Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Jak se v komoditách vydělávají peníze

  Záměrně jsem tento článek nazval trochu bulvárním titulkem. Skutečně bych ale byl velmi rád, aby si jej přečetl každý čtenář, který seriózně uvažuje o obchodování na komoditních burzách. Tento článek totiž ukáže přesnou podobu toho, jak se na komoditních burzách tvoří zisky.

  mmoney.gifPointou celého článku není nic víc a nic méně než dokázání skutečnosti, že jeden jediný obchod vůbec nic neznamená. V případě intradenního obchodování pak nic neznamená ani celý týden.
  Spousta začínajících obchodníků prožívá nepříjemné a frustrující pocity, když je několik jejich prvních obchodů ztrátových. Řada obchodníků po úvodní ztrátové sérii nakonec psychický tlak neunese, „vysadí“, přestane obchodní plán obchodovat a začne se poohlížet po jiném. Což je klasická začátečnická chyba a svědčí pouze o jednom – obchodník nevěnoval dostatečný čas studiu a paper-tradingu.

  Neustále zde opakujeme, že základem úspěšného obchodování je udělat si obchodní plán a ten řádně otestovat. Věnujete-li dostatečný čas testování svého obchodního plánu, víte pak, co by vás mohlo v budoucnu čekat. Jak dlouhá série ztrát je v nejhorším případě možná (samozřejmě, nic není s jistotou – nikdo nezaručuje, že se bude minulost opakovat, a tak je třeba počítat i s mírně horšími variantami), jak velký účet bude pro vaši strategii potřeba, jakou úspěšnost má vaše strategie, jaké RRR, apod. Bez řádného researche si zkrátka a dobře není možné ověřit, zda strategie skutečně funguje, ani v ní získat patřičnou sebedůvěru.

  Jak vůbec strategii back-testovat? I to zde již bylo vysvětleno mnohokrát. Je zapotřebí si formulovat jednoduchou strategii do formy konkrétního obchodního plánu. Definujte si, jak, kdy a kde budete do obchodu vstupovat, kam posadíte základní stop-loss, jak budete základní stop-loss posouvat a jak, kdy a kde budete z obchodu vystupovat. Plán by měl být co nejpřesnější a nejkonkrétnější – měl by dávat co nejméně prostoru subjektivnímu zvažování. Čím více „mechanicky“ budete schopni plán aplikovat do reálných trhů, tím lépe pro vás.

  Až si takovýto plán sestavíte (ukázek obchodních plánů celé řady obchodníků je v diskusním vláknu OBCHODNÍ PLÁN spousta), máte dvě možnosti, jak plán otestovat. Důrazně doporučuji obě:

  1) projet si celou řadu historických dat (např. v programu Gecko T´n´T) a otestovat výsledky plánu na historických datech

  2) dostatečně dlouho trénovat obchodní plán takzvaným „paper-tradingem“; t.j. trénovat konkrétní strategii v reálných trzích, ale zatím ještě bez reálných peněz

  Je třeba získat dostatečně velký vzorek dat, který vám dá představu o tom, jak plán funguje a jak se chová. Solidní vzorek dat je alespoň 20 uskutečněných obchodů. Ideální je mít sadu po 20 obchodech – t.j. například 60 obchodů, ty si kontinuálně rozdělit po 20, a získat tak 3x výsledek obchodního plánu na 20 uskutečněných obchodech. Taková data už vám dají velmi solidní přehled o tom, co od systému očekávat.

  Nyní bych se ale rád vrátil k hlavní pointě celého článku. Obrovské množství obchodníků si neustále dělá přílišnou hlavu se ztrátami. Jak už jsme zde ale opět mnohokrát psali – ztráty jsou přirozenou součástí obchodů. Sám mám stovky ztrát. Pokud tedy chcete v komoditách skutečně vydělávat, smiřte se se ztrátami a začněte je brát jako přirozenou součást obchodování. Žádné deprese z toho, že jste měli ztrátový den, týden nebo měsíc. Podstatné je opravdu jedině to, je jak jste na tom z dlouhodobého pohledu.

  Hodně jsem váhal, jestli zde mám veřejně ukázat to, co se právě ukázat chystám. Nicméně jsem po zralé úvaze došel k závěru, že prezentovat zde některé své výsledky by mohlo výrazně pomoci celé řadě obchodníků správně nahlížet na obchodování.

  Zde tedy můžete vidět mé výsledky jednoho ze systémů za poslední měsíc a půl. Jedná se o systém intradenního obchodování, založený na kombinaci dvou indikátorů. Systém však není podstatný – každý by si měl dříve či později bez výraznějších problémů sestavit podobný systém. Nejedná se o nic zázračného. Co vám však chci ukázat je obrovské množství ztrát, které mi systém v průběhu měsíce a půl nadělil - a přesto po tomto měsíci a půl vykazuje systém výrazný profit! Ukázka samozřejmě pracuje s jedním kontraktem, celý zisk se pak ještě násobí počtem kontraktů.

  Všimněte si především sloupce P/L (profit/loss). Každé číslo v červené závorce znamená ztrátu. Jedná se o trh e-mini Russell 2000, kde 1 bod = 10 USD. Takže například hodnota (14) znamená ztrátu 140 USD. Projeďte si celou tabulku a uvidíte, že se jenom červená ztrátami. Ztrát je v něm po pravdě více, než zisků. Pak ale koukněte na sloupeček bankroll a uvidíte, že se za celé období nachází systém ve výrazném profitu! Každá řádka uvádí celkový kumulovaný zisk v USD. Po měsíci a půl je to tedy zisk 5710 USD a to i přesto, že ztrát bylo více než zisků. Samozřejmě se nejedná o žádný „zázrak“ – vše je otázkou funkčního money-managementu a solidního risk-reward-radio.

  A přesně takhle obchodování funguje. Cesta k ziskům vede přes nekonečnou řadu drobných ztrát. Všimněte si v kolonce bankroll, že peníze proudící na účet připomínají tak trochu horskou dráhu. Vylétnete nahoru, ale jenom proto, abyste zase chvíli padali dolů. Padáte ale dolů, abyste se později vyhoupli zase trochu výše. V komoditním obchodování nikdy nevíte, jaký obchod bude ziskový, a jaký ztrátový. Jedním si však můžete být jistí vždy – po ziscích přijdou ztráty a po ztrátách zase zisky. Neexistuje žádný způsob, jak mít samé zisky. A osobně se domnívám, že nikdy ani nebude. Přesto lze v trzích vydělávat spoustu peněz – i přes mnoho ztrát. Naučte se přijímat ztráty jako přirozenou součást obchodování, a budete psychicky i finančně zase o krok dále.

  A ještě něco závěrem. Zkuste si schválně vzít výsledky prezentované níže a rozdělit si je buďto po 20 obchodech nebo po 10 obchodních dnech. Uvidíte pak obchodování v jiném světle. Pochopíte, jak zbytečné je zabývat se jediným konkrétním obchodem nebo jedním obchodním týdnem. Pokud budete mít profitabilní plán a ten vždy dodržovat, zisky přijdou dříve či později automaticky.

  ukazka_obchodu.gif
  Po kliknutí je možné stáhnout ukázkové obchody v Excelu.

  27.7.2005

  Tomáš Nesnídal


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...