Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Kam pro "nové myšlení" (DVD)

  Minulý týden jsem vám prezentoval pár svých oblíbených knih na téma „myšlení mimo rámec“, nebo-li myšlení, které není pro společnost příliš obvyklé, které ale může individuálního člověka posunout do výrazně nových myšlenkových sfér. Dnes bych se rád zaměřil na pár zajímavých DVD.

  What the bleep do we know?

  Toto DVD jsem dostal od svého kamaráda tradera, který se stejně jako já hluboce zabývá psychologií obchodování a se kterým velmi často diskutujeme své vzájemné zkušenosti (v diskuzi ho najdete jako Trader01). A hned při prvním shlédnutí jsem byl tímto dokumentem doslova a dopísmene „uzemněn“.
  Název DVD bych osobně velmi volně přeložil jako „Co ksakru vlastně víme“ a velmi zjednodušeně by se dalo říci, že film pojednává o novém pohledu na svět a na život – pohledu z perspektivy kvantové fyziky. To je však příliš zjednodušené podání obsahu. I když se jedná o zdánlivě vědecké téma, zpracování je naopak velmi zdařilé a určené naprostému laikovi. Video má jediný cíl – ukázat, že to, v co věříme a čemu jsme byli učeni, nemusí být ve skutečnosti tak úplně jednoznačná pravda a že nejnovější vědecké poznatky dokazují, že je možná všechno trochu jinak. Film opouští zažité dogma, že je svět a jeho fungování postaven na přesných principech (fyzikálních zákonech atd.) a že se vše odvíjí vesměs lineárně (například čas) a ukazuje možnost, že vše je podstatně rozměrnější a komplexnější. Nejúžasnější je však obecný pohled na to, že samotná lidská vůle a víra může hrát velmi důležitou úlohu v procesu utváření prakticky všeho, převážně pak našeho života. Že my sami v komplexnosti světa a vesmíru a mysteria života nejlépe utváříme to, zda-li budeme šťastní, spokojení a dosáhneme všeho, co chceme. Nejsou to však žádné konkrétní rady, abyste začali žít jinak a po shlédnutí DVD se ve vašem životě zdánlivě prakticky nic moc nezmění. Otevřou se vám však naprosto nové obzory a možnosti, jejichž akceptování vyžaduje začít velmi hluboce „myslet mimo rámec“, což je přesně to, o co bychom se měli snažit i jako tradeři.

  Obsah filmu se velmi těžce popisuje, neboť je to film, který může přinést velmi individuální prožitky a pohledy. Je to film, který bude možná pro mnohé kontroverzní, ale je to film, který by dle mého názoru měl povinně vidět každý, kdo se chce vymanit z principů průměrnosti a chce začít hledat nové možnosti a skutečnosti. Nic člověka neinspiruje více a lépe, než právě podobná videa, která dokonale zažitá dogmata opouštějí a tak nám dávají odvahu, abychom i my zkoušeli myslet daleko mimo rámec.

  Jinak co mám informace, film by měl být u nás k mání i s českými titulky – netuším však přesně kde.

  What the bleep – down to the Rabbit hole

  Jedná se o určité „rozšíření“ filmu popsaného výše. Down to the Rabbit hole (Vstup do králičí díry) opět apeluje na nové pohledy na svět a na život z pohledu kvantové fyziky a naleznete zde spoustu dalšího, rozšířeného materiálu, který se již do filmu „What the bleep do we know“ nevešel. Naleznete zde například i velmi hezky podané základní myšlenky kvantové fyziky, jak vědci došli k objevům, ke kterým došli atd. Doporučuji zakoupit 4diskovou speciální edici. Tento film pravděpodobně nevyšel s českými titulky a vyžaduje již pokročilejší angličtinu. Myslím ale, že si mnozí tento film zamilují – je to ideální dílo pro otevřené povahy, které se neustále snaží pátrat za hranice toho, čemu obecně říkám „realita“, a převážně pak za hranice zažitých konvencí.

  The Secret (tajemství)

  Toto video je většinou nejčastěji zakupováno se sérií „What the bleep“ a rovněž věřím, že by je měl vidět každý.

  Video je úžasným motivačním filmem o tom, jak si svými vlastními myšlenkami sám člověk utváří svůj život. Dotýká se v tomto ohledu mnoha oblastí života – od zdraví (představení lidí, kteří trpěli velmi vážnými nemocemi a dokázali se díky své vlastní vůli zcela uzdravit, i když jim lékaři nedávali sebemenší šance) až po peníze (lidé, kteří dosáhli své finanční svobody díky vlastní vůli toto dokázat). Film je navíc postaven na velmi svižné formě, která vás nenechá odejít od obrazovky. Bohužel někdy je forma až příliš americká, takže občas působí pro nás trochu úsměvně, pokud se ale na těchto pár minut povznesete, pak určitě dostanete vynikající zážitek a motivaci tak silnou, že si budete chtít film pouštět znovu a znovu.

  Tento film jsem osobně pouštěl pár lidem, o kterých jsem si myslel, že podobné věci označí zásadně vždy jako „nesmysl“, a byl jsem mile potěšen, že i v nich zanechal film pozitivní stopy. Kdyby bylo na mně, film bych nakázal jako povinné studium na základních školách :-)

  Závěrem

  Jak už jsem několikrát zmínil, tyto filmy nejsou pro každého. Základním problémem je skutečnost, že všechny tyto filmy učí lidi věřit pouze a jen v sám sebe, což je pravý opak toho, v čem 99% lidí vyrůstalo (již od základní školy jsme byli učeni, že máme poslouchat autority, že máme nechávat zodpovědnost na státu namísto nést sami zodpovědnost za sebe a své životy atd.). Je tedy logické, že se filmy v tomto článku nemohou líbit každému. Někteří se nad nimi usmějí a dál půjdou pokračovat ve svých stávajících životech. Jiní je třeba ani nedokoukají. Avšak ti, kteří sami už nyní věří v to, že pouze sám jedinec si utváří svůj vlastní život a svou budoucnost a že jen my jsme zodpovědní za naše životy, naleznou nový zdroj inspirace, ke kterému se budou s pravidelností vracet.

  Pokud víte o dalších zajímavých filmech, dejte prosím vědět.

  3.11.2007

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...