Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Jak si v trzích zajistit stabilní příjmy

  Stabilita příjmů v nejistých prostředích trhů, kdy nikdy nevíme, co se bude dít příští den, je určitě nemalá výzva pro všechny tradery. Každý z nás si přeje, aby příjmy z tradingu byly co nejstabilnější, zároveň ale každý z nás zažívá období, která nejsou zrovna příjemná. Jak se pokusit příjmy v trzích stabilizovat?

  Odpověď je vcelku jednoduchá – skrze portfolio. To není nic nového pod sluncem a mnohokrát už jsem zde o nutnosti portfolia psal. Nicméně dnes se pokusím provést zajímavou demonstraci, která by měla pomoci ještě více ukázat, jak hodně může už jen malé portfolio pomoci.

  Celou demonstraci provedu na základě výsledků z jednoduchého simulátoru v Excelu, který jsem vytvořil tak, aby náhodně simuloval 3 různé equity křivky a ty pak spojil v jediné portfolio. Nejedná se o žádné skutečné systémy, záměrně se jedná o equity generované absolutní náhodou (pomocí funkce RANDBETWEEN), čímž si mohu simulovat tisíce různých možností a podob equity a vidět tak jejich dopad, pokud se spojí do jediného portfolia. Z mnoha různých simulací jsem pro dnešní článek vytvořil screenshoty celkem 3 různých zajímavých situací, které zde trochu okomentuji.

  První obrázek přináší situaci, kdy máme vcelku stabilní systém (2), systém s rozumnou stabilitou, ale občasnými většími drawdowny (1), a systém co celkově sice vydělává, ale s absolutní nestabilitou a prakticky nesnesitelnými drawdowny (3).

  Zajímavé na této ukázce je, že i zapojení tak mizerného systému jako je číslo 3, se stále dokáže slušně "vstřebat" do portfolia, kdy zbylé dva systémy vykazují nadále rozumný růst. Jinými slovy, tato ukázka dokazuje, že pokud by vám v portfoliu začal jeden systém výrazně selhávat, i nadále si v rámci portfolia můžete dokázat zachovat zdravý růst, pokud ostatní dva systémy vykazují rozumně pokračující růst. Zajímavá je také ještě jedna věc – systém 3 pomohl celkovému portfoliu zejména v nedávné době, kdy systém 1 vykazoval menší propad. Což mě přivádí k tomu, že jsem kdysi viděl obchodníka skládajícího dohromady systémy co neměly moc daleko od podoby systému číslo 3 s argumentem, že na jednotlivém systému příliš nezáleží, důležitý je dopad na celkové portfolio. Jeden musí přiznat, že na tom něco je.

  Druhý obrázek jde v rámci modelování špatných scénářů ještě trochu dále. Zatímco systém 2 nadále vykazuje stabilní růst, systémy 1 a 3 jsou velmi nestabilní, s výraznými propady a rozhodně ne lákavé na první pohled.

  Přesto ale i v této situaci dokáže ony dva mizerné systémy portfolio "vstřebat" – jinými slovy, stačí vám dokonce, aby ve vašem portfoliu jel skvěle pouze jediný systém, a pokud si zbylé dva povedou mizerně, stále máte šanci na stabilní růst equity. Samozřejmě zde záleží i na dalších aspektech, jako vzájemná korelace daných systémů, ale je zcela zjevné, že síla portfolia v dobách, kdy se daří jen 1/3 systémů, je nepopiratelná.

  V posledním příkladu jsem zašel úplně nejdále a vybral tři vcelku mizerné systémy (ani jeden bych v portfoliu mít nechtěl). Systémy 1 a 2 nevykazují prakticky žádnou stabilitu, systém 2 posledních cca 40–50 obchodů naznačuje, že možná "umřel" a přestal zcela fungovat (a v reálu už bych ho z portfolia zřejmě dávno vyřadil).

  I přes tuto zjevnou slabinu všech 3 systémů stále dochází k relativně uspokojivému růstu equity na úrovni celého portfolia. Samozřejmě, není to ideální růst – ale podívejte se znovu, s jakými systémy se uvnitř portfolia pracuje! Nikdo tedy již nemůže popřít, že skrze portfolio skutečně vede cesta – a možnost jak se vydat ke stabilním výsledkům existuje.

  Závěrem

  Samozřejmě platí, že není portfolio jako portfolio. Důležité je být v rámci portfolia diverzifikovaný mezi různé trhy, timeframy atd. Nutnost nízké korelace mezi vzájemnými systémy zde hraje důležitou roli.

  Myšlenka portfolia pak platí pro všechny – diskréční daytradery i AOS obchodníky. I diskréční daytrader se může soustředit na 2–3 různé trhy, které už samy o sobě nejsou tolik provázané, aby zvýšil stabilitu příjmů a snížil alespoň trochu pohled do nejisté budoucnosti. AOS obchodník má pak možnost prakticky nonstop nechávat počítač generovat obchodní systémy a ty pak dle potřeby v portfoliu obměňovat tak, aby stále držel rozumně nízkou korelaci (rychlé generování systémů učím na kurzu VIP AOS TURBO, absolventi dnes s know-how z kurzu generují systémy pro celou řadu trhů, od indexů až po komodity jako ropa, pšenice, bavlna, zemní plyn atd.). Můžete také provést diverzifikaci typu daytrading + spready (nebo opce) apod. Zde už záleží na každém, co si vybere – úkolem tohoto článku bylo pouze prakticky demonstrovat, jak rozumné portfolio může pomoci ke stabilitě i v situacích, kdy jednotlivé systémy příliš stability právě nevykazují – a v tomto je výhoda i nutnost vhodně připraveného portfolia nepopiratelná.

  10.8.2014

  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...