Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Jaký trh si vybrat pro obchodování?

  Aktualizováno 13.9.2006: Jedna z otázek, která se pravidelně opakuje v našem diskuzním fóru, zní "jsem nováček, jaký trh si mám vybrat pro obchodování?" Přestože jsme se tomuto tématu věnovali v řadě článků, pojďme si vše shrnout do jedné přehledné odpovědi.

  Nejprve trochu teorie - trhů je celá řada, na amerických komoditních burzách se obchoduje vše od zrnin, masa, přes různé kovy, bavlnu, měny, indexy a další až po energie. V čem se jednotlivé trhy odlišují? Podle jakých kritérií si vybrat ten správný trh pro obchodování? Odlišností je hned celá řada:

  Volatilita

  Volatilita - faktor udávající jak živý a rychlý daný trh je. V živých trzích lze vydělat více peněz za menší časové období, ale současně lze hodně peněz ztratit, nejedná-li obchodník rychle. Volatilnější trhy mívají logicky mnohem vyšší marginy než trhy pomalé a líné, neboť se v nich riskuje více peněz. Volatilita se na první pohled pozná v grafech. Podíváte-li se např. na graf kukuřice (Corn), zjistíte, že běžná denní úsečka má rozpětí cca 200 dolarů, v době maximální volatility má úsečka rozpětí cca 600 dolarů. Oproti tomu např. ropa má rozpětí běžného dne cca 1200 dolarů, najdou se však i dny kde se cena za jediný den změnila o více než 3400 dolarů.
  Nováček s malým účtem by měl vždy vyhledávat méně volatilní trhy. Je třeba si uvědomit, že trh se nikdy nepohybuje pouze jedním směrem - i během svého intradenního průběhu se často různě vrací, vytváří drobné korekce a obchodník v pozici musí být schopný takové pohyby "ustát" dostatečně vzdáleným stop-lossem. V méně volatilních trzích stačí proto výrazně menší stop-loss (např. v kukuřici), kdežto v hodně volatilních trzích je třeba pracovat s opravdu velkým stop-lossem často přesahujícím tisíc dolarů (vše samozřejmě konkrétně záleží na trhu a strategii).

  https://www.financnik.cz/images/ed-vol.gif
  Trh Eurodollar (ED) umí pěkně trendovat, ale není příliš volatilní. I v pozičním obchodování si vystačíme s malým stop-lossem a velmi malým účtem.

  kontr_4.gif
  Trh Natural Gas (NG) - pohyb během jednoho dne může být i přes 10 000 dolarů! Takový trh je pouze pro opravdu velké účty a jenom finanční sebevrah podobný trh pokouší s malým účtem a stop-lossem pár set dolarů.

  Velikost stop-lossu záleží přitom nejen na konkrétní obchodní strategii a trhu, ale také na velikosti účtu. Podrobně se tomuto tématu věnujeme ve článcích zaměřených na money-management, nicméně ve zkratce připomeňme - ten, kdo bere trading skutečně vážně jako nástroj vydělávající peníze, riskuje na jeden obchod vždy pouze velmi malou část svého účtu. Toto procento se liší, ale obecně jde o číslo od 2% do max. cca 5% podle strategie a dalších specifik jednotlivých obchodníků. Pokud tedy začínáte obchodovat například s účtem 8000 dolarů, váš risk by měl být vždy maximálně 160 - 400 USD na jeden obchod včetně komise (160 dolarů odpovídá risku 2%, 400 dolarů odpovídá risku 5%). A jsme zpátky u trhů - s podobným stop-lossem prostě a jednoduše ani nemůžete obchodovat volatilnější trhy jako jsou energie atd., protože používat větší stop-loss než 5% je z dlouhodobého pohledu finanční sebevražda a pracovat v hodně volatilním trhu (kde jen každodenní intradenní cenový "šum" má rozpětí třeba několik set dolarů) s tak malým stop-lossem je víc gambling než trading. V takovém případě můžete sebelépe načasovat vstup na základě určité technické formace, ale příliš malý stop-loss vás vyhodí z jinak ziskové pozice na první sebemenší korekci.

