Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Když nevíte kudy kam (3): snižte očekávání

  Občas jako nováček možná nevíte, kudy v tradingu dál. Máte pocit, jako byste stáli na místě a nebyli schopni se pohnout dále. Někdy je možné takovou stagnaci vyřešit „technickými“ kroky, občas však mívá potenciální problém svůj základ spíše v psychologii (i když se to tak nemusí zdát). Další jednoduchý a často velmi účinný psychologický způsob, jak se pohnout dopředu, může být pouhé snížení našeho očekávání.

  Za svou tradingovou kariéru jsem potkal mnoho lidí, kteří jsou zvyklí na sebe neustále klást velmi vysoké nároky a v souvislosti s takovými mít i velmi vysoká očekávání na případné „odměny“. Jsou to často začínající tradeři, kteří třeba již mají i nějaký funkční obchodní systém a jsou schopní takový i obchodovat, ale stále mají pocit, že vydělávají neadekvátně málo, že by jejich systém měl produkovat větší výkonnost, že by jejich trading měl být o jiných číslech – a tak díky podobným skutečnostem stále nejsou schopni udělat krok k tomu, aby se stali obchodníky na plný úvazek.

  To vše je samozřejmě zcela v pořádku, avšak je důležité si uvědomit, že zvyšování nároků a očekávání od samého začátku není to zcela nejlepší. Opomenu-li fakt, že žádný byznys na světě nezačíná hned od začátku „sypat“ miliony, nováček v tradingu kladoucí příliš vysoké nároky na svá očekávání si musí uvědomit daleko podstatnější skutečnost, a sice, že zvýšené nároky daleko snáze vedou k podstatně většímu stresu a frustraci, pokud takové nároky nejsou splňovány – a jak známo, stres a frustrace a podobné negativní emoce tradingu rozhodně nepomáhají. Ba naopak – náhle dělají celou záležitost ještě méně „výkonnou“ a nám se náhle zdá, že stojíme na místě, nikam se nehýbeme a náš trading se neposouvá tam, kam bychom si představovali. Přitom snížení nároků může být určitou počáteční psychologickou „úlevou“, která paradoxně může pomoci rychleji se posouvat vpřed.

  Pokud hovoříme o snížených očekáváních, chápal bych v prvé řadě nároky kladené na trading pouze v takové míře, abych byl ze začátku schopen věnovat se tradingu „na plný úvazek“ a tím pádem mít celkově více času se v tradingu rozvíjet – abych postupně dosahoval lepších a lepších výsledků. Právě v tomto bodě nastává pro mnohé výrazný paradox – spousta začínajících intradenních traderů doposud dochází do zaměstnání a nemá dostatečný čas se tradingu věnovat, přitom právě tací mývají nejčastěji od tradingu nejvyšší očekávání a připadá jim nezajímavé se vůbec tradingem zabývat, pokud by jim hned neměl přinášet alespoň statisíce měsíčně. Tím nastává začarovaný kruh – vysoké nároky + málo času se tradingu věnovat = nerealistická očekávání, vědoucí k frustraci, stagnaci, apod.

  Pokud bych měl poradit začínajícím intradenním finančníkům, pak v prvé řadě je třeba pokusit se udělat s minimem nároků pouze takový krok, abychom se byli schopni začít věnovat obchodování na“plný úvazek“. Z čeho v rámci takových úvah vyjít?

  Začněte například s jednoduchým sumářem toho, co máme a co potřebujeme. Tj. podívejme se na to, kolik potřebujeme nutně každý měsíc vydělat a v jakém stavu je aktuálně náš obchodní systém a naše úroveň dovedností a znalostí.

  Jednoduchá demonstrace nutných příjmů pro zaplacení „složenek“ může u mnohých vypadat například zhruba takto:

  Nájem........... 12 000 kč......... 600 USD
  Jídlo...............10 000 kč..........500 USD
  Ostatní.............8 000 kč..........400 USD
  CELKEM.....30 000 kč....1 500 USD

  Nyní, řekněme, že váš intradenní obchodní systém (například FinWin) vykazuje v backtestu průměrné výsledky kolem 2 500 USD na kontrakt za měsíc. To by teoreticky stačilo na pokrytí vašich nákladů, vy však doposud neaplikujete trading na „plný úvazek“, protože v papertradingu jste si stále velmi nejistý a vaše papírové výsledky jsou cca polovina, tj. kolem 1 500 USD za měsíc. Je toto nějaký problém?

