Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Jak vypadá můj obchodní den

  Minulý rok na semináři Woodieho byl jedním z posluchačů vznesen dotaz: „Jak se připravujete na obchodní den?“ Odpověď byla stručná: „zapnu počítač, nahodím grafy a čekám na signály“. V podstatě jsem na tom dost podobně, přesto se pokusím trochu více svůj obchodní den přiblížit.

  Před otevřením

  Počítač zapínám zhruba 30 minut před otevřením trhů. Mám rád pozorování obchodní aktivity krátce před otevřením – i když před otevřením nikdy neobchoduji, často mně aktivita může napovědět, jaké otevření můžeme očekávat. Nemyslím tím směr trhu, ale spíše jeho startovní volatilitu.

  Pokud vidím před otevřením již značnou aktivitu, mohu se domnívat, že přišla do trhu nějaká zásadnější fundamentální informace a raději se připravuji na bouřlivější otevření. Pokud naopak vidím, že je trh před otevřením zcela klidný, předpokládám, že bude chvilku po otevření „hledat“ svůj směr.

  Jak jsem již naznačil, tyto předpoklady nevedou k žádným konkrétním obchodním rozhodnutím, pouze mně pomáhají „jemně“ rozhodnout v situacích, kdy velmi krátce po otevření dostanu tu a tam „poloviční“ signál ke vstupu. Občas situace na mém indikátoru CCI může vypadat ne úplně jednoznačne a právě v takové chvíli se rozhodnu na základě předešlé aktivity před otevřením trhu.

  Otevření trhu

  Při samotném otevření jsem velmi opatrný na prvních dvou úsečkách. Prakticky nikdy nevstupuji hned na první nebo druhé úsečce. Pokud po prvních dvou až čtyřech úsečkách vidím, že trh nabírá sílu a směr, jsem občas lehce „agresivnější“ a vstoupím i do obchodu, kde je opět signál „poloviční“ – tj. není na 100% dle mých pravidel (řekněme, že je na cca 85-90% podle mých pravidel). Začátky dne mají tendenci být hodně zajímavé a za ten risk mně tedy stojí. Často u takových agresivních obchodů i stanovuji menší SL, než je dle mého „základního“ obchodního plánu – zkrátka a dobře buďto trh bude pokračovat v domnělém započatém směru, nebo chci být z trhu venku s co nejmenší újmou a čekat již na „regulerní“ signály. Tato drobná nuance rozhodování je veliký rozdíl oproti AOS – má míra subjektivního rozhodnutí je v ten moment natolik veliká, že nemůže být jakkoliv naprogramována. Lehce agresivnější přístup v samotném začátku obchodování se mně však vyplácí. Jinak právě při otevření trhu se většinou koncentruji nejvíce a do jisté míry je otevírání trhu i malinko více vyčerpávající, než zbytek seance.

  15:30 – 18:00 čekání na signály

  Po otevření trhu a úvodních několika minutách již exekuuji další obchody zcela dle plánu – tj. od tohoto momentu začínám vyčkávat na formace, které naprosto splňují mé podmínky. Přesto však mohu opět ony 2,5 hodiny ještě trochu časově „rozložit“.

  Po zhruba první hodině přichází často lehký „útlum“, který může přejít v chop. V této době jsem maximálně obezřetný a snažím se co nejvíce s předstihem identifikovat možný chop. Často se tedy například příštích několik desítek minut dalšího obchodu neúčastním, i když mohu potenciálně dostat signál. Chci vidět trh trochu více v pohybu, abych byl do něj ochoten riskovat své peníze. Jedná se opět o velmi jemnou nuanci obchodování, která plyne z dlouhodobého nakoukání trhů a zkušeností. Po celou dobu se však ale stále řídím indikátorem CCI – pokud vidím, že se pohybuje mezi úrovněmi 100 a -100 a není schopen ani jednu z nich překonat, ukazuje mně CCI velmi slabé momentum a takový trh není pro mě.

