 14,4 %). Toto je tedy velikost účtu, kterou budeme používat pro obchodování.

  Pokud tedy máte na vašem účtu 10 000 USD (100 %), pak pro jeden obchod použijete 1440 USD (14,4 %). Toto číslo pak jednoduše vydělíte marginem a dostanete počet kontraktů, se kterými máte obchodovat. Pokud by se tedy jednalo např. o trh s marginem 700 USD, obchodovali bychom v tomto případě 2 kontrakty.

  Toto však ještě není vše. Samozřejmě nemůžeme obchodovat velikost 14,4 % našeho účtu konzistentně. Pointa je v tom, že se v průběhu času naše procentuální úspěšnost obchodního systému mění, zrovna tak jako poměr ziskových obchodů ke ztrátovým. Tento vzoreček je tedy třeba zabudovat do našich průběžných výsledků, čímž se nám bude spolu s výsledky i průběžně měnit proměnná P a proměnná R. Tím tedy budeme dostávat neustále nové hodnoty F a počet našich kontraktů se bude neustále měnit. V době, kdy se systému bude dařit a bude mít vysoké procento úspěšnosti, budeme obchodovat s více kontrakty. A samozřejmě naopak - pokud se nám dařit nebude a úspěšnost systému bude klesat, budeme díky Kellyho formuli obchodovat méně kontraktů.

  Kellyho formule může být skutečně fenomenální metoda position-sizingu. Sám Larry Williams obchodovat Kellyho formuli po mnoho let a vděčí jí za nezanedbatelnou část svých milionů.

  Příště si ukážeme další metody position-sizingu.

  29.1.2006

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...