Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Má historie obchodního software (1/2)

  Nedávno jsem přemýšlel, kolik různého obchodního software jsem za svoji kariéru tradera již zakoupil a používal pro své obchodní systémy a u čeho jsem reálně zůstal dlouhodobě - až dodnes. V tomto článku tedy nabízím přehled drtivé většiny obchodních programů, které se mně za posledních téměř 10 let dostaly pod ruku, plus přidávám krátký popis zkušeností s daným programem.

  SierraCharts

  Co si pamatuji, byl to úplně první program, se kterým jsme před mnoha lety začali s Petrem intradenně obchodovat. Pokud se kouknu zpět, mohu říci, že ani po letech program nezklamává. Autoři program neustále rozvíjí a přidávají do něj stále nové funkce, většinou přímo na žádost uživatelů. Program sice nemá příliš hezké uživatelské rozhraní, je však velmi robustní a stabilní. Program mám stále nainstalovaný ve svém počítači a Petr používá SierraCharts ke svému intradennímu obchodování. Více o programu zde

  NinjaTrader

  Možná někteří ještě pamatují jedny z prvních verzí programu. Neohrabané nic, na kterém také nic nešlo dělat. Ještě před pár lety to byl program zcela mimo jakoukoliv pozornost. Autoři zapracovali skutečně velmi tvrdě, protože dnes je NinjaTrader špičkový program, vhodný obzvláště k intradennímu obchodování, který nabízí vše, co má vyspělý program nabízet. Program momentálně používám pro intradenní obchodování i já sám. Jedna z nevýhod může být, že na pomalejším počítači se výrazně prodlužují exekuce (například na mém předešlém notebooku s duálním procesorem 1.2 Ghz bylo zpoždění opravdu citelné) a že program není tak robustní, jako SierraCharts. I když nutno říci, že zamrznutí nebo podobné nestability jsou stále spíše vzácné. 

  Gecko Track´n´Trade

  Co si pamatuji, tak úplně první program, který jsme s Petrem používali. Bylo to v dobách, kdy jsme začínali jako poziční obchodníci. V té se jednalo o nejlevnější a nejjednodušší řešení, jak získat do svého počítače několik desetiletí historie trhů a trénovat na nich exekuce. Program je sice dnes už dávno překonán, přesto mám program stále v oblibě, protože je uživatelsky velmi jednoduchý a komfortní, stále se dá na něm trénovat poziční a swingové obchodování komodit a hlavně je to i dnes nejkomfortnější program pro práci s komoditními spready. Proto mám program dodnes nainstalovaný ve svém počítači. Mohu doporučit pozičním obchodníkům, kteří jsou technicky méně zdatní. 

  Ensign Software

  V jistých dobách jsem potřeboval program s možností vytváření a zobrazování složitějších indikátorů a layoutů. V té době nabízel Ensign značné možnosti, které jiné programy nenabízely. Nic méně program jsem vyhodnotil jako nesmírně technokratický. Můj kamarád - trader, který program používal dva roky, musel na plný úvazek zaměstnat programátora, aby mohl s programem vytvářet, co potřeboval. Dnes je program zcela mimo mojí pozornost a už dávno nemám ani nainstalovaný ve svém počítači.

  MetaStock

  Program, který byl primárně vytvořen k analýze a obchodování akcií, později rozšířil své možnosti i na komodity. S Petrem jsme v minulosti dostali program zdarma přímo od výrobce v rámci serveru Finančník.cz. S programem jsme si hráli pár týdnů, ale nikdy nás nezaujal. Proto jsme program reálně ani nikdy nepoužívali a už dávno nemáme nainstalovaný na našich počítačích.

  eSignal

  Jistou dobu jsem pracoval i s programem eSignal. Nebyl to špatný program, jen skutečně velmi drahý. Pro intradenní obchodování ale vcelku robustní, grafy byly vizuálně příjemné. Rámcově jsem byl s programem spokojený, ale v možnostech dnešní konkurence jsem se rozhodnul takto předražený produkt nepodporovat. Za polovinu ceny by již stál za úvahu. Používal jsem naposledy někdy před 4 lety.

  Fibonacci Trader

  Před několika lety jsem potřeboval otestovat určité experimenty postavené na kombinaci různých časových rámců (timeframe). V té době neexistoval žádný program, který by jednoduše umožňoval pracovat s vzájemným prolínáním řady časových rámců - kromě programu Fibonacci Trader. Program mě nadchnul svou jednoduchostí, s jakou bylo možné vytvářet opravdu neuvěřitelné kombinace, zrovna tak mě překvapil řadou zajímavých funkcí, které jsem doposud v jiném programu nenašel. Program jsem používal asi rok, nakonec jsem se rozhodnul svůj obchodní přístup skrze kombinace různých časových rámců nekomplikovat. Škoda, že autoři přestali program dále vyvíjet, dnes již byl překonán. Přesto stále nabízí zajímavé funkce a příjemnou jednoduchost při práci s více časovými rámci.

  Genesis Navigator

  Tento program umožňuje programovat a testovat automatické obchodní strategie všem neprogramátorům. Vkládání podmínek je totiž velmi jednoduché, takže není třeba vůbec umět programovat. Ještě před 5ti lety bych program označil za špičku, bohužel výrobce si totálně nechal ujet vlak. V dnešní konkurenci je program neuvěřitelně pomalý a značně nerobustní pro živé obchodování. Navíc absolutně předražený. Autoři přestali program vyvíjet (původní kód byl totiž napsán pro o 10 let starší počítače, a pokud by měl program dohnat krok, musel by se napsat celý program od základu znovu, do čehož už nechce majitel investovat), proto jsem zcela odstranil ze svého počítače.

  TradeStation

  Tento program je mě stále záhadou. Pro exekuce automatických obchodních strategií je u mě tím nejlepším, co jsem zatím měl - naprosto robustní a spolehlivý. Za 9 měsíců, co na TradeStation obchoduji automatické strategie, jsem neměl jediný problém. V pondělí TS "nahodím" a v klidu nemusím na své strategie koukat až do pátku (vše spolehlivě běží na mém serveru). Co se však týče vývoje a testování strategií, je program pro mě osobně absolutně nepoužitelný. Základní problém je chybějící podpora zpracování na více jádrech, takže je program velmi pomalý. TradeStation byla ještě před pár lety zřejmě na naprostém vrcholu, považována za absolutní standard, je ale s podivem, jak rychle a snadno si nechala firma s několika sty zaměstnanci a obřím týmem programátorů a vývojářů nechat ujet vlak. Jakákoliv implementace čehokoliv nového trvá roky, přání komunity uživatelů jsou v podstatě ignorována, vývoj je neuvěřitelně pomalý. Firma slibovala revoluci s příchodem verze 9, revoluce se však stále nekoná a to už máme verzi 9 na trhu více jak rok. Firma je pro mě záhadou, připomíná mně zkostnatělou státní instituci. Naštěstí tu existuje pro vývoj strategií mnohem lepší alternativa (o tom v dalším díle).

  Excel

  Nejzákladnější program, který používám naprosto nejdéle, prakticky od momentu, kdy jsem začal s tradingem. Pokud to někdo myslí s tradingem vážně, měl by se v prvé řadě naučit s Excelem. Tento program totiž bude každý trader využívat po celou svojí obchodní kariéru. Absolutní základ každého tradera. Začněte tímto programem.

  Tolik tedy k první polovině programů, které "prošly" za posledních 10 let mým počítačem. Ke zbylým programům se dostanu v příštím článku.

  20.11.2011

  Tomáš Nesnídal


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...