Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Jsou letošní trhy "jiné"?

  Poslední dobou se mě mnoho lidí ptá, zda jsou letošní trhy "jiné". Zda náhodou nejsou zrádnější a náročnější než dříve, co si myslím o volatilitě, co si myslím o nových high na indexech a ceně zlata a jak si vedu letos v trzích já sám.

  Nejprve jednou větou, co se ceny zlata týče: Už delší dobu jsem zde před výraznou korekcí varoval, dala se vcelku jednoduše předvídat v momentě, kdy široká masa lidí začala nakupovat zlato ve velkém. Více se už zde zlatem zabývat nebudu (a ano, sám jsem nakoupil nyní za levno nějaké fyzické zlato).

  Pojďme tedy k indexům, které primárně obchoduji.

  Obecně platí, že trhy jsou neustále jiné. Jsou jiné naprosto každý den, týden, měsíc i rok. Takže ano, trhy jsou zase trochu jiné než před rokem nebo 5 lety. Obecně ale také platí, že dobrý obchodní plán a kvalitní money management (a také disciplinovaný a flexibilní trader) vydělávají v jakýchkoliv trzích. Takže, je to letos opravdu jiné?

  Tak trochu. Trhy jsou stále trhy, stále dělají své pohyby, mění si volatilitu častěji než Zeman lahve alkoholu. Tak to bylo, je a bude. Ale je také pravda, že letošní trhy jsou, co se distribuce zisků týče, mnohem více nestabilní. Mnoho mých profitů za letošní rok tvoří menší množství velmi dobrých obchodů, které zkrátka a dobře nesmí člověk zmeškat. Co je letos náročnější (a začalo to už na konci minulého roku), že trh častěji během dne zcela nepředpokládaně změní svůj směr (kolikrát jsem v otevřeném profitu +500 USD a nakonec vystoupím téměř s nulou) a dále fakt, že momentálně nefungují příliš některé osvědčené principy jako například vyplňování gapu (ale jsem si jistý, že je to jen přechodná záležitost).

  Více nestabilní trhy pak tedy jednak přinášejí nutnost mnohem více zapracovat na výstupech a řízení obchodu (a money managementu), ale také si zvyknout na větší nestabilitu. Je to trochu větší horská dráha než dříve, ale kdo se přizpůsobí a naučí se na takové věci zvyknout, povede si stále dobře. (A jen tak mimochodem: Není to teď větší horská dráha náhodou všude? Takže ono si nevyberete. Jako trader alespoň budu mít tu horskou dráhu s výhledem na moře než v kanceláři svého zaměstnavatele.)

  Mé vlastní výsledky

  A jak jsem na tom já? Zatím vcelku dobře, ale vyžaduje to větší disciplínu a příliš si nedělat z občasných sérií ztrát.

  Například za měsíc červen mé účty vykázaly celkem uspokojivý profit +23 000 USD (necelých 460 000 Kč - viz statementy na konci článku). Ovšem bylo to jednoduché? Nikoliv. Začátek měsíce jsem chytal jednu ztrátu za druhou a po prvním týdnu téměř nevěřil, že bych se v červnu ještě mohl dostat do profitu. Pak přišel přesný opak a zisky přicházely jeden za druhým až na úroveň více jak +30 000 USD za tento měsíc. Poslední týden jsem opět chytnul sérii ztrát a ukončil tak měsíc se zmíněným ziskem +23 000 USD (procentuální zhodnocení uvádět nechci, protože nikomu není nic do toho, jak velký mám obchodní kapitál, každopádně jednalo se za červen o dvouciferné procentuální zhodnocení).

  No a takto je to v podstatě už od začátku roku. Zažil jsem si letos už i ztrátový měsíc, zažil jsem si i slušné měsíce jako tento. Takže letošní rok věnuji hodně času testování dalších přístupů řízení obchodu a výstupů z obchodů, což v kombinaci s multikontrakty a kvalitním money managementem je jediný způsob, jak distribuci zisků zase posunout k trochu větší stabilitě. Letos jsem si dal v tradingu poměrně vysoké cíle a ještě mám půl roku na to, abych je naplnil, ale bez práce to samozřejmě nejde nikde.

  Takže, co bych poradil začínajícím traderům v letošních trzích?

  1) Větší trpělivost. Zvykejte si na občasné série ztrát, k tradingu to patří. Nechtějte vydělat každý den, protože to ani nelze. Dívejte se na své výsledky s trochu větším časovým odstupem a dejte si pro začátek realistické (a raději trochu nižší) cíle.

  2) Práci na výstupech a řízení rizika. Backtestujte různé další výstupy a řízení obchodu, které vás napadnou. Začínající obchodníci se příliš soustředí na vstupy, ale v aktuálních trzích jde také o to, abychom našli ideální výstupy a naučili se řídit lépe průběh obchodu. Přiznávám, že s více kontrakty je to mnohem jednodušší.

  3) Najít si něco, co vám pomůže si od tradingu oddychnout a čistit si hlavu. Když jsou trhy více jako na horské dráze, velmi se to hodí. Mně třeba pomáhá projít se po pláži nebo věnovat se chvilku úplně jiné věci, která s trhy a tradingem vůbec nesouvisí.

  A to je tak vše.

  Držím vám palce a přeji mnoho štěstí a úspěchů.

  P.S.

  Jelikož mě pravidelně píše s dotazy ohledně budování a obchodování AOS menší skupinka lidí, kteří ale zároveň vypadají jako velmi seriózní zájemci o tento směr, rozhodnul jsem se připravit velmi speciální "VIP" kurz, na kterém 25 skutečně seriózních zájemců naučím během dvou dnů veškeré mé postupy a know-how pro rychlou stavbu kvalitních a robustních AOS s využitím genetických algoritmů. Detaily zde vyhlásíme velmi brzy. Zrovna tak jsme se s Petrem rozhodli, že uspořádáme po létě živý seminář, na kterém představíme výsledky veškeré naší letošní práce z oblasti řízení obchodů a výstupů s konkrétními závěry a doporučeními. Opět vyhlásíme velmi brzy.

  trading-jun2013-nesnidal-IB.jpg

  trading-jun2013-nesnidal-TS.jpg

  trading-jun2013-nesnidal-OEC.jpg

  30.6.2013

  Tomáš Nesnídal


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...