Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Kombinujeme trendové čáry s indikátory (pokračování)

  Kombinace trendových čar a indikátorů je velmi populární. Trendové čáry se již dlouho nepoužívají jako hlavní nástroj technické analýzy, avšak jako doplněk k řadě stylů obchodování mohou drasticky vylepšit obchodní výsledky.

  V minulé části jsme si ukázali první způsob kombinace trendových čar a indikátorů. Určité „filtrování“ signálů z indikátorů skrze trendové čáry nechalo daleko za námi řadu ztrátových obchodů a pomohlo nám zvýšit procento těch úspěšných. Toto byl tedy první ze dvou slíbených způsobů jak efektivně používat trendové čáry jako doplněk. Dnes si povíme o druhém způsobu.

  Způsob 2

  Druhý způsob již není rozhodně tak populární, jako první zmíněný. Přesto je však i síla druhého způsobu značná, obzvláště v rukou zdatného obchodníka. Jak už asi někteří tuší, pointou druhého způsobu kombinování trendových čar s indikátory je zakreslování trendových čar přímo do grafu daného indikátoru.

  Trendové čáry jsou naprosto univerzální nástroj. Nezáleží na tom, kam je zakreslujeme. Jejich hlavní myšlenka zůstává totiž vždy stejná - zakreslení úrovně určitých supportů a resistancí (celá trendová čára je vlastně jedna S/R úroveň) a čekání na její prolomení, s očekáváním následného pohybu. Z tohoto pohledu je tedy prakticky jedno, zda-li zakreslujeme trendovou čáru přímo do grafu trhu nebo do grafu indikátoru. Ba co více, správné používání trendových čar zakreslovaných přímo do grafu indikátoru může občas předznamenat pohyb ještě dříve, než reálně nastane v grafu trhu.

  Jedním z ideálních použití trendových čar do grafů indikátorů je použití s tak zvanými "leading" (vůdčími) indikátory. Jsou to indikátory, které mají schopnost předznamenávat obraty tu a tam malinko dříve, než k nim skutečně dojde. Mezi klasické reprezentanty takových indikátorů pak mohou patřit RSI nebo CCI - oba indikátory jsou naprosto vhodné k zakreslování trendových čar přímo do grafu. S leading indikátory se nám pak čas od času stane, že průlom nastane na trendové lince indikátoru ještě dříve, než na grafu trhu. Názorný příklad si hned ukážeme:

  RSI-trendline-1.jpg

  Na obrázku vidíme klasickou situaci prolomení trendové čáry na grafu indikátoru RSI. Co je však na tomto příkladě zajímavé je skutečnost, že pokud bychom vstoupili do krátké pozice na základě prolomení trendové čáry přímo v grafu indikátoru, vstoupili bysme jednu úsečku před tím, než prolomila cena i trendovou čáru na klasickém cenovém grafu - tj. o jednu úsečku dříve, než vetšina dalších obchodníků! Prolomení trendové čáry na klasickém grafu trhu bychom pak mohli považovat za naprosto ideální potvrzení toho, že se náš obchod vyvíjí správným směrem.

  Pojďme se nyní podívat na indikátor CCI (commodity-channel-index). Na stejném grafu nyní prohodíme RSI za tento indikátor a do grafu indikátoru zakreslím trendové čáry tak, jak bych je tam viděl a zakresloval já. U každého prolomení takové trendové čáry v grafu indikátoru pak přidám šipku do klasického cenového grafu na místo, ke bychom dostali signál do příslušené pozice. Výsledek obchodování prolomení trendových čar na grafu indikátoru by tedy v tomto případě mohl vypadat takto:

  cci-trendline-1.jpg

  Nyní při pohledu na tento graf určitě řadu z vás napadne: proč ale vstupovat na základě prolomení trendových čar na indikátoru CCI, když zrovna tak, na velmi podobných úrovních mohu vstoupit do trhu na základě prolomení trendových čar přímo v grafu thu? Zde tedy přichází hlavní pointa celé záležitosti s trendovými čárami: protože pokud vstoupíte na základě prolomení trendové čáry jak na grafu trhu, tak v grafu indikátoru, tak váš vtupní signál bude mnohem silnější, než kdybyste vstupovali na základě prolomení tendové čáry pouze na cenovém grafu nebo pouze na grafu indikátoru. Prolomení "dvojí" trendové čáry je tedy skutečný důvod, proč často kombinovat trendline jak v cenovém grafu, tak v grafu indikátoru. Samozřejmě bych toto tvrzení mohl zde opět dokázat řadou ukázkových grafů. Tentokrát však chci, abyste si vy sami prošli grafy a podobné situace si vyhledali. Pouze tak se sami na vlastní oči přesvědčíte, jak užitečný pomocník mohou trendové čáry být.

  A dokud jsme ještě u indikátoru CCI, je na místě, abych zmínil ještě jednu skutečnost. Řada obchodníků, kteří obchodují systém WoodiesCCI, dříve či později trendové čáry do systému s úspěchem zakomponovala. Často jsou to obchodníci, kteří systém (na rozdíl od Woodieho) obchodují i s cenovými grafy a zakreslování trendových čar např. přímo do grafu trhu jim může pomoci filtrovat některé ztrátové signály. Rozhodně je to zajímavý prvek, který se vyplatí odzkoušet.

  Závěrem

  Tolik tedy ke kombinaci trendových čar a indikátorů. Pamatujte, že trendové čáry mohou znít v dnešní době počítačů trochu zastarale, ale jejich místo se najde v arzenálu každého úspěšného obchodníka.

  13.8.2006

  Tomáš Nesnídal


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...