Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Kolik stojí vysoký příjem?

  Nic na světě není zadarmo. K napsání tohoto článku mě inspirovala nedávná situace, o kterou bych se s vámi rád podělil a zároveň i navázal na téma, zda-li je možné naučit se tradingu „zadarmo“.

  Příhoda se týká jednoho mého známého, který před několika měsíci přišel za mnou s tím, že by se rád pustil do tradingu.
  „Proč ne?“, odpověděl jsem a okamžitě vyhověl jeho přání blíže mu poradit, jak začít.
  Poradil jsem mu v prvé řadě prostudovat řádně finančníka a dále koupit jistou anglickou literaturu. Doporučil jsem mu zhruba 7 knih – mezi nimi Marka Douglase, Zurich Axioms, Larryho Williamse a Trading for living (v češtině vyšlo jako Tradingem k bohatství). Dále jsem mu poradil zakoupit nejlevnější software pro zobrazování grafů (SierraChart a Gecko), vysvětlil pointu backtestingu a nakonec poradil otevřít účet u full-service brokera, k čemuž jsem mu dal na vyžádání nějaké tipy na brokery v USA. Jelikož měl zájem převážně o poziční obchodování, poradil jsem mu, ať neplatí za full-service komisi více jak 24 USD/RT. Známý vypadal velmi nadšeně a odhodlaně, proto jsem mu držel palce a čekal, co se bude dít.
  K mému překvapení se následujících několik měsíců nedělo nic. Po známém jako by se slehla zem a i přesto, že jsem očekával jeho další dotazy, nic takového se nekonalo. Po několika měsících se nakonec známý – říkejme mu třeba Jaroslav, přeci jenom ozval.
  „Nazdar Jardo, tak jak jsi daleko?“
  „Mám skvělé zprávy. Našel jsem fantastického brokera, který mě nabídnul komisi 15 USD/RT a k tomu mě nabídnul ZADARMO rychloškolení formou několika videí na svém webu. Navíc mi otevře účet s 1000 USD pro začátek. A navíc každý den obchodní tipy – ZADARMO!“
  „To zní zajímavě“, odpověděl jsem, ale začal být zároveň i velmi podezřívavý. Již jsem se dávno naučil, že brokerské domy nabízející podobné „výhody“ jsou ty nejhorší z nejhorších a klienti u nich velmi rychle končí.
  „A přečetl jsi knihy, co jsem ti doporučil?“, optal jsem se.
  „No... vlastně... říkal jsem si, proč za ně dávat 600 USD, když mám vše potřebné od svého brokera zadarmo?“, odpověděl Jaroslav.
  „A nepřipadá ti to celé trochu podezřelé?“, odpověděl jsem a vysvětlil Jaroslavovi, proč si myslím, že by 600 USD do knih investovat měl, proč by neměl začínat obchodovat s účtem menším jak 5000 USD a proč by už vůbec neměl dávat na brokerovy rady.
  Jaroslav mě však neposlouchal. Byl přespříliš nadšený myšlenkou, že se mu podařilo získat za minimální cenu obrovskou hodnotu. Má tak nízké komise! K tomu video-tutoriály zdarma! K tomu rady a tipy zdarma! A navíc může začít už s tak malou částkou! Jaroslav nechtěl slyšet mé argumenty, proč se mi vše nezdá. Chtěl žít ve svém vlastním přesvědčení toho, jak na „vše vyzrál“. O týden později fundoval účet částkou 2000 USD.
  Za další týden už nemohl obchodovat ani nejlevnější trhy. Jeho účet se smrsknul na pouhých 600 USD, za což vděčil „skvělým“ radám brokera a totální neznalosti toho, jak úspěšné obchodování funguje.
  Za další týden si koupil všech 7 knih které jsem mu doporučil, začal šetřit na nový kapitál a dal mi za pravdu v každém bodu mé prvotní argumentace.
  Proč toto vše píši?