  Likvidita

  Likvidita - další z velmi často používaných termínů na Finančníkovi. Likvidní trh je takový, ve kterém se čile obchoduje. Jeden konkrétní obchod tak nemá příliš vysoký vliv na změnu ceny. Dostatečně likvidní trh také znamená, že obchodník může pozici otevřít i uzavřít v podstatě v libovolné situaci. Je-li trh málo likvidní, může se stát, že pozici sice uzavřít lze, ale za výrazně horší cenu, než bychom si přáli.
  Jinými slovy - pokud se na trhu denně zobchoduje třeba několik desítek tisíc kontraktů (jako např. v kukuřici), pak si můžeme být jisti, že v podstatě v libovolný okamžik můžeme kontrakt uzavřít/otevřít za cenu hodně podobnou té, kterou vidíme na obrazovce (máme-li k dispozici živá data). Takový trh je vysoce likvidní.
  Vysoce likvidní bývají především aktuálně obchodované (tzv. front) měsíce většiny běžných komodit. Konkrétně se likvidita pozná podle hodnoty Volume, což je právě ukazatel, vyjadřující celkové množství kontraktů zobchodovaných v rámci specifického časového úseku (podrobně viz článek "Co je to Volume").

  kontr_2.gif
  Na stránkách každé burzy naleznete podobnou tabulku obsahující mj. informace o množství zobchodovaných kontraktů (sloupec Volume - často zkracováno na Vol). V této tabulce je uveden trh Live Cattle (hovězí maso). Z tabulky je vidět, že aktuálně obchodovaný měsíc (v době vytváření screenshotu) s nejvyšší likviditou je DEC05, tedy prosinec 2005. Zde se obchoduje přes 7000 kontraktů za den. Podívejte se např. na řádek AUG06 (srpen 2006) - zde bylo předcházející den zobchodováno pouze 22 kontraktů! Takový trh může na denním grafu vypadat sebelépe, ale v době vytváření screenshotu je absolutně neobchodovatelný. Pokud k tomu nemáme speciální důvod, tak si pro obchodování vybíráme vždy kontrakty s nejvyšší likviditou.

  Řadu nováčků lákají vzdálenější kontraktní měsíce, jejichž grafy na první pohled vypadají "uhlazeněji", což je dáno právě hodně malými objemy obchodů (tzn. malou likviditou). Podobné grafy nemá smysl ani testovat, natož je obchodovat. Pokud se trh obchoduje v řádech stovek kontraktů denně, je obchodován většinou speciálními typy obchodníků, kteří používají výhradně limitní příkazy a i tito obchodníci mohou mít velké problémy se dostat do trhu a především z trhu ven. Pokud v takovém trhu budete zkoušet obchodovat příkazem typu market, získáte velmi špatné plnění.

  kontr_3.gif
  Podobná tabulka, tentokrát z burzy CBOT s cenami pro futures kontrakty kukuřice (Corn). Opět je vidět, že aktuálně nejvíce obchodovaný měsíc je prosinec 05Dec (v době vytváření screenshotu), kde se za jediný den zobchodovalo přes 40000 kontraktů. Čím je kontrakt vzdálenější, tím se méně obchoduje.

  Cesta k nalezení informací o likviditě daného trhu

  Ověření likvidity konkrétní komodity je velmi snadné. Informace jsou dostupné ve většině programů pro zobrazování grafů trhů, tak samozřejmě na stránkách příslušné burzy. Osobně pracuji s programem Gecko Track'n Trade, proto začněme v našem povídání s ním:

  V programu Gecko Track'n Trade je likvidita nejdostupnější přes záložku Data. Ve sloupci VOL je vidět počet kontraktů zobchodovaných za předcházející den. Pozn.: burza poskytuje finální informace o denním volume s přibližně denním zpožděním, proto je úplně poslední políčko vždy nulové. Pokud z nějakého důvodu potřebujete znát hodnotu volume za tento den, je třeba se podívat na stránky burzy, kde jsou k dispozici vždy předběžné výsledky (viz níže).

  https://www.financnik.cz/images/ed-vol-tab.gif
  Informace o likviditě vybraného trhu v programu Gecko Track'n Trade. Číslo ve sloupci Vol udává počet zobchodovaných kontraktů v průběhu konkrétního dne.

  Další možností jak zjistit likviditu trhu jsou samozřejmě stránky příslušné burzy. Zde je situace malinko komplikovanější, neboť umístění informací se liší burza od burzy. Navíc jednotlivé burzy své stránky mění, a tak může být občas nalezení té správné informace na první pokus malá detektivka. Abychom pomohli neangličtinářům, zde naleznete aktuální návod jak nalézt informace o likviditě na dvou hlavních amerických burzách obsahujících běžně obchodované komodity - CBOT a CME.

