Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Jak se v komoditách vydělávají peníze III

  Tento víkend jsem strávil v pohodovém prostředí chalupy v Jižních Čechách. Svojí pohodu jsem si zpestřoval již několikátým čtením knihy Larryho Williamse „Long term Secrets to Short Term Trading“, při kterém jsem si opět uvědomil, jak mnoho lidí se v komoditním obchodování ke své vlastní škodě neustále dopouští stále stejných chyb. Největší z nich je pak špatné chápání komoditního obchodování již od samého začátku.

  Vydělávat peníze v komoditách nemusí být složité, pokud však správně již od začátku chápeme, jak komoditní obchodování funguje. Jak tedy vlastně funguje?

  Řada lidí se domnívá, že je v komoditním obchodování nejdůležitější mít pravdu. Dokázat uhodnout, kam trh půjde zítra – to je, oč tu běží. Tedy alespoň podle ztrácející většiny. Bohužel mám špatnou zprávu – NIKDO nedokáže uhodnout, kam půjdou trhy zítra. Nedokáže to dlouhodobě žádný člověk, žádný systém, ani žádná magická matematická formule na světě. Pokud chcete v komoditách začít vydělávat, zapomeňte na předsevzetí, že vaše obchodování bude postavené na myšlence mít v 90 % pravdu v tom, kam se trh vydá. Pokud chcete v komoditním businessu uspět, pak to, co potřebujete, není mít pravdu, ale mít výhodu. Výhodu oproti ostatním obchodníkům. Výhodu, která vám pomůže v trzích dlouhodobě profitovat a přesouvat tak peníze z kapes poražených do kapes vašich. A když zde říkám výhodu, mám tím ve skutečnosti na mysli výhody rovnou tři. Abyste profitovali v obchodování, potřebujete všechny tři najednou. Jedna bez druhé je bezpředmětná. Zde tedy tři výhody, které vás dostanou na dráhu profitujícího obchodníka:

  VÝHODA 1 – NIKDY NEVSTUPUJTE DO TRHU ZCELA NÁHODNĚ

  Trhy se neustále mění. Každý den, každou minutu, každou vteřinu. Díky vyspělým technologiím není dnes problém vstoupit do trhu prakticky kdykoliv. Pokud však chceme vydělávat, musíme do trhů vstupovat s rozvahou a z konkrétního důvodu.

  Konkrétním důvodem našeho vstupu do trhu by pak mělo být cokoliv, co nám dá pravděpodobnost, že obchod půjde naším směrem. Existují desítky a možná i stovky způsobů, které nám mohou takovou pravděpodobnost dát. Mohou to být určité formace, indikátory, nebo tak zvané patterny. I když jsou trhy neustále měnícím se prostředím, kde nikdy nevíme, co se stane zítra, existují určité „body“, které se v trzích již po desetiletí z nějakého důvodu neustále opakují. A právě takové nám mohou dávat určitou statisticky dokázanou pravděpodobnost toho, že se trh vydá určitým směrem. Například formace double top / bottom je jedna z těch, která je již velmi dlouho prověřená časem a kdykoliv takovou formaci spatříme, máme již dopředu více jak 50% šanci, že trh půjde naším směrem. I kdybyste tedy obchodovali pouze a jen tuto formaci, při správném dodržení money-managementu nemůžete prodělat!

  Najděte si tedy cokoliv, co vám z dlouhodobého pohledu bude dávat výhodu nad ostatními. Najděte si cokoliv, co zvýší šanci na vaší straně v momentě, kdy se rozhodnete vstoupit do obchodu. Šance je to, oč tu běží. Kdo má šance na své straně pouze o malinko větší než ostatní, ten se stává vítězem.

  Nezapomínejte však na to nejpodstatnější. Není důležité mít vždy pravdu, abyste vydělávali v komoditách (nemalé) peníze. Zapomeňte tedy na nekonečné hledání vstupu s co nejvyšší pravděpodobností. Bohatě vám stačí cokoliv mezi 50-55 procenty. Se správnou aplikací money-managementu se i s takovým číslem dá vydělávat jmění. Hledat vyšší pravděpodobnost vás může dostat do obrovského, nekonečného kola frustrace.