  I když obchoduji čistě a jen na základě indikátoru CCI, ve který mám 100% důvěru, občas si vyčkám na slibnou formaci double top/bottom. Neobchoduji takovou však klasickou cestou – snažím se v takovém obchodě minimalizovat riziko limitním nákupem na samotné hraně (v případě formace doube top). Tj. pokud se formace utvoří, dávám limitní prodej 4-5 ticků pod nejvyšší high formace a SL 1 bod nad formaci – riskuji pak většinou pouze 50-60 USD. Tu a tam nedojde k plnění mého limitu, tu a tam se formace zadaří – formace není součástí mého zcela základního plánu a tak podobné formace obchoduji spíše více ze zábavy (často jen s polovinou kontraktů a méně), z důvodů procvičování a i z nostalgie a silného přesvědčení pro podobné formace. Po celou dobu obchodování však mým lídrem zůstává CCI.

  Po celou dobu vyčkávání na signály a jejich exekuci neustále vnitřně sledují hladinu svého adrenalinu a své emoce. Občas se trh rozbouří, nebo já dostanu několik reverzních signálů za sebou (psychicky velmi náročné) a mohu tedy pocítit, že se zvedá hladina mého adrenalinu nebo naopak začínají přicházet emoce. V takový moment okamžitě aplikuji zklidňující techniku – začnu volně dýchat, zpomalím svůj tep a postupně opět emoce zklidňuji do „neutrální“ podoby. Občas musím takto reagovat i několikrát denně. Vše je věcí cviku, nic složitého – ale přesto je to účinné.

  Spolu s intradenním grafem mám po celou dobu ještě na druhém monitoru spuštěnou platformu pro opční obchodování a kromě trhu e-mini Russell 2000, který obchoduji intradenně, sleduji i trh SPY – ten obchoduji s pomocí opcí. Pokud vidím zajímavou situaci pro opční obchod, nebo možnost uskutečnění efektivního a rychlého leggingu, neváhám a v rámci opčních obchodů tak učiním.

  Pokud mám velmi „adrenalinový“ den, dávám si na uši sluchátka s hudbou pro rychlé odreagování, stále samozřejmě sleduji trhy. V takových případech si dávám ještě větší pozor na to, abych se držel striktně jen plánu a neměl tendence vychylovat se mimo.

  Po 18. hodině

  V 18 hodin má obchodní seance končí. Mohu v 18 hodin ještě dostat signál, pak takový exekuuji, ale v trhu nechávám SL a PT a odcházím od počítače. Pokud byl bouřlivý den, jdu si zaběhat – pro vybití případně nahromaděných emocí, kterým jsem nedovolil jakýkoliv projev v průběhu obchodování. Samotné obchodování pro mě musí být vždy naprosto klidné a pokud možno i nudné – takové mám nejraději.

  Později večer si ještě čas od času rekapituluji celý den, abych se ujistil, že jsem se držel po celou seanci plánu, nikde nic nepřehlédnul a nikde „nevybočil“. Případně zapíši zajímavé poznámky a postřehy a zaznamenám obchody do deníku. To celé zabere cca 20 minut. Občas tuto činnost mohu nechat až na druhý den.

  Tím pro mě obchodní den končí. Ti, co mě znají, vědí, že mám rád věci snadné a jednoduché – nic více si tedy nekomplikuji. Fundamenty nesleduji, neboť mé obchody vycházejí čistě ze statistik a je mně i poměrně dost jedno, jak trh vypadá na denních grafech. Mé dlouhodobé statistiky hovoří jasně a já v ně mám naprostou důvěru. V tradingu platí, že to má každý takové, jaké si to udělá – já to vždy chtěl mít jednoduché a na této myšlence jsem tedy celý svůj trading a obchodní plán postavil.

  A to je vlastně vše. Vidíte, že od Woodieho toho moc navíc není. Nyní budu rád, když se i ostatní podělíte v diskuzi, jak vypadá váš obchodní den.

  Dobré obchody všem.

  3.6.2007

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřeno na praxi systematického portfolio obchodování.

  Otevřeně sdílím to, co mně samotnému funguje.

  Pomohu vám získat důvěru v to, že trading je normální business, který lze dělat systematicky a profitabilně. Naučíte se pracovat s rizikem a diverzifikovat jej mezi různé strategie.

  >> Trading Room
×
×
 • Vytvořit...