Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Kam investovat příjmy z tradingu (2)

  Před pár měsíci jsem napsal článek o možnostech dalších investic prostředků z tradingu. Zkusil jsem se dotknout několika investičních oblastí a shrnout v nich svůj osobní názor. Dnes bych rád volně navázal s trochu jiným úhlem pohledu, který může nabídnout další možnou alternativu.

    

  Foto (c)depositphotos.com/ SergeyNivens

  Jedna věc je investovat peníze do různých aktiv, která mohou být potenciálním zdrojem dalších příjmů v budoucnu. Otázka však zní, co jen pouhé generování dalších a dalších peněz přinese. Je samozřejmě běžné, že v řadě zemí (převážně post-komunistických, kde je stále třeba kompenzovat si vlastnická omezení z minulosti) je prioritou mnohých vynakládat nemalé peníze na další kumulaci majetku a především pak sebeprezentaci: lepší a nejnovější automobil, lepší a větší dům, než má soused, větší a lepší dovolená, než měli naši známí. Sám jsem překvapený, jak velkou roli stále hraje v dnešní společnosti potřeba kumulovat majetky jenom proto, abychom se mohli prezentovat jako "společensky výše postavení" než druzí (z mé zkušenosti převážně starší generace v ČR má problém se tohoto stylu uvažování zbavit, sám jsem překvapený, jak i starší Češi v zahraničí mají opakovaně potřebu zahajovat jakýkoliv hovor tím, kolik majetku mají). V moderní a vyspělé společnosti, která uvažuje již (naštěstí) trochu jinak, jsou však peníze zdrojem k alternativnímu způsobu jejich využití (investování), které i mně osobně dávají větší smysl, než prázdné kumulování majetku s cílem předvést se před svým okolím. Alternativ je celá škála, popíšu zde alespoň ty nejčastější, se kterými sám přicházím do styku v rámci komunity lidí, se kterou se setkávám a se kterou trávím čas.

  Kvalitní strava

  Ať se nám to líbí, nebo ne, 90 % stravy, kterou dnes běžně jíme, má do kvalitní a nutričně hodnotné stravy velmi daleko. Kvalitní strava se tudíž dostává do hledáčku mnoha lidí, kteří si mohou dovolit investovat finanční prostředky – a investují je tak do svého zdraví. Vyhledávají nutričně hodnotné alternativy, ale i zážitkové restaurace, zajímají se o obchody s kvalitní stravou a vyhledávají kvalitní základní potraviny.

  Osobně se domnívám, že investice do zdraví je naprostým základem, navíc prevence je nejlepší způsob, jak do něho investovat. Posledních zhruba 5 let se velmi zajímám o nutričně kvalitní stravu a z toho mnoha, co jsem měl možnost nastudovat a přečíst, jsem na 100 % přesvědčený, že mezi zdravím a kvalitní stravou je velmi vysoká korelace.

  Bohužel kvalitní strava, a tím pádem i dobré a kvalitní zdraví, není tak úplně snadný cíl. Jednak je takový stravovací styl výrazně náročnější finančně, jednak dopracovat se ke kvalitním surovinám vyžaduje čas k hledání, plus opět finanční prostředky – sám si do jinak na kvalitní stravu bohatého Španělska nechávám posílat řadu dalších věcí z Anglie.

  Nicméně investice tímto směrem je u mě naprosto zásadní. Pokud nebudu zdravý, nebudu mimo jiné schopen ani pokračovat v tradingu a udržovat si životní styl, který mně vyhovuje. Poznal jsem v životě lidi, kteří měli potřebu utrácet peníze za drahá auta a domy, aby se mohli předvádět, ale dnes pro zdravotní problémy nemohou do svých domů u moře ani jezdit. Proto chápu zdravý životní styl jako investiční alternativu vysoce postavenou nad kumulací majetku, ať už jsou k tomu důvody jakékoliv. V tradingu chápu kvalitní stravu také jako další způsob, jak se držet mentálně fit a být schopen obchodovat vždy s čistou hlavou a pracovat na tradingu s energií a soustředěností. O to více mě pak totiž práce na tradingu baví.

  Život ve zdravém a bezstresovém prostředí

  Volba toho, kde bydlíme, by neměla být v moderní společnosti otázkou toho, abychom udělali dojem na široké okolí a mohli se trochu předvést. Volba bydlení by z pohledu kvalitní investice měla být otázkou toho být součástí místa, kde pro nás existuje zdravé a bezstresové prostředí.

  Tradeři, které znám, žijí na nejrůznějších místech. Někteří upřednostňují život blízko přírodě, kde mají možnost relaxovat a odpočívat. Jiní žijí v supermoderních velkoměstech (jako Singapur), kde jsou na dosah libovolné služby a kvalitní systém dopravy. Znám také tradery, kteří se rozhodli, stejně jako já, žít u moře, s čistým a kvalitním ovzduším a mnoha slunečními dny.

