Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Jednoduché obarvení pozadí v Sierra Chart podle parametrů risk managementu

  Se Sierra Chart se mi dobře pracuje pro její obrovskou flexibilitu. Pojďme si dnes krok za krokem ukázat, jak v tomto programu nastavit barevné pozadí podle denního výsledku obchodování. Tedy například, jak si nastavit červené pozadí v grafu po dosažení maximální denní ztráty.

  Jako základ použijeme indikátory Trading: Daily Profit/Loss a Trading Total Quantity Filled, které si přidejte mezi studie (Analysis > Studies). U indikátorů si přes Settings nastavte, ať se nezobrazují mezi grafy – v záložce Settings and Inputs zaškrtněte volbu Hide Study. Tyto jednoduché indikátory sledují denní ztrátu a počet zobchodovaných kontraktů. Pozor, indikátory prošly v posledních verzích Sierra Chart vývojem a v nové verzi počítají například výsledky v dolarovém vyjádření oproti tickovému vyjádření používanému dříve. Tento tutoriál se váže k Sierra Chart verze 1149 (a vyšší).

  Indikátoru Trading: Daily Profit/Loss se jakkoliv nenastavuje a do grafu vkládá informaci o denním profitu/ztrátě vyjádřené v dolarech. Indikátor nezohledňuje komise. U indikátoru Trading: Total Quantity Filled je třeba nastavit, zdali chceme sledovat denní hodnoty nebo celkové kumulované součty zobchodovaných obchodů (pro potřeby tohoto indikátoru nastavte Yes pro zobrazování jen denních hodnot). Indikátor zobrazuje celkový počet vyplněných příkazů. Obchodujete-li s jedním kontraktem, pak jeden obchod znamená v tomto indikátoru dva vyplněné příkazy (jeden pro otevření, druhý pro uzavření pozice).

  Následně si mezi studie přidejte indikátor SpreadSheet Study, který otevře jednoduchou tabulku. V Settings doporučuji tabulku pojmenovat vložením vlastního názvu do Spreadsheet Name:

  fims_PL_1.png

  V nastavení tabulky také zaškrněte Hide Study, protože nechceme, aby se indikátor zobrazoval do grafu.

  V tabulce se zobrazují hodnoty všech indikátorů, které máte v grafu. Sami se podívejte, ve kterých sloupcích máte indikátory Trading: Daily Profit/Loss a Trading Total Quantity Filled – já je mám ve sloupcích DC a DE. Tabulka vypadá takto:

  fims_PL_2.png

  Sloupec DC potom u mě obsahuje denní profit/ztrátu v dolarech, sloupec DE počet vyplněných příkazů. Pokud se vám nedaří tabulku otevřít, najdete ji pod menu CW > název tabulky.scwbf.

  Nyní si můžeme například do sloupce O nechat počítat denní zisk/ztrátu v dolarech včetně komise. Do řádku 3 můžeme například vepsat vzorec =DC3-DE3*2.02. Ve vzorci jen odečítám komise. RT komise je u IB pro obchodovaný kontrakt 4.04, tedy 2.02 za vyplněný příkaz.

  Vraťte se nyní do nastavení spreadsheet study (Analysis > Studies) a u spreadsheetu (který již nyní budete mít patrně pojmenovaný dle zadaného názvu) klikněte na Settings. Poznamenejte si, jaké ID má spreadsheet, u mě 7, viz záhlaví indikátoru. Toto číslo udává pořadí indikátoru v grafu, může se tak změnit pokud byste do grafu přidali nový indikátor. V záložce subgraphs pak vidíme, že sloupec O, ve kterém máme vzorec výpočtu zisku/ztráty, má identifikaci jako SG5:

  fims_PL_3.png

  Následující krok je snadný – přidejte poslední studii Color Background Based On Alert Condition. V záložce Subgraphs si nastavte barevné pozadí, které se zobrazí při splnění podmínky – například červené:

  fims_PL_4.png

  Jako poslední je třeba vyplnit záložku Alerts, která bude barevné pozadí aktivovat. Naší podmínkou může být ztráta o velikosti 250 USD včetně komisí. Denní P/L sledujeme ve spreadsheetu ve sloupci O, jehož identifikace zní ID7.SG5 (viz výše – jde o sedmý indikátor, ve kterém sledujeme pátý ukazatel). Podmínka je pak jednoduchá: =ID7.SG5 . Bude-li naše ztráta větší než -250 dolarů, změní se od úsečky, kdy byla podmínka splněná, barva pozadí na červené:

  fims_PL_5.png

  Další tipy:

  Do studií si můžete pochopitelně přidat další indikátor Color Background Based on Alert obsahující podmínky například pro splnění denního finančního targetu.
  Do studie Color Backgroud Based on Alert není problém přidat zvukovou výstrahu (stačí zvolit zvuk v záložce Alert / Alert Sound).
  Samozřejmě, že si celý systém můžete vytvořit komplexnější – není třeba mít podmínku na celkový profit/ztrátu, ale můžeme sledovat zisk/ztrátu na kontrakt.
  Funkčnost vašeho nového indikátoru je dobré ověřit na replay.
  Spreadsheet study (tu tabulku) nemažte z plochy – tím byste indikátor zavřeli. Je třeba ji jen minimalizovat.

  25.6.2014

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...