Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • S jakou částkou začít obchodovat?

  Jeden z důvodů, který může vést k nechtěnému neúspěchu v trzích, bývá velmi často nedostatečný počáteční kapitál. S jakou částkou tedy začít ideálně obchodovat a proč je tak důležité mít v začátku dostatečný kapitál?

  Základními body při posuzování vhodného kapitálu do začátku obchodování by měly být odpovědi na tyto 3 otázky:

  Jaké trhy chci obchodovat a jaké mají tyto trhy marginy?
  Kolik je můj průměrný risk na 1 obchod (vypozorováno na základě paper-tradingu)?
  Jakou největší sérii ztrát jsem ve svém paper-tradingu zažil?

  Pokud naleznete odpovědi na tyto 3 otázky, je již poměrně snadné určit, jak velký účet bude do začátku potřeba. Pojďme však všechno vzít hezky popořadě.

  Jaké trhy chci obchodovat a jaké mají tyto trhy marginy?

  Základním předpokladem každého obchodníka musí být schopnost nikdy neexponovat v obchodech více jak 50 % svého účtu v marginech. To tedy znamená, že pokud budeme chtít obchodovat trh, který má margin 1000 USD, nikdy bychom neměli začít takový trh obchodovat s částkou menší než 2000 USD. V případě intradenních obchodů bývají marginy většinou poloviční až třetinové - i zde však platí stejné pravidlo. Pokud například bude váš intradenní margin na daný trh 800 USD, rozhodně byste neměli obchodovat s menším účtem než 1600 USD.
  Pokud plánujete obchodovat více trhů, je třeba vycházet z trhu s největším marginem. Chystáte-li se obchodovat řadu trhů, přičemž nejdražší z nich má margin 2500 USD, neměli byste začínat s menší částkou než 5000 USD.
  A konečně - pokud se chystáte obchodovat více trhů současně, je třeba marginy těchto trhů sečíst. Pokud například víte, že budete chtít obchodovat trhy Sugar a Corn, přičemž uvažujete o možnosti mít otevřené pozice i v obou trzích současně, pak je třeba sečíst marginy obou trhů, vynásobit dvěma a výsledkem je naprosto minimální výše vašeho účtu.
  Nesnažte se s pravidlem dvojnásobku marginů jakkoliv polemizovat. Znám takové, kteří zmíněné pravidlo zcela ignorovali a dnes již opět chodí do zaměstnání s fixní pracovní dobou a věčně nevrlým šéfem.

  Kolik je můj průměrný risk na 1 obchod?

  Dalším předpokladem je skutečnost, že bychom nikdy neměli riskovat v jediném obchodě více jak 5 % svého účtu. Pokud tedy máte na základě poctivého paper-tradingu vypozorováno, jakou částku obvykle v průměru riskujete (každý, kdo uvažuje seriózně o tradingu by měl mít takovou částku již dávno vypozorovanou), pak tuto částku musíte vynásobit alespoň dvaceti (100 : 5 = 20). Pokud například vím, že můj průměrný risk v kukuřici (Corn) je 150 USD na kontrakt, pak bych nikdy neměl začít obchodovat s účtem menším než 150 x 20 = 3000 USD. Ideální je samozřejmě pracovat s ještě menším procentem účtu riskovaného na 1 obchod - řada obchodníků pracuje s riskem 2-3 %. Pokud bychom se tedy rozhodli neriskovat na 1 obchod nikdy více jak 2 % našeho účtu, pak při průměrném risku 150 USD bychom potřebovali účet 150 x 50 = 7500 USD. Pro naše začátky by však mělo být 5 % dostačujících. Nikdy však nechtějte riskovat více!

  Jakou největší sérii ztrát jsem ve svém paper-tradingu zažil?

  Posledním podstatným bodem při zvažování velikosti počátečního účtu je skutečnost, že vaše první obchody mohou klidně začít sérií ztát a vy musíte být schopni takovou sérii přežít. Pokud tedy z paper-tradingu víte, že jste měl v jednom daném trhu maximálně 6 ztrát za sebou, pak je podstatné být si jist, že i po takové možné sérii budete mít dostatek prostředků na další obchodování. Pokud se vrátíme k příkladu s kukuřicí (Corn) a předpokládáme, že jste kdy zažili v paper-tradingu maximálně 6 ztrát za sebou s průměrnou ztrátou 150 USD, pak byste v takové situaci ztratili 900 USD. Zbylo by vám však po takové sérii obchodů ještě alespoň na pokrytí marginů pro další obchody?
  Pokud budeme předpokládat, že margin na kukuřici činí u vašeho brokera řekněme zcela hypoteticky 1000 USD, pak to znamená, že na základě prvního pravidla si naplánujete otevřít účet s částkou 2000 USD. Pokud však hned v začátku chytnete nemilou sérii ztrát, pak to znamená, že se váš účet ztenčí na 1100 USD. Budete schopni s takovým účtem ještě obchodovat? Upřímně řečeno, teoreticky ano, ale prakticky to již příliš nepůjde.
  Proto při plánování počáteční výše účtu vycházejte z následujícího pravidla:
  Vždy předpokládejte, že hned v začátku zažijete sérii ztrát rovnou vaší největší sérii ztrát z paper-tradingu. Výše vašeho účtu by pak měla být schopná takovou sérii přežít, což znamená, že i po takové sérii byste měli mít na účtu alespoň 1,5násobek marginu. V případě zmíněného příkladu s kukuřicí je tedy matematika následující:
  Margin = 1000 USD
  Největší série ztrát = 900 USD
  Velikost účtu = 1,5x margin + největší série ztrát = 1500 + 900 = 2400 USD.

  Opět, nesnažte se polemizovat s tímto pravidlem. Chránit se před nejhoršími možnými situacemi je základním předpokladem, jak přežít v trzích.

  Závěrem

  Samozřejmě je třeba, aby se všechna 3 pravidla vzájemně podporovala. Pokud vám pravidlo 1 řekne, že na základě marginů byste měli mít účet alespoň 2000 USD, pravidlo 2 že na základě průměrných ztrát 2400 USD a pravidlo 3 že na základě největší série ztrát 3500 USD, pak je třeba respektovat nejvyšší potřebnou částku - t.j. 3500 USD. Ideálně je pak vždy lepší tuto částku ještě navýšit alespoň o 15 %.
  Do pravidel 2 a 3 je samozřejmě důležité zakomponovat i brokerské komise.

  1.6.2005

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...