  Mnoho začínajících obchodníků v podobných věcech „problém“ skutečně vidí a tak oddalují svůj ostrý start a zbytečně se snaží naplnit již zmíněná vysoká očekávání – tj. umět i v papertradingu získat alespoň 2 500 USD na kontrakt. Snaha o takové „perfekcionismus“ je samozřejmě chvályhodná, otázka však zůstává, zda-li zbytečně neoddaluje náš primární zájem – začít se co nejdříve živit tradingem na plný úvazek. Jedna cesta je snažit se neustále „pilovat“ aktuální stav – což může trvat dlouhé měsíce, u některých i další rok a více, nebo zkrátka a dobře snížit očekávání a počítat s tím, že zlepšovat se můžeme a také neustále budeme „za pochodu“. Pokud bychom ale začali tím, že prostě jen snížíme naše očekávání, můžeme začít uvažovat následovně:

  • Konzistentně dokážete v rámci papertradingu vydělat alespoň polovinu toho, co ukázaly backtesty.
  • Samozřejmě, reál nemusí být vůbec takový a může být dokonce ještě horší.
  • Smiřte se tedy s ještě menší částkou v reálu – snižte nároky na pouhou třetinu toho, co naděloval váš papertrading.
  • Tím vám tedy vychází 500 USD na kontrakt měsíčně.
  • Pokud dokážete obchodovat pro 500 USD na kontrakt první měsíc, pak druhý měsíc můžete přidat druhý kontrakt a třetí měsíc třetí kontrakt.
  • Tím můžete za 3 měsíce být na 1 500 USD měsíčně, tj. fázi, kterou potřebujete k pokrytí životních nákladů a začít se tak věnovat obchodování „fulltime“, tj. na plný úvazek; v takovém stavu se začnete zlepšovat výrazně snáze a rychleji.

  Nyní jsme tedy postavili celkový náš stav do daleko realističtějšího světla – podívali se na to, čeho jsme reálně aktuálně schopní (s dostatečnou rezervou) a zároveň, jaké jsou naše minimální požadavky a jak takových dosáhnout. Samozřejmě, zároveň jsme tím trading postavili do trochu méně „sexy“ světla, než na začátku vypadal, ale zároveň jsme i udělali pozitivní posun v celé řadě dalších, velmi důležitých věcech:

  • Snížili jste tlak sami na sebe, takže by se vám mělo vše dělat jednodušeji a snáze.
  • Jelikož se ukázalo, že dokážete backtestovat pro 2 500 USD měsíčně, naprosto bezpečně víte, že získat z trhu alespoň 500 USD na kontrakt měsíčně je nejenom vrcholně realistické, ale mělo by to být i výrazně jednodušší.
  • Oněch 500 USD na kontrakt měsíčně totiž v sobě zahrnuje i značný „margin for error“, to znamená, že tuto částku můžete reálně za měsíc vydělat i v případě, že budete neustále dělat drobné chyby.
  • Máte tedy už od začátku daleko větší sebedůvěru v sebe i důvěru ve svůj systém – protože víte, že toto je prostě ABSOLUTNĚ reálné.

  To, co tedy na začátku mohlo vypadat jako stagnace, se může pod jiným úhlem pohledu ukázat naopak jako skvělá a velice realistická cesta, jak se přesunout do fáze obchodování na plný úvazek co nejrychleji, získat tak na trading mnoho, mnoho volného času a tak se začít posouvat k již potenciálně skutečně zajímavým výsledkům. Přitom schopnost podívat se na vše trochu jiným úhlem pohledu přišla až v momentě, kdy jsme byli schopni radikálně snížit naše očekávání!

  Za léta jsem vypozoroval, že moho lidí si skutečně zcela zbytečně svou cestu komplikuje vysokými nároky. Dnešní doba je celá o požadavcích na neuvěřitelně vysoké výkony a my jsme tuto filosofii už převzali tak automaticky, že si klademe na sebe vysoké nároky i ve věcech, ve kterých to vůbec není nutné. Na místo, abychom si věci zjednodušovali, milujeme je naopak komplikovat. Nejjednodušší cesta je dle mého názoru taková, ve které mohu mít na sebe naprosto realistické nároky, tj. bez většího tlaku a stresu a přesto dosáhnout přesně to, co potřebuji. Není nutné být hned chamtivý a chtít přespříliš – pokud začneme s málem, od naprostého začátku a naprostého základu, máme šanci pomalu vše budovat v lepší a větší. Na 500 USD měsíčně na kontrakt není vůbec nic špatného. Pokud to zvládnete ve 3-4 kontraktech, můžete být velmi rychle trader na plný úvazek a živit se už pouze tím, co vás baví a čemu se opravdu chcete věnovat. A navíc si za oněch 500 USD měsíčně na kontrakt koupíte mnohem více času.

  14.6.2009

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...