Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Jaký počítač pro trading?

  V diskuzním fóru Finančníka se čas od času rozhoří diskuze na téma počítačového vybavení, které by měl mít obchodník k dispozici. Zejména začínající obchodníci se ptají, zda-li jim bude stačit jejich počítač, případně co všechno si budou muset pořídit. Dnešní článek proto věnuji otázce hardwarového vybavení tradera. Dopředu však musím upozornit, že jde čistě o pohled uživatele - obchodníka, kterou s technikou pracuje, avšak příliš ji nerozumí a rozhodně nemusí mít vše nejnovější a nejvýkonnější. Berte proto tento článek jako nahlédnutí do mé kuchyně. Také pokud tento článek budete číst v archivu, všimněte si, že byl napsán v polovině července 2006 - je jasné, že za rok či dva budeme všichni používat zase úplně jiné technologie.

  Pokud s tradingem začínáte a přemýšlíte právě nad tématem počítačového vybavení, první co je třeba si ujasnit je, o jakém typu tradingu hovoříme. Pokud budete dlouhodobý poziční obchodník, není otázka počítačového vybavení příliš předmětná - pomalé poziční obchodování lze úspěšně realizovat v podstatě na libovolném hardware i s tím nejpomalejším vytáčeným internetovým spojením. Otázka výběru počítačového vybavení začíná být aktuální především při intradenním obchodování, které si v tomto ohledu klade řadu specifických požadavků, na které se pojďme nyní zaměřit podrobněji.

  Rychlost a typ počítače

  Na typu procesoru a jeho frekvenci podle mé zkušenosti pro realtime obchodování příliš nezáleží - vykreslování grafů není příliš výkonově náročné a běžně prodávané procesory jsou více než dostatečné. Kde se výkon procesoru projeví, je automatizované backtestování v platformách typu TradeStation. Plánujete-li provádět výpočty a simulace na větším množství historických dat, pak vám nejvýkonnější procesor určitě v budoucnu ušetří hodně času. Ale jak již bylo řečeno - pro samotný trading a ruční testování stačí dnes běžně prodávané procesory. Určitě je dobré vybavit počítač dostatečným množství paměti - optimální je dnes 1GB RAM. Otázka zda-li notebook či stolní počítač je zcela na preferencích a potřebách obchodníka - obojí může dnes posloužit velmi dobře. Sám obchoduji přes notebook a na stolním počítači mám k dispozici další aplikace pro testování a programování strategií.

  Operační systém

  V případě intradenního obchodování doporučuji jednoznačně počítač s Windows (aktuálně XP service pack 2). V tradingu se v podstatě jiné platformy nepoužívají a budete-li chtít obchodovat pod Mac OS či Linuxem, budete muset hodně času věnovat řešení věcí, které jsou pod Windows již dávno vyřešené (byť samozřejmě všechno jistě jde). Pokud si budete pořizovat počítač čistě pro obchodování (což rozhodně není podmínkou), doporučuji zvážit pořízení originálních anglických Windows XP. Programy pro trading nepočítají s tuzemskou lokalizací a pod českými Windows mohou mít některé komponenty neočekávané problémy (viz např. nedávná dlouhá diskuze o zprovoznění WoodiesCCI v Sierra Chart, kde uživatelům s Windows XP CZ musel pomoci až autor jiné studiem vytvoření speciální knihovny, což je pomoc, která nemusí u jiných programů přijít). Ale i na českých Windows XP samozřejmě většina programů funguje dobře.

  Monitor

  A pomalu se dostáváme k součásti, na které u intradenního obchodování záleží patrně nejvíce - a tou je monitor. Jak zjistí postupem času každý obchodník, žádný monitor není dost velký a s tímto faktem je dobré počítat hned při pořizovaní počítače (případně stolu :). Osobně si nedovedu představit intradenní obchodování na počítači s jedním menším monitorem. Mé osobní doporučení jsou alespoň 2 monitory o minimálně 19", samozřejmě typu LCD, tradiční "televize" se dnes snad již ani neprodávají.

