Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Jak si vede systém EMDragon a několik důležitých ponaučení

  Jak už jsem zmínil v několika nedávných článcích, minulý rok byl na indexech pro breakout strategie doposud můj nejnáročnější. Letošní rok se však zatím vše vrací k normálu a eaquity drtivé většiny mých indexových systémů opět rostou. Osobně to vidím jako příležitost k pár důležitým shrnutím, která se pokusím demonstrovat na systému EMDragon.

  Nejprve krátké shrnutí, co je vlastně systém EMDragon. Je to jeden z mých automatických systémů (AOS), které obchoduji už relativně dlouho. Tento konkrétně od roku 2011, letošní rok začíná tedy systém svůj pátý rok live historie. Systém mám v několika podobách (různé parameter-sets) a s lehkými modifikacemi parametrů bez problémů funguje na většině indexů (ES, YM, NQ, TF). Prošel mými nejnáročnějšími testy robustnosti a byl celý vytvořený přesně podle workflow, které vyučuji na VIP AOS Turbo kurzu, kde také systém EMDragon všichni účastníci dostávají, aby měli nějaký ověřený, kvalitní systém do začátku.

  Pojďme se nyní podívat, jak si systém celkově vede a následně udělat několik důležitých komentářů.

  EMDragon-revize-1.jpg

  První věc, kterou bych rád zmínil, je live výkonnost. Ta je totiž doposud velmi, velmi podobná IS (In-Sample, tj. backtestové) výkonnosti, avšak s tím rozdílem, že délka trvání drawdownu v roce 2014 byla v rámci live podstatně delší než v rámci IS dat. Zde je nutno provést první důležitý komentář: Po mnoha letech zkušeností fulltime obchodování automatických obchodních strategií mohu říci, že toto se vám zkrátka a dobře stane dříve, či později s každým systémem. Prakticky žádný systém nekopíruje svoji IS periodu (backtest) přesně, a většina systémů má v rámci live nižší Profit Factor, delší trvání drawdownu a občas i lehce menší profitabilitu. Co to pro nás znamená? Že mnoho traderů žije na základě IS (backtestové) equity ve velmi nerealistických očekáváních, a proto také na svém VIP kurzu vyučuji kriticky důležitou věc, kterou je analýza systému s pomocí Monte Carlo metody, která nám teprve dá mnohem více realistický pohled na budoucí možné výsledky. Což je vlastně zcela první důležitá "lekce", kterou jsem chtěl v rámci tohoto článku zmínit.

  Druhá důležitá lekce je naučit se chápat a rozumět tomu, že takovéto věci, které se děly v roce 2014, se zkrátka a dobře občas stávají. Žádný systém není svatý grál, každý má svá slabší a silnější období. Dokonce i trhy mají svá slabší období – zažil jsem rok, kdy jakákoliv má breakout strategie nasazená na indexech vypadala, že bude už jen růst, ale záhy může přijít prudká změna v trhu a strategie bojuje o přežití. Přitom když se většinou na equity podíváme zpětně, s odstupem času, zjistíme, že se vlastně až tolik "nedělo".

  EMDragon-revize-2.jpg

  Pro mě osobně nejnáročnější na stagnujícím období v roce 2014 bylo vědomí toho, že strategii má také k dispozici řada mých VIP studentů, kteří ji i živě obchodují. Samozřejmě jsem všem velmi přál, aby jim strategie od začátku přinášela samé zisky. Ale bohužel v trzích nejsou žádné záruky, vše, co mohu předat, je letitá zkušenost, strategii prověřenou live obchodováním s mnoha robustními testy za sebou, s dobrým pocitem toho, že předávám studentům to zcela nejlepší, co mohu.

  Mimo jiné to přináší i otázku, zda se strategie nemohla "pokazit" chvilkově tím, že jí začalo obchodovat současně několik desítek lidí. Upřímně si to nemyslím. Jednak studenti se naučili rozpracovat strategii do několika variací (parameter-setů) a moc dobře vím, že jí většinou obchodovali s rozdílnými variantami, na rozdílných trzích. Neplatilo zde tedy, že by všichni dělali v jeden okamžik totéž. Navíc podobnou stagnaci jsem zažil v roce 2014 u více strategií, takže šlo o určitou anomálii v rámci celého trhu. Což hned vede k další důležité lekci a tou je diversifikace.

  Osobně jsem diversifikaci mezi více trhů léta tak trochu "odkládal". Možná jsem byl jen trochu líný se do dalších trhů pouštět, možná se mně jen líbila myšlenka toho, že zdokonaluji svou expertízu v jediném segmentu – indexech. Tak i tak jsem velmi vděčný za rok 2014, který mě "dokopal" k tomu, že jsem konečně vytvořil sérii systémů na dalších trzích a intradenní obchodování rozšířil i na swingové (equity jednoho nedávno vytvořeného systému na Soyabeans jsem před pár dny vložil i na svůj linkedIn profil). Po řadě měsíců strávených tvorbou portfolia mohu říci, že teprve zde leží ten skutečný "grál". Přitom je velmi pozitivní vidět, jak kumulace více systémů s nízkou korelací nezvyšuje kapitálovou náročnost – jinými slovy, při správném "mixu" člověk může obchodovat 3 systémy s kapitalizací, která je jinak vhodná jen pro jediný systém.

  Zcela poslední důležitou lekci, kterou bych zde rád zmínil, je mít na paměti, že slabší období střídají ta silnější a naopak. Nezřídka čím delší stagnace, tím prudší je pak recovery, a čím rychlejší růst equity, tím dříve můžeme očekávat zpomalení (bohužel není možné nikdy dopředu říci s jistotou kdy, aby dle toho případně člověk upravil počet pozic). Skvěle to dokazuje právě i aktuální růst – po měsících stagnace tu máme najednou pět měsíců v řadě pouze ziskových, letošní rok zatím bez ztrátového měsíce.

  EMDragon-revize-3.jpg

  Bude ale tento stav trvat donekonečna? Samozřejmě ne. Je třeba být realisty. Může se stát, že se chvilku budete cítit jak génius, ale zkušenosti vás naučí, že v trzích je třeba být stále na pozoru a raději se dobře diversifikovat. Až s realistickými očekáváními se teprve můžete vydat na cestu dlouhodobě profitabilního obchodníka.

  A to je vlastně poslední lekce. Úspěšný trading vyžaduje být neustále nohama na zemi. Buďte realisté a nikdy neočekávejte, že uměle přeoptimalizované backtesty budou pokračovat i v live. Nikdy nepodceňujte nutnost brutálních testů robustnosti a sílu diversifikace.

   

  12.4.2015

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...