Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Začít obchodovat s jedním, nebo dvěma kontrakty?

  Mnoho začínajících intradenních obchodníků řeší otázku, zdali obchodovat s jedním, nebo dvěma kontrakty. Z mé zkušenosti se ukazuje, že je to poměrně důležité rozhodnutí.

    

  Foto Depositphotos/spcreative  

  Je zřejmé, že s multikontrakty má obchodník vyšší flexibilitu. Může část pozice uzavřít na nejbližším profit targetu a zbytek mířit pro vzdálenější profity. To je jeden z důvodů, proč mnoho začínajících obchodníků začíná intradenně obchodovat raději se dvěma kontrakty než s jedním. Navíc je toto rozhodnutí vždy určitě trochu spojené i s egem. Přeci jen dva kontrakty vypadají lépe než jeden.

  Pochopitelně vždy bude záležet na konkrétní obchodní strategii, nicméně v rámci intenzivní mentoringové komunikace u FIMS obchodníků sleduji jednoznačný fakt. Většině obchodníků se lépe z počátku daří s jedním kontraktem než se dvěma. Je to dané zejména následujícími důvody:

  1) Druhý kontrakt používají obchodníci pro vzdálenější targety, které se jim zpočátku nedaří zasahovat. Hlavně díky emocím posouvají začínající obchodníci zbytečně brzy například stop-loss na B/E a tak prakticky realizují velmi často zisk pouze z prvního kontraktu. Na druhou stranu, pokud se nezadaří a obchod skončí ve ztrátě, jde samozřejmě o ztrátu na obou kontraktech. Pokud obchodujete s více kontrakty, zkuste si schválně udělat statistiku, jak by vaše výsledky dopadly, pokud byste vše likvidovali na vašem prvním targetu.

  2) U menších účtu, se kterými začíná většina obchodníků, znamenají dva kontrakty dvojnásobný risk na obchod. S ohledem na maximální denní ztrátu pak rychlejší vyčerpání obchodů za daný den. Přitom určitá rozumná dostatečná frekvence vstupů za den (2–4 obchody z mého pohledu) je v intradenním obchodování potřebná.
  To vše v souvislosti s tím, že většina obchodníků používá příliš malé stop-lossy. Zkuste si otestovat, jak by vypadaly vaše výsledky, pokud byste místo dvou kontraktu s menším stop-lossem vstoupili do pozice s jedním kontraktem s dvojnásobným stop-lossem. Zde jen musím připomenout, že v rámci FIMS nepoužívám základní stop-loss jako způsob pro výstup z trhu, ale jako poslední automatizovanou „záchrannou brzdu“ a většinou vystupuji řízeně před jeho zasažením.

  3) V neposlední řadě znamená vyšší potenciální ztráta ze dvou kontraktů pro mnoho začínajících obchodníků vyšší stres, a tudíž vyšší chybovost.

  Ovšem není to tak, že se s jedním kontraktem „nedá vydělat“, resp. je to velmi těžké. Podle mě toto „dogma“ není tak úplně pravda. Z mé zkušenosti je nejtěžší na obchodování s jedním kontraktem fakt, že zejména u menších targetů zisky naskakují hrozně pomalu a obchodníci mají tendenci víc „tlačit“, aby vydělali i s malým účtem větší peníze. Z technického pohledu by ale první profit targety měly představovat funkční strategii samy o sobě.

  Jistě při obchodování s multikontrakty může dosahovat obchodník vyrovnanější equity, neboť se prakticky trochu diverzifikuje na různé typy pohybů. Ovšem jako se vším – pokud je obchodník nedokáže ve svých začátcích plně využít, může být jejich používání kontraproduktivní. Ale aby nedošlo k nějakému nedorozumění, že píšu proti multikontraktům nebo vzdálenějším targetům. Ani jedno není pravda – obojí ostatně sám využívám. Jde jen o to, že při obchodování je dobré učit se krok po kroku a prvním krokem by mělo být naučit se úspěšně obchodovat s prvním targetem.

  Mimochodem, docela zajímavý článek na téma obchodování s multikontrakty a ukončování obchodů na různých targetech je The Ins and Outs of Scaling Out od Mika Bryanta, který se věnuje tradingu z pohledu systematického obchodování (jde o autora Adaptrade Builderu). Jeho závěr je ten, že dobrý jeden target může být často lepší než scale out na bližších cenách. Osobně také na prvním targetu ukončuji většinou polovinu i své větší pozice, protože právě oblast prvního targetu představuje místo s největší pravděpodobností zasažení (a zároveň s rozumným potenciálem profitu).

  Závěr? Pokud začínáte intradenně obchodovat, je z mé zkušenosti rozumné začít spíše s jedním kontraktem. Koncentrovat se na dobrou exekuci vstupů a nepřemýšlet příliš o tom, kam až se může trh rozjet. Mějte dobře naplánovaný první target, obchod na něm ukončete a postupně takto získávejte důvěru, že to, co v trzích děláte, skutečně funguje.

  23.4.2014

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...