  Ve světě businessu platí jedno železné pravidlo: žádné peníze nejsou zadarmo (anglicky se říká „there is no free lunch“). Tento axiom se netýká pouze toho, že musíme vložit mnoho energie a úsilí, ale bohužel i peněz. Za celý svůj život jsem se naučil jedno: pokud chceme vydělávat tisíce, musíme investovat stovky. Pokud chceme vydělávat desetitisíce, musíme investovat tisíce a pokud chceme vydělávat statisíce až miliony, musíme investovat desítky tisíc. Tak to zkrátka a dobře je, každý business potřebuje nějaké náklady.
  Občas se mě lidé ptají, jestli investice cca 200,- Kč do naší knihy, kterou jsme s Petrem napsali, znamená již finální know-how a zda-li už nebudou muset investovat více. Vždy se něčemu takovému zasměji. Jak chce člověk, co vůbec váhá nad tím, zda-li obětovat 200,- Kč vydělávat miliony? Takto to zkrátka a dobře nefunguje. Vždy musíme něco investovat, myslím tím nad rámec počátečního jmění, pokud chceme vydělávat veliké peníze. Nyní vám tedy konkrétně zkusím napsat, do čeho všeho jsme s Petrem investovali v průběhu času my, co se nám osvědčilo jako dobré a co jako špatné investice a kolik tak vynakládáme. Pevně věřím, že si z tohoto každý udělá reálný obrázek o tom, že zkrátka a dobře, bez určitých výdajů nemáte šanci pohnout se dále a vydělávat více peněz, než doposud. Tak tedy:

  Knihy

  Nejlepší investice, jaké jsme kdy udělali. Ještě před začátkem obchodování jsme jich přečetli spousty, co je ale však ještě důležitější, dodnes pravidelně kupujeme a čteme nové. Do knih o tradingu jsme již investovali stovky tisíc.
  Zcela na začátku není v žádném případě takovouto částku investovat, je však potřeba počítat s nákupem 6-8 knih, které nám dají trochu širší rozhled o tom, co vše je možné, jak trading funguje a jaké jsou možnosti. Takové knihy by měly obsahovat téma psychologie, základní teorie, praktické rady a základní obchodní techniky a pravidla money-managementu. Na světě neexistuje jediná kniha, která by vám vše dala úspěšně v jednom. Na druhou stranu pozor, příliš mnoho knih nováčka příliš přehltí informacemi, takže všeho s mírou. V momentě, kdy se trading stane vašim životním stylem, budete čtení nových knih milovat a kupovat si klidně i několik nových knih měsíčně – tak, jako to dělám já. Každá drobná myšlenka vás může obohatit a udělat lepším traderem a dobré knihy jsou plné drobných myšlenek.

  Časopisy

  S Petrem odebíráme celou řadu časopisů na téma trading. Nejzajímavější je asi Active Trader. Za časopisy dáváme pár set dolarů ročně. Časopisy nejsou nutnost, asi bychom bez nich mohli být, ale není špatné tu a tam vědět o nějaké novince, novém indikátoru, aktuálních trendech v obchodování atd. Doporučuji však spíše až v pozdější fázi, nevhodné pro naprosté nováčky.

  Software

  Pravděpodobně nejméně efektivní peníze, které jsme kdy vynaložili a zároveň paradoxně nejvyšší částka, kterou jsme kdy vynaložili. I my na začátku propadli iluzi, že software je vše, a že za mě dobrý software udělá většinu práce. A tak jsme nakupovali a nakupovali.... až jsme skončili u programu Microsoft Excel a pár levných platforem.
  Skutečně vlastníme řadu špičkového software typu TradeStation, Tradecison (oba velmi dobré programy) a řadu dalších. Žádný z nich však nedokázal udělat práci za nás v požadovaném rozsahu, a tak jsme skončili u ručního backtestování, na které nedáme dopustit a náš arzenál se skládá z Excelu, SierraChart, Gecko Track´n´Trade a TradeMaven a MSA – každý z programů stojí oproti ostatním skutečně jen pár babek a neumíme si bez těchto programů náš trading představit. Paradoxně ty nejdražší, za které jsme dali až půl milionu korun používáme spíše velmi sporadicky. Proto v začátcích velký pozor – nepodléhejte iluzi, že čím dražší software, tím lepší bude váš trading. Software a váš trading nemají příliš společného a v začátcích vám bohatě stačí nejzákladnější záležitosti, se kterými byste si měli dokonce vystačit už i jako zkušení tradeři. V software úspěch v žádném případě neleží.