  VÝHODA 2 – KDYŽ UŽ JSTE V TRHU, CHOVEJTE SE V NĚM „CHYTŘE“

  Když tedy najdete svou výhodu 1 a v momentě, kdy vstoupíte do trhu, už jste na tom o poznání lépe než ostatní, je třeba si výhody udržet i při samostatném obchodu. Většina lidí po svém vstupu do obchodu neví, co dělat dále. Raději dají na rady svého brokera, než na svůj rozum. Nebuďte jako ztrácející většina. Když už jste jednou v obchodě, chovejte se chytřeji než ostatní. Jak? Překvapivě jednoduše:

  Pokud nepůjde trh vámi předpokládaným směrem, vystupte z něho s drobnou ztrátou. Buďto se ztrátou definovanou vaším základním stop-lossem, nebo ztrátou ještě menší tím, že obchod dle konkrétního plánu uzavřete ještě dříve. Někteří obchodníci čekají pouze předem určenou dobu a pokud se během takového časového intervalu trh nerozjede jejich směrem, obchod nekompromisně uzavírají.

  Pokud trh naopak půjde vaším směrem, snažte se z něho vytěžit maximum. Jak? Například pravidelným posouváním stop-lossu a neustálou ochranou kumulovaného profitu. Můžete posouvat stop-loss o fixní částku, za S/R úrovně, s pomocí SARS systému, nebo jakkoliv jinak. Je to jen na vás. Každopádně si chraňte své profity.

  Pokud budete dodržovat obě tato pravidla, budete mít opět obrovskou výhodu oproti ostatním. Budete vystupovat s malými ztrátami a vysokými profity. Z dlouhodobého pohledu tedy můžete opět pouze vydělávat. Chovejte se v trhu chytřeji než ostatní a budete bohatě odměněni.

  VÝHODA 3 – NIKDY NEPORUŠTE SVOJI VÝHODU 1 A 2

  Zde narážíme na nejobtížnější věc ze všech – psychologii obchodování. I když dáte dohromady výhodu 1 a budete vstupovat do trhů pouze když budou šance na vaší straně a i když dáte dohromady systém, který vám dá výhodu 2 a vy budete vystupovat s malými ztrátami a vyššími zisky, ještě to neznamená, že máte vyhráno. Protože výhodu 1 a výhodu 2 si musíte držet konsistentně. A zde je kámen úrazu, na kterém většina obchodníků dříve či později selže. Ztrácející obchodníci buďto nedokáží čekat, až budou šance na jejich straně (výhoda 1) a začnou tak vstupovat do trhu, kdy nemají, čímž svoou výhodu 1 ztratí. Nebo do trhů na základě výhody 1 vstoupí, ale nedokáží si pak udržet výhodu 2. Buďto se nechrání stop-lossem a vystoupí z trhu s obří ztrátou nebo vystupují předčasně ze ziskových obchodů, a tak jejich zisky tak akorát pokryjí ztráty. Nebo nedokáží přijmout fakt, že šance jsou na naší straně pouze v určitém procentu, a tak samozřejmě musíme tu a tam chytnout nějaké ztráty. Řada obchodníků prostě nesnese více jak 4-5 ztrát za sebou. Přičemž v dlouhodobém pohledu jsou takové věci naprosto samozřejmé. I když máme šance na naší straně, není tomu vždy a není možné jakkoliv předvídat ani pořadí. Můžeme mít 10 ztrát za sebou, ale i 10 zisků za sebou. Ve světě komodit nikdy nevíte. Pokud chcete přežít a vydělat, nesmíte NIKDY porušit výhody 1 a 2. Pokud je porušíte, nikdy neviňte z neúspěchu ani trhy, ani brokera, ani cokoliv nebo kohokoliv jiného než sebe samotného.

  Naučte se tedy obchodování chápat ze správného pohledu. Přestaňte hledat magické systémy, které budou mít vždy pravdu, a soustřeďte se raději na výhody. Je to jako v kterémkoliv jiném businessu. Pokud bojujete o zakázky, nikdy vám nikdo nedá žádný tajný recept, jak získávat vždy a všechny zakázky. Můžete si však vypěstovat řadu výhod. A pokud dokážete takové výhody dlouhodobě udržovat, váš business zajisté jen pokvete. V komoditním obchodování tomu není jinak.

  14.8.2005

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...