Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Když nevíte kudy kam (4): změňte výstupy

  Jeden z velmi silných způsobů, jak pozitivně ovlivnit nové směřování vlastního obchodování, může být změna výstupů. Na toto téma jsme již několik článků psali v minulosti, dnes se k tématu vrátím v rámci konkrétního příkladu.

  Mnoho obchodníků řeší úpravy obchodních systémů ze špatné strany – ze strany vstupů. Samozřejmě, občasné přidání zajímavých filtrů, nebo dalších potenciálně profitabilních patternů nemusí být od věci, ale správně směřovaná změna v rámci výstupů dokáže občas udělat doslova zázraky, které mohou vylepšit systém až od 100% - aniž bychom udělali jedinou změnu ve vstupu.

  Samozřejmě, myšlenka změny výstupů může znít lákavě, důležité je však vědět, jak konkrétně na to. Pokud nezvolíme správnou strategii výstupů, příliš mnoho dopředu se nepohneme – při hledání je třeba často nemálo experimentování a hledání nových cest.

  Pokud chci začít přemýšlet o různých metodách výstupů u intradenního obchodování, pak osobně při svém uvažování začínám z velmi jednoduchého úhlu pohledu – a sice z pohledu logických zón (nebo taky bodů), v rámci kterých se se svými vstupy systému FinWin domnívám, že k nim bude mít trh tendenci mířit. Takových zón mám celkem několik:

  • High dne
  • Low dne
  • Globex high (high premarketu)
  • Globex low (low premarketu)
  • Klouzavý průměr EMA204

  Toto jsou mé vlastní potenciální výstupní body, ve které silně věřím (což samozřejmě neznamená, že tyto body jsou optimální i pro ostatní). Potenciál v rámci klouzavého průměru EMA204 zvažuji pouze a jen u našeho nového patternu FinWin 1OT (tento pattern nově vyučujeme na aktualizované a vylepšené verzi kurzu e-mini 2, který nyní bude nově obsahovat i další zlepšení například ohledně filtrování chopu, atd.)

  Jak většina našich studentů ví, až doposud jsem zvažoval výstupy převážně na fixních profit-targetech, které byly přesně stanoveny na základě analýzy MAE/MFE. U této metody stále z velké části zůstávám, avšak v rámci aktuálního lehkého posunu v mé variaci obchodního systému FinWin (přidání patternu 1OT, přechod na lehce rychlejší timeframe, na který se nyní již cítím více, než dříve) samozřejmě zvažuji i lehkou úpravu v rámci výstupů. Při hledání různých variant jsem zjistil, že doslova neuvěřitelného zlepšení může systém dosáhnout při následujících jednoduchých změnách, které vycházejí z mých logických bodů/zón:

  1) stanovení optimální hodnoty MFE – stejně jako doposud (na základě backtestu)
  2) v momentě vstupu umístění profit-targetu na některý z logických bodů (zón) popsaných výše
  3) na hodnotě, která vyšla jako ideální MFE, posunutí SL na B/E (+1)
  4) v případě, že některý z logických bodů (zón) popsaných výše je menší, než ideální MFE, pak ponechám PT na hodnotě ideálního MFE.

  V rámci tohoto postupu jsem provedl srovnávací backtest a rozdíly byly skutečně impozantní.
  Vše jsem testoval na vzorku 100 obchodů, které pokryly celý měsíc duben 2009 a to v rámci obchodování dvou patternů FinWin – 0/v a 1OT. Backtest zahrnoval mé vlastní jemné nuance, které přinášejí občas lehce agresivnější přístup a splnění pravidel na 70% a více – tento postoj naprosto odráží mé aktuální dovednosti, styl a zkušenosti v trzích. Testováno bylo na rychlejším timeframe, takže frekvence obchodů je kolem 3-4 obchodů denně. A výsledky? Equity jasně ukáže, jak velký rozdíl nastal mezi fixním zachováním profit-targetu na základě optimálního MFE a používání logických bodů pro výstupy dle čtyř pravidel popsaných výše – tj. jak hodně samotná změna metodiky výstupu může pomoci:

  equity_1_targety.jpg

  Červená equity ukazuje obchodování s pouze fixními PT. Modrá equity již ukazuje obchodování s logickými zónami.

  Červená equity ukazuje obchodování s pouze fixními PT. Jak vidno, průběh je velmi stabilní a zisk za měsíc obchodování je cca 3200 USD na kontrakt. Modrá equity již ukazuje obchodování s logickými zónami. Vyhlazení je sice menší, avšak potenciální profit narostl na cca necelých 6000 USD – zlepšení o 80-90%! Přitom se samotnými vstupy nebylo uděláno naprosto nic, pouze se změnila metodika výstupů.

  Samozřejmě, jedná se o čistě backtestové výsledky a osobně považuji za férové znehodnotit každý backtest o 40%, abychom se dostali k číslům podstatně bližším potenciální realitě. V tomto případě bych tedy od varianty s fixním PT očekával kolem 2000 USD měsíčně na 1 kontrakt a u varianty s logickými body kolem 3500 USD na kontrakt za měsíc – což je nárůst o cca 70%!

  Kdykoliv tedy máte pocity stagnace a zdá se vám, že nevíte kudy dál, pak zkuste začít uvažovat o jiné metodice výstupů. Zde můžete potenciálně udělat mnohem více pozitivních změn, než začínat ze strany vstupů.

  Logické zóny můžete zkusit používat jakékoliv. Mnoho lidí má pozitivní zkušenosti s Fibonnacim, nebo s pivoty. V tradingu neexistuje, že by byl jeden nástroj lepší než druhý, podstatné je pouze to, co nejlépe funguje vám a co jste schopni v reálu obchodovat. Zkuste tedy jakékoliv logické zóny/body, které vás napadnou – určitě ale věnujte nějaký čas důkladnému srovnávacímu backtestu. Nezřídka budete překvapeni, kde se dá „urvat“ kolik dalších extra dolarů navíc, přitom stačí pouze menší změny v systému – a navíc není vůbec třeba měnit samotné vstupy!

   

  21.6.2009

  Tomáš Nesnídal


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...