Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Co budeme potřebovat k obchodování

  K obchodováním s komoditami se nutně vážou i potřeby určité „výbavy“. Čím je potřeba se do začátku komoditního obchodování vybavit a co naopak můžeme považovat za zbytečné?

  V současné době existuje doslova tisíce nejrůznějších technologií, nástrojů a programů pro obchodníky (nejen) na komoditních trzích. Se všemi takovými se převážně v posledních letech doslova roztrhnul pytel, a tak vtíravé reklamy a inzeráty mohou nováčkům a neznalým velmi klamně vnucovat pocit, že úspěšné obchodování je převážně o výběru dobrého programu, dobré platformy či nějakého jiného „fíglu“. To je samozřejmě skutečnost velmi vzdálená od reality a žádný software ani hardware na světě z nás neudělá úspěšné tradery bez snahy, píle a převážně práce na patřičné psychologii potřebné k úspěšnému tradingu. Přesto je samozřejmě důležité připravit si nejdůležitější nástroje, bez kterých se skutečně obchodovat nedá a které budeme potřebovat i k papírovému tréningu.

  Grafy a software pro zobrazování grafů

  Základem obchodování jsou pochopitelně komoditní grafy. Existuje bezpočet způsobů, jak grafy získat. Můžeme využívat řadu internetových stránek, kde je možné získávat grafy naprosto zdarma. Právě to, že nemusíme za data nic platit je největší výhodou, kterou zajisté ocení převážně mnozí začátečníci. Nevýhodou takového řešení pak je, že většinou nelze prohlížet a studovat grafy „off-line“, tj. musíme být připojení na internet vždy, když si chceme grafy studovat, dále nebývají on-line grafy pro mnohé obchodníky dostatečně sofistikované z pohledu uživatelského pohodlí a množství nástrojů k použití a řada internetových zdrojů grafů postrádá i dostatečnou historii pro možnost back-testingu, nebo-li ověřování si strategie na historických datech.

  Pro náročnější uživatele zde pak existují skutečně bohatá řešení grafů, která je možné získat za určitý poplatek a která pochopitelně již v mnoha případech nabízejí potřebný komfort. Zde existuje skutečně nekonečná nabídka možností a opět je třeba nejprve pečlivě vybírat a zkoušet, než učiníte konečné rozhodnutí. Doporučujeme využít trial verzí, které mnoho společností poskytující podobný software nabízí a vše si nejprve „osahat nanečisto“. Některá řešení totiž slibují první poslední, ale když dojde na lámání chleba, pak se ukáže, že program pro zobrazování grafů je složitý, nepohodlný na ovládání a bez dostatečné podpory. Rozhodně též zvažujte i z pohledu historických dat, která v rámci řešení dostanete - čím více historických dat, tím větší možnost trénovat a testovat právě na historických datech. Programy pro zobrazování dat stojí většinou od několika desítek až po několik tisíc dolarů a prakticky ke každému takovému programu je ještě třeba platit na měsíční bázi denní aktualizaci dat (tak zvaná EOD - End of Day data), která stojí obvykle několik desítek dolarů měsíčně. Řadě pokročilejších programů jsme se již věnovali v tomto seriálu, mezi oblíbené a cenově dostupné řešení pak patří program Track´n´Trade Pro.

  Samostatnou kapitolou jsou pak intradenní grafy trhů. Pro papírový tréning je dobré mít raději skutečně „živá“ data, navíc s pravidelným streamingem. Většina internetových grafů sice nabízí zdarma i grafy intradenní, ty však bývají zpožděné cca o 10-20 minut a navíc bez streamingu, tzn. vždy musíme čekat několik minut na další úsečku na grafu. Řešení on-line dat bývají bohužel většinou relativně drahá. Jedno z nejlevnějších řešení nabízí InteractiveBrokers, jejichž klienti mají živá data za 10 USD měsíčně. Pro obchodníky emini existují i určitá možná, nepříliš drahá řešení od společnosti barchart.

  Ještě jednou podotýkám, pro začátečníky není důležité mít ta nejlepší a nejdokonalejší řešení. Taková vás budou pouze stát příliš mnoho peněž a většinu funkcí stejně nikdy nevyužijete. Více indikátorů a „vychytávek“ v softwarových řešeních mnoho nováčků spíše mate, než jim pomáhá k lepšímu tradingu.

  Hardware

  Mnoho nováčků spojuje své rozhodnutí začít s komoditním obchodováním i s nákupem nového hardware. Na tom samozřejmě není nic špatného. I zde však velký pozor. I u hardware platí, že výkonnější počítač ani více monitorů z nás ještě lepší obchodníky neudělá. Takže, co volit? Převážně počítač, který je stabilní a nepadá - což je nedocenitelná vlastnost u intradenního obchodování. Nemusí jít o počítač s největšími a nejlepšími parametry, bohatě stačí i „průměrný počítač“, avšak měl by být spolehlivý. Nejsem v této sféře žádný odborník, ale domnívám se, že mezi důležité aspekty patří například slušná základová deska (motherboard). Daleko důležitější je pak ovšem slušný monitor s vyšším rozlišením - alespoň 17 palců, ideálně 19 palců. Studování grafů na malém monitoru je velmi nepříjemné. S větším rozlišením a větším monitorem rozhodně vzrůstá komfort a pohodlí, ale i lepší orientace v grafech. Intradenní obchodníci mohou zvážit dva monitory - pro mě dnes již nedocenitelná záležitost. I s jedním monitorem se slušnějším rozlišením se však dá velmi slušně obchodovat. Občas slýchám i úvahy „proč ne 3 nebo 4 monitory?“ Moje reakce je: až budete vydělávat v komoditách stabilně peníze, proč ne. Pro začátek je to však zcela zbytečný luxus, který opět nepomůže jakkoliv udělat z vás lepší obchodníky a zbytečně bude stát mnoho peněz.

  Co dále?

  Naprosto za nejdůležitější pro obchodování pak považuji obchodní deník. Poctivé zapisování všech obchodů, jak těch plánovaných, tak těch právě otevřených nebo uzavřených. Plus přikládání screenshotů grafů s konkrétním označením vstupů a výstupů, popisem průběhu obchodu, popisem pocitů, apod. Pokud si budete vše poctivě zaznamenávat, pak máte skvělé zrcadlo svého vlastního růstu. Plus naprosto nejúžasnější způsob, jak se zdokonalovat, učit se z vlastních chyb a sledovat své vlastní obchodování s odstupem. O obchodním deníku jsme již více psali zde.

  V poslední řade je pak třeba si neustále uvědomovat, že trading je business jako kterýkoliv jiný. Již od začátku musíme minimalizovat své náklady a teprve s rostoucími zisky si můžeme dovolit více investovat do nejrůznějších zařízení, která nám spíše už jen zvyšují komfort, než zlepšují samotný trading.

  19.10.2005

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...