Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Obchodujte méně, vydělávejte více

  Každý nováček si klade po určitých prvotních zkušenostech dotaz: jak vydělávat v trzích co nejvíce? Odpověď zní: obchodovat méně. Přesto se většina snaží dělat často přesně pravý opak. Koukněme se na tento fenomén trochu blíže a zkusme si vzít pár dobrých rad, proč obchodovat méně.

  Základním problémem ve většině případech nováčků je, že nováčci vše posuzují z velmi omezeného a neefektivního pohledu obchodování s jedním jediným kontraktem. Pokud například začne nováček vydělávat na 1 kontrakt v intradenním obchodování 1000 USD měsíčně, jeho následující myšlenkou je otázka, jak vylepšit obchodní systém o další vstupy a situace tak, aby generoval alespoň 2000 USD měsíčně. Problém ale je, že jednak existuje jednodušší způsob jak vydělávat více - a sice navýšení kontraktů - a jednak s přidáním dalších vstupních situací do systému se automaticky zvýší i frekvence obchodů a to není občas příliš žádoucí. Proč? Podívejme se na to podrobněji.

  Brokerské komise

  První důvod, který dává jasnou odpověď na otázku, proč se snažit obchodovat méně.

  Představte si, že v současné fázi obchodujete zhruba 5 obchodů denně (v rámci intradenního obchodování), váš systém vydělá zhruba 1500 USD na kontrakt měsíčně (bez odečtení komisí) a vaše komise je 5 USD / RT.

  Nyní v rámci jednoho měsíce uděláte přibližně 100 obchodů, tj. na komisích zaplatíte celkem 500 USD. Z vašeho profitu tak zbude celkem 1000 USD – náhle jste 1/3 svého zisku „odevzdali“ svému brokerovi a ten ani nemusel hnout prstem. Pokud jste začínali daný měsíc s účtem 5000 USD, dosáhli jste za měsíc zhodnocení 20% a to tvrdou dřinou, zatím co „brokerovo zhodnocení“ činilo 10% a to prakticky bez práce.

  Nyní ale hovoříme zatím jen v malých číslech – představte si, že obchodujete s 10 kontrakty (a na tomto množství by měly začínat veškeré vaše úvahy, pokud to s tradingem myslíte opravdu vážně). Váš systém vydělává nyní průměrně 1300 USD na kontrakt měsíčně (díky vlivu slip-page u multikontraktů) a vaše komise je nyní pouze 4 USD / RT (díky tomu, že obchodujete multikontrakty).

  Nyní tedy na 10 kontraktů vyděláváte 13 000 USD. Brokerovi zaplatíte celkem 5x10 (kontraktů za den) x 20 (počet obchodních dnů v měsíci) x 4 (komise) = 4000 USD, ve finále mu tedy „odevzdáváte“ téměř 1/3 svého zisku a zbývá vám 9000 USD.

  A nyní se podívejme na celou situaci z ročního pohledu:

  Vy vyděláte 9000 x 12 = 108 000 USD (cca 2,2 milionu Kč) s tím, že sedíte u obrazovky každý den.

  Váš broker vydělá 4000 x 12 = 48 000 USD (cca 1 milion Kč) s tím, že nemusel udělat prakticky nic.

  Opravdu máte svého brokera tak rádi, abyste mu dopřáli 1 milion Kč ze svých 3,2 milionu, které jste tvrdě vydělali?

  Opravdu se vám broker věnuje tak intenzivně, tak svědomitě a dává vám takový servis, abyste ho měsíčně „platili“ jako špičkového managera v ČR?

  Opravdu se vám tedy vyplatí obchodovat velmi inteznivně?

  Pojďme však dále.

  Vzrůstající pravděpodobnost chybovosti

  Čím více obchodů během dne uděláme, tím více vzrůstá pravděpodobnost, že začneme chybovat. To je nepopíratelná skutečnost.

  Každý obchod s sebou chtě-nechtě přináší určité emocionální vypětí a rozrušení, u kterého trvá nějakou chvilku, než vyprchá a u kterého může hrozit, že se přenese do dalšího obchodu.

  Pokud uděláme zhruba 2-3 obchody denně, pak většinou bude mezi nimi dostatečný odstup na to, abychom se stačili „zklidnit“.

  Pokud uděláme 5-8 obchodů denně, prodleva mezi jednotlivými obchody se značně zkrátí a tak prudce vzroste šance, že v dalším obchodě budete pod celkovým stresem obchodovat daleko emotivněji a tím spíše uděláte chyby.