  Burza CME

  https://www.financnik.cz/images/cme-navigace.gif

  Na burze CME (www.cme.com), se k informacím dostanete nejprve přes položku menu TRADE CME PRODUCTS na homepage serveru.

  https://www.financnik.cz/images/cme-navigace2.gif

  Poté jsou údaje k dispozici pod rozbalovací záložkou Market Data > Delayed Data > CME Commodities (pro klasické surovinové komodity).

  https://www.financnik.cz/images/cme-navigace3.gif

  Zobrazí se stránka s přehledem komodit kde již stačí vybrat, zda-li nás zajímá elektronický (GLOBEX) nebo pitový trh (Pit-Traded). Sloupec Delayed Futures obsahuje informace o cenách komoditních kontraktů, tj. informace, o kterých je na stránkách řeč; slopec delayed options obsahuje informace o cenách opcí.

  Burza CBOT

  https://www.financnik.cz/images/cbot-navigace.gif
  Agricultural = zrniny, Interest Rate = úrokové míry, Dow = Dow Jones, Metals = drahé kovy (stříbro a zlato).

  Na burze CBOT (www.cbot.com) se k informacím z homepage dostaneme přes menu Products, ve kterém si musíme vybrat, která skupina komodit nás zajímá.

  https://www.financnik.cz/images/cbot-navigace2.gif

  Po výběru příslušné skupiny se zobrazí magazínová stránka se spoustou informací. V pravém horním rohu je však vždy přehled komodit, které se v rámci skupiny na burze obchodují. Pro další informace je třeba kliknout na příslušnou komoditu (např. Corn):

  https://www.financnik.cz/images/cbot-navigace3.gif

  Na stránce příslušné komodity již nyní stačí kliknout na záložku Daily Vol, která zobrazí stejnou tabulku, jakou můžete vidět výše.

  Slippage a rychlost plnění

  Výběr trhů je podřízen i dalším faktorům, které nemusí být patrné z prvního pohledu na grafy. Velmi se například liší trhy podle burzy. Zejména newyorské burzy jsou vyhlášené špatnými plněními a řada obchodníků tak raději obchoduje na chicagské burze, což bychom doporučovali všem začínajícím obchodníkům. Snad jediným vhodným newyorským trhem pro začátečníky je cukr (sugar), a to jen v určité době, kdy není příliš volatilitní. Z pohledu volatility a likvidity jsou na newyorské burze k dispozici i další trhy, které nejsou příliš dravé a přitom dostatečně likvidní, nicméně podle našeho názoru je lepší si burzu osahat nejprve na některém chicagském trhu a teprve s praxí v exekuci se pustit do New Yorku (bude-li to nezbytné).

  Elektronický vs. pitový trh

  Jak již patrně víte, principielně existují dva typy trhů - elektronický, kde ke spárování jednotlivých obchodních příkazů dochází výhradně elektronicky "na serveru" burzy, a pitový (angl. často označováno také jako Open Auction), kde se každý obchod páruje ručně (zběsilé ukazování jednotlivých pitových obchodníků známé z filmů). Většina surovin se stále obchoduje primárně pitově, i když situace se velmi rychle mění. Takové obchody se vyznačují tím, že například o vyplnění příkazu se někdy dozvídáme až se značným zpožděním (opět doména zejména newyorské burzy, ale i na chicagské burze v případě rychlejších pohybů cen můžete na plnění čekat i desítky minut). S tímto je třeba opět počítat zejména při stanovení stop-loss příkazů (vždy je třeba používat jejich adekvátní vzdálenost od vstupní ceny, stop-loss pár desítek dolarů v mase nedává smysl, protože obchodník často ani nestihne získat potvrzení o plnění a než stihne stop-loss zadat, cena již může být výrazně za zamýšlenou hranicí).

  kontr_1.gif
  Řada komodit je obchodována jak klasicky na pitu (na obrázku Pit-Traded), tak elektronicky (elektronickou burzou je např. Globex). Bohužel futures kontrakty na klasické suroviny mají v případě elektronického obchodování často nedostatečnou likviditu. Zdroj: CME.com

  Elektronické trhy s sebou přinášejí skoro okamžité informace o plnění a možnost výrazně nižších komisí (často i pod 5 dolarů za RT), bohužel však v případě klasických "surovinových" trhů bývali elektronické verze těchto trhů velmi nelikvidní. To se však již u některých trhů (v tuto chvíli obchodovaných především na eCBOT změnilo). Obchodovat komodity jako zlato a zrniny je dnes již možné zcela se vším komfortem a nízkými komisemi právě přes elektronické trhy. Podrobně se tomuto tématu věnujeme na Finančníkovi ve článcích CBOT side-by-side: Zrniny se stávají plně obchodovatelné přes elektronické platformy a Zlato: kde a jak obchodovat na US burzách. Pozor však na skutečnost, že některé surovinové trhy jsou v elektronické verzi stále nelikvidní (např. masa) a vždy si likviditu daného trhu ověřte!
  Některé trhy (jako třeba 30leté T-Bonds) mají ve své elektronické verzi likviditu již velmi slušnou a řada obchodníků tuto verzi trhu upřednostňuje. Není se čemu divit - takový trh můžete např. s IB obchodovat pod 5 USD RT, oproti "klasické komisi" přesahující často i 30 USD RT. Obchodník s 6x nižší komisí má v tomto případě ohromnou konkurenční výhodu, o které nelze diskutovat.