  Mnoho traderů, které znám, danou nemovitost dokonce ani nevlastní. Ne, že by si to nemohli dovolit – právě naopak –, ale už jenom kvůli tomu, že mají rádi flexibilitu a možnost jednoduché volby změny, pokud se k tomu rozhodnou. Většina však upřednostňuje život v prostředí, které je nějakým způsobem inspirativní, kvalitní a vyhovuje jejich potřebám úrovně stresu. Volbu prostředí chápou jako investici – a to ne vždy levnou (například kamarád za svůj luxusní byt v Singapuru platí nájem zhruba 200 tisíc korun měsíčně). Ovšem prostředí, které je pro vás určitým způsobem inspirativní, ne příliš stresující a pomáhá vám ke kvalitnímu, zdravému životnímu stylu, je zároveň i prostředím, které vám pomáhá k osobnímu růstu. To pak vede například i k lepším výkonům v tradingu, to znamená větším profitům – a investice se tak zhodnocuje. Základem přitom není za každou cenu vlastnictví, základem je to, co mně (nebo mé rodině) vyhovuje právě teď, v tento okamžik – s tím, že priority se klidně mohou za pár let opět změnit.

  Osobní rozvoj

  Mnoho úspěšných lidí, které znám, miluje investice do svého osobního rozvoje. Peníze znamenají čas. Mohou se tudíž rozhodnout využít čas k tomu, aby více pracovali – a mohli si koupit poslední model porsche, ve kterém se pak mohou ukazovat –, mohou ale také čas využít k tomu, že namísto produkování dalších finančních prostředků budou tyto finanční prostředky dočasně vynakládat za účelem dalšího osobního rozvoje. Jinými slovy, za své peníze si kupují čas, díky kterému se učí nové věci a dovednosti, zdokonalují se nebo překonávají své vlastní vnitřní bariéry – například formou aktivního sportu.

  Opravdu úspěšní lidé nikdy nedojdou do bodu, kdy se domnívají, že už vše umí, že už se nepotřebují v ničem zlepšovat a že už jsou pány vesmíru. Ti úspěšní, které znám, mají nezřídka potřebu jít stále dál – a své finanční prostředky investují tak, aby si to mohli dovolit.

  S tímto investičním přístupem se plně ztotožňuji. Rozhodně je zajímavější, pestřejší a hodnotnější než kumulování majetku, které z pohledu moderní a vyspělé společnosti chápu tak trochu jako archaismus (ale samozřejmě nutno dodat, že vše je v pořádku, pokud se kumuluje se zdravou, ryze nezbytnou mírou).

  Poznávání, zážitky, prožitky a rozšiřování obzorů

  Jak už jsem zmínil na začátku článku, nezřídka se střetávám v zahraničí se staršími Čechy (často emigranty), jejichž náplní života je tlachání o tom, kdo má čeho více. Tito lidé mě extrémně nudí a nebaví (proto už se s nimi také nestýkám). Chápu, že to asi tak nějak patří k post-komunistické minulosti, že je to opakovaná snaha cosi si kompenzovat, ale je zajímavé, že s mladší generací podobně naladěných lidí, se kterou se scházím, je potřeba probírat a rozebírat majetky prakticky nulová. V rámci (mezinárodní) komunity mladších lidí, ve které se pohybuji, je daleko běžnější probírat a rozebírat zážitky, poznatky a prožitky – například z cestování apod. Poznatky, prožitky a zážitky jsou vysoce stavěné nad majetek.

  Například právě investici do cestování chápu sám pro sebe jako jednu z nejzásadnějších. Nemluvím zde o dovolené – protože některé naše cestování je tak vyčerpávající, že teprve po něm potřebujeme s ženou skutečnou dovolenou. Hovořím zde o aktivním poznávání a rozšiřování vlastních obzorů. Hovořím zde o potřebě opustit "ulitu", ve které naše společnost žije, a podívat se, jak to funguje jinde. Teprve pak poznáte, jak jsou (pseudo)problémy, kterými naše společnost žije, naprosto banální a nepodstatné. Dostanete rozhled a nadhled, který je z mnoha pohledů výrazně lepší investicí než nové auto (které se vám stejně za chvilku omrzí). A opět – takový rozhled a nadhled otevírá obzory až do té míry, že dokážete sami sebe více a efektivněji inspirovat k novým věcem a činům, které nezřídka mohou vést třeba i k dalším extra příjmům. Jinými slovy, investici tudíž opět aktivně zhodnocujete.

  Toto je tedy můj dnešní pohled na alternativní způsoby investic. Jsou nezřídka v kontrastu se zaběhlými, konzervativními dogmaty dnešní společnosti (a především našich rodičů), ale z mé zkušenosti fungují a přinášejí mnohem více než právě ono tak oblíbené kumulování majetku. Lidé, co kumulují majetky a pořád o tom musí tlachat, mě opravdu k smrti nudí. Lidé, co dokáží inspirovat skrze své činy, ne nakumulovaný majetek, jsou ti, kteří mně přijdou v moderní společnosti skutečně zajímaví.

  25.5.2014

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...