  Moji vlastní pracovní sestavu vidíte na fotografii. Pro práci a testování v TradeStation používám klasický stolní PC s dvěmi LCD monitory. Sestava je již starší a proto mám monitory 17". Osobně preferuji značku Eizo, neboť jde o skutečně špičkové monitory, ze kterých mě nebolí oči ani při intenzivní práci s počítačem. Konkrétně mám dva monitory Eizo FlexScan L578, každý s rozlišením 1280 x 1024, kontrastem 1000:1, svítivostí 250 cd/m2, pozorovacím úhlem 178° a odezvou 12 ms. Technické parametry uvádím proto, že řada uživatelů, zvažující koupi monitoru, se často honí za marketingovými proklamacemi výrobců a ptají se na optimální odezvu, pozorovací úhel atd. V prvé řadě - např. odezvu udává každý výrobce jinak měřenou, takže zejména u levnějších monitorů nejde zas tolik o relevantní údaj, za druhé z vlastní zkušenosti mohou říct, že výše uvedené parametry jsou naprosto dostatečné samozřejmě nejen na trading, ale i na občasné hraní her, či sledování televize nebo filmů. Tzn. pokud výrobce příliš marketingově nečaruje (a Eizo je známé svým "přímým přístupem") pak odezva okolo 12ms je velice příjemná na celkové používání monitoru a to i přesto, že jde o rok a půl staré monitory.

  Pro samotné obchodování používám notebook s externím monitorem. Samotný notebook má poměrně malý displej (12,1" rozlišení 1024x768), což je rozlišení na kterém se pořádně obchodovat nedá (celou plochu zabere jedno okno grafu plus nějaká menší platforma). Grafy mám tak zobrazené na externím monitoru, konkrétně HP LP2465. Ten jsem si pořídil nedávno a rozhodně doporučuji všem, kteří uvažují o podobném řešení. Monitor nabízí obrovskou plochu 24", rozlišení 1920x1200 bodů, kontrast 1000:1, svítivost 500 cd/m2 a odezvu 8ms. LCD panel monitoru je vyroben technologií S-PVA, takže celkové podání obrazu je perfektní. Navíc má monitor pro mě podstatnou vlastnost - pomocí funkce pivot jej lze natočit do svislé podoby a monitor pak nezabírá příliš místa na stole. Na plochu 24" se vejde cca 8 grafů což je hodně příjemné.

  Tolik tedy k mým preferencím co se monitorů týče. Osobně bych doporučil u monitorů sledovat především rozlišení - čím větší, tím více informací lze na plochu poskládat, což je u intradenního obchodování hodně důležité. Nezapomeňte na skutečnost, že LCD monitory mají nejlepší obraz pouze v nativním rozlišení - tzn. pokud si koupíte monitor s rozlišením např. 1280x1024 pak je třeba monitor provozovat v tomto rozlišení, ostatní - interpolovaná - budou vypadat rozmazaně. Svítivost není třeba brát příliš zřetel (naopak 500 cd/m2 je možná již skoro příliš, 250 cd/m2 mi přijde akorát) a odezva není pro trading také příliš kritická. Samozřejmě toto vše jsou spíše osobní postřehy, pro podrobné technické informace doporučuji navštívit specializované technické servery obsahující podrobné recenze.

  Ještě se krátce zastavím u grafických karet (opět pouze z pohledu tradera). Jejich výkon není pro trading rozhodující, důležité je pouze podporované rozlišení - pokud budete chtít provozovat např. zmíněný HP LP2465, ujistěte se, že grafická karta dané rozlišení podporuje. Také pokud budete chtít napojit na jeden počítač více než dva monitory (připojení dvou monitorů bývá dnes již standard) pak je dobré s tímto počítat již při prvotní investici a zakoupit specializovanou grafickou kartu, která takové připojení umožňuje (např. Matrox - bývají ale výrazně dražší než běžné karty).

  Závěr

  Jak jsem předeslal na začátku, tento článek byl spíše pohled do mé kuchyně, než cokoliv jiného. Osobně počítačům rozumím spíše z uživatelského pohledu a pro trading není cokoliv více potřeba. Pouze bych doporučil - budete-li mít takovou možnost - obchodovat na počítači, který je takové činnosti co nejvíce vyhrazen. Tj. na počítači, kde budete mít pouze pár programů pro trading a nikoliv všechen ostatní balast, který se na počítačích při běžném používání vytvoří, neboť ten čas od času může ovlivnit chod ostatních programů, což je při intradenním obchodování opravdu o nervy. Bohužel tak i tak budeme patrně všichni stále znovu a znovu zažívat se svým hardware nekonečné boje, ale tak to asi musí být ...

  12.7.2006

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...