  Hardware

  Alespoň trochu spolehlivější počítač je pro tradera nutnost. Takový však dnes vlastní již téměř každý. Nepotřebujete v začátcích několik monitorů a nejlepší zařízení – v žádném případě nic takového. Postupem času, až začne trading přinášet první peníze, je teprve správný čas na „rozmazlování“, nákup více monitorů, sekundárních zdrojů, atd.

  Data

  Bez kvalitních dat se neobejde žádný trader. Snaha ušetřit na datech je jedna z nejhloupějších a nejmalichernějších snah. Nejsou data jako data. Velmi často se stává, že se data u různých poskytovatelů mohou i zásadněji odlišovat. K čemu je backtestování na nevěrohodných datech? Šetřit na datech je jako chtít se naučit perfektně řídit automobil a koupit si za takovým účelem Trabant. Je třeba zajímat se o to, kdo nabízí data skutečně solidní a věrohodná a nebát se za taková i adekvátně zaplatit. Počítejte minimálně s několika desítkami dolarů měsíčně. To je investice, bez které se neobejdete.

  Motivační knihy

  V češtině jich vyšlo mraky. Některé jsou sice jedním slovem brak, ale přesto doporučuji zakoupit a přečíst každé dva měsíce alespoň jednu. Já to tak dělám již léta. Motivace není nikdy dost.

  Brokerské komise

  Něco, na čem se snaží ušetřit většina nováčků, a to zcela chybně a zcela zbytečně. Nováčci většinou nedělají tak velký objem obchodů v začátcích, aby hrálo větší roli zda-li zaplatíte 15 USD/RT nebo 20 USD/RT. Co se však může výrazně lišit jsou služby za komise poskytované a hlavně jejich skutečná kvalita. V žádném případě se neřiďte v začátcích při hledání brokera jen cenou. Jedná se o snahu šetřit na nesprávném místě. Navíc pokud začnete obchodovat aktivněji, každý broker vám postupem času zajisté sleví. Úspěch obchodování neleží v nízkých komisích.

  Základní vklad

  Problém podkapitalizace jsme zde již probírali několikrát. Napíšu to však ještě jednou a důrazně: pokud chcete začít s částkou 1000-2000 USD, tak něco podobného je dobré na hraní a zkoušení, ale už od začátku neuvažujete jako skuteční tradeři, chtějící vydělat velké peníze. S takovouto částkou nikdy peníze nevyděláte. Tečka.

  Kurzy a semináře

  Další z oblastí, do které jsme s Petrem investovali a stále investujeme mnoho peněz. Pokud to zvládne vaše peněženka, doporučujeme nešetřit. Stejně jako knihy se jedná o „nejlepší návratnost“. Výhodou seminářů a kurzů bývá navíc i to, že na takových potkáte řadu stejně směrovaných lidí a tam se často dopracujete i k celé řadě zajímavých informací „navíc“.

  Osobně si myslím, že investice do vzdělání jsou nejlepší investice vůbec, proto knihy a semináře (ale třeba i kurzy angličtiny) stavím vysoce nad věcmi typu software, hardware a brokerské komise.

  Tolik tedy k tomu, že každá snaha polepšit si finančně v životě nutně musí a bude stát nějaké ty peníze. Osobně si pak myslím, že investovat do toho, abych se měl jednou lépe, je mnohem lepší, než utrácet za cigarety, alkohol apod... Je to však ale pouze a jen můj názor a samozřejmě životní styl a výdaje s ním spojené jsou věcí každého jedince.

  18.10.2006

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...