  Samostatnou kategorií elektronické "mini" verze trhů. Ty jsou velice oblíbené v případě různých indexů jako je např. e-mini S&P, mini Down Jones, e-mini Russell 2000 a další. Tyto elektronické mini trhy mají ohromnou likviditu a jsou hodně používané k tzv. intradennímu obchodování, kde může být obchodník v trhu i pouze několik minut a právě díky ohromné likviditě může do trhu vesměs kdykoliv vstoupit a kdykoliv vystoupit za cenu velice blízké té aktuálně obchodované.
  Také suroviny jako jsou zrniny, drahé kovy a energie jsou často obchodovány v elektronických "miniverzích". Kontrakty v těchto e-miniverzích trhů jsou sestaveny z menšího objemu komodit, a proto má jeden bod v takovém trhu menší hodnotu, než v klasickém "velkém" trhu. Na první pohled by se takové trhy mohly zdát ideální pro začínající obchodníky, ale opět - bohužel těmto trhům vesměs zatím chybí likvidita (i když i zde se situace stále více zlepšuje). Další podrobnosti o tomto tématu naleznete v článku Mini komoditní kontrakty

  Závěrečné shrnutí

  Výběr trhů začínajícího obchodníka s menším účtem je do značné míry ovlivněn především samotnou velikostí účtu. Chcete-li dlouhodobě v tradingu uspět, je třeba absolutně dodržovat přiměřený risk na jeden obchod ve vztahu k celkové velikosti účtu. Jak jsme si ukázali výše, v případě účtu s 8000 dolary si můžeme včetně komise dovolit risk 400 USD, raději však ještě méně. Se stop-lossem je však třeba pracovat smysluplně - je třeba jej umisťovat na místa, kam trh v rámci běžných swingů nedosáhne - proto je třeba volit trhy s nižší volatilitou. To je jeden ze základních faktorů při výběru trhů k obchodování. Další důležitou podmínkou je, aby daný trh byl dostatečně likvidní.
  Co je dostatečná likvidita a přijatelná volatilita se samozřejmě dále odvíjí i od způsobu, jakým bude daný trh obchodován. V případě pozičního obchodování nám bude stačit menší likvidita než v případě intradenního obchodování, v rámci kterého spekulujeme pro menší zisky a potřebujeme tak výrazně přesnější plnění. Poziční strategie můžeme obchodovat jak prostřednictvím pitu, tak elektronicky (je-li dostatečná likvidita), intradenní strategie je třeba vždy obchodovat skrze elektronické platformy!
  A jaké trhy bychom doporučili začátečníkům k pozornosti? Pro poziční obchodování jsou takovými trhy nejčastěji kukuřice (Corn), cukr (Sugar), zajímavým a často opomíjeným trhem je například Eurodollar (zkratka ED), který je ohromně likvidní, velmi dostupný, často pěkně trenduje a obchoduje se elektronicky (tudíž s nízkými komisemi) - tento trh určitě doporučuji k pozornosti; případně např. zlato (Gold) obchodované elektronicky přes eCBOT. Pro lehce zkušenější obchodníky mohou být zajímavé i volatilnější zrniny (např. sojový komplex), případně likvidnější masa.
  Plánujete-li obchodovat intradenně, pak doporučujeme sledovat nejrůznější indexy (např. náš oblíbený emini Russell 2000 (ER2) nebo mini Dow Jones (YM)), zajímavé jsou ale i další dostatečné likvidní elektronicky obchodované trhy (např. zlato (Gold)).

  Samozřejmě existují i další trhy, které lze s menšími zkušenostmi obchodovat - vždy si však zkontrolujte jejich volatilitu a likviditu. V rámci testování sami zjistíte, zda-li zvolený trh vyhovuje vašim strategiím, nicméně nemá smysl testovat trhy, které se pro svoji absolutně nízkou likviditu nedají následně prakticky obchodovat.

  13.9.2006

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...