  Představte si špičkového vzpěrače.

  Jaké jsou jeho pravděpodobnosti vzepřít velmi těžkou nálož 7x za hodinu a jaké 3x za hodinu, což znamená mít tak mezi jednotlivými pokusy větší čas na přípravu a zklidnění?

  Nedělejte si iluze, že je to u tradingu jiné. Pokud obchodujete s jedním kontraktem, možná je to pro vás jen zábava na zkrácení dlouhých chvíl (většinou velmi drahá zábava) – o ničem jiném obchodování s jedním kontraktem není. Pokud však obchodujete 10 kontraktů, stres pocítíte v každém obchodě a velmi rychle se budete snažit přijít na to, jak takový tlak na sebe brát během obchodního dne co nejméně často.

  Opakované vstupování na příliš podobné ceně

  A konečně přináší přespřílišné obchodování ještě jednu podstatou skutečnost – že příliš často zcela zbytečně vstupujeme do obchodů na podobné ceně. Určitě to znáte: jdete short, za moment vystoupíte, cena trochu koriguje nahoru a vy vstupujete znovu short na ceně příliš podobné... Jaký význam má neustálé vstupování na stejné nebo příliš podobné ceně?

  Je zcela zbytečné vstupovat do jednoho trendu 5x, když se to dá často zvládnout i 2x, pokud dobře propracujeme techniku výstupů a naučíme se naše profitové obchody držet co nejdéle.

  Schválně si vezměte svůj obchodník a začněte hledat, kolikrát jste vstoupili na příliš podobné ceně a zda-li by dlouhodobějším držením takové pozice nebylo možné zmenšit množství obchodů v jednom trendu alespoň o polovinu. Určitě naleznete mnoho takových případů.

  Jak je to tedy s přílišným obchodováním?

  Mýtus o tom, že více obchodů znamená více peněz, je zcela chybný.

  Není vůbec nic pravdy na tom, že vyděláme více peněz s více obchody. Ba naopak, více peněz vyděláme pouze a jen s více kontrakty. Naše komise budou nižší, budeme jich platit méně a ještě budeme mít menší chybovost.

  Je třeba si uvědomit, že v tradingu nejsme placeni za výkon v podobě množství uskutečněných obchodů, ale za výkon v podobě umění počkat si jen na nejlepší příležitosti a držet se svých ziskových obchodů co nejdéle.

  Proto vám dávám nyní následující rady k zamyšlení:

  • projeďte svůj obchodní deník a nalezněte pouze ty patterny, které většinou vystihují ty nejdelší pohyby
  • položte si otázku, zda-li by nebylo zajímavější hledat způsob, jak se v takových velkých pohybech držet co nejdéle na úkor toho, že pár „méně zajímavých“ patternů ze svého obchodního plánu vypustíme
  • trénujte výstupy se stejnou pečlivostí jako vstupy – naučit se držet pozice co nejdéle vyžaduje trochu cviku a zkušenosti, ale vyplatí se to
  • zapisujte si, jak dlouho jste se v jaké pozici udrželi, abyste sami viděli, kolik průměrně času zabere pozice, která má přinést zajímavější zisk; lépe vám to pomůže učit se déle držet vítězné pozice
  • zásadně uvažujte pouze a jen z pohledu multikotraktů; paper-tradujte i backtestujte s 10, pouze tak dostanete opravdový „feeling“ o čem je trading a pouze tak si uvědomíte, že je třeba každému obchodu věnovat maximální pozornost, nebrat trading jako hru a snažit se platit co nejméně na komisích
  • ke své equity obchodů vždy přidejte i equity brokerských komisí zaplacených brokerovi, ať názorně vidíte, jak dobře a stabilně ho živíte a jak je tedy na pováženou obchodovat přespříliš intenzivně

  A ještě jedna velmi důležitá rada, která vám může velmi pomoci:

  • Pokud již na začátku dne vytvoříte nějaký větší profit, jako třeba 3000 – 5000 USD (myšleno v 10 kontraktech – řekli jsme si, že od nyní uvažujeme už pouze v tomto množství), přestaňte pro daný den obchodovat. Garantuji vám, že je to to nejprofitabilnější, co můžete udělat. Pokud mně nevěříte, projděte si své reálné nebo paper-tradingové záznamy a koukněte se, kolik jste často z velkých profitů odevzdali daný den zase zpět jenom proto, že jste si je nedokázali udržet a museli jste obchodovat dál...

  2.9.2007

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...