Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Má historie obchodního software (2/2)

  Dnes se vrátím k programům, se kterými jsem přišel během své obchodní kariéry do styku. V dnešním článku se budu věnovat především novějším programům, které používám, nebo jsem používal, posledních pár let.

  MultiCharts

  V současné době pro mě naprosto nejlepší program pro vývoj a testování automatických obchodních strategií. Je totiž brutálně rychlý, vytěží váš počítač na 100% a to vše se spolehlivostí a robustností. Něco, o čem si TradeStation může nechat jenom zdát (a nadále slibovat). Program jsem zakoupil před 2 lety a od té doby jsem nenarazil na žádný jiný program, který by dokázal MultiCharts překonat. Nyní se jen těším na vydání 64-bitové verze, která by měla vyjít v brzké době a využít další možnosti počítače, jako například větší paměť RAM (v mém počítači mám 12 GB RAM, kterou zatím většina programů nedokáže využívat). Jsem překvapený, že se TradeStation necítí firmou MultiCharts ohrožena a nesnaží se dělat cokoliv proto, aby největší konkurenční výhody programu MCH dohnala. Očekávám, že TradeStation přijde s verzí 64-bit v roce 2020. Nechápejte mě špatně - jak jsem psal, TradeStation je pro mě z pohledu exekucí nejlepší program na trhu a nic dalšího proti němu nemám. Pouze patřím do skupiny dalších 55 000 uživatelů, kteří jsou totálně frustrovaní nepružností, neflexibilitou a ignorací firmy TradeStation. Jsem opravdu šťastný, že jsem proto mohl zakoupit MultiCharts a nyní tak mohu kombinovat to nejlepší z obou světů. Někteří sice argumentují, že firma MultiCharts jen sprostě okopírovala TS, jako běžnému uživateli je mně to ale naprosto jedno, pro mě je zásadní, co mně program nabídne. MultiCharts toho pro mě nabízí naprosto nejvíce. Více o programu zde.

  Market System Analyzer

  Opět jeden z prvních programů, které jsme zakoupili a které používáme dodnes s velikou oblibou. Program slouží k simulacím money-managementu, nabízí funkce jako MonteCarlo analýza a je naprosto nezbytnou součástí profesionální výbavy tradera. Program používám velmi často (poslední dobou hlavně k simulaci portfolií a aplikaci position sizingu na portfolia) a je to jeden ze základních programů tradera, který doporučuji naprosto každému. Navíc program nemá doposud žádného konkurenta, který by nabízel stejné funkce za podobnou cenu. Více o programu zde (pokud budete v budoucnu program kupovat, pošlete mně email a já vám pošlu slevový kupón).

  Think or Swim

  Naprosto nejlepší platforma pro obchodování a analyzování opcí. Takto si představuji progresivní vývoj - platforma se neustále vyvíjí, stále přichází s novými funkcemi, nabízí od základu úplně vše, co potřebujete pro opční obchodování, ale i pro opční backtestování. První liga, která nemá konkurenci. Jediná nevýhoda je, že Think or Swim bohužel stále neotevírá účet pro řadu zemí, včetně České Republiky. Kdo měl to štěstí a otevřel si účet u TOS ještě před tím, než toto omezení přišlo, má ohromné štěstí. Think or Swim je totiž pro mě symbol vize, snahy, tvrdé práce a vůle být nejlepší.

  Option Vue

  Dokud neexistovala platforma Think or Swim, jednalo se o jedinou platformu pro komplexní testování opcí. S příchodem Think or Swim se ale z Option Vue stala předražená alternativa. V minulosti jsme s Petrem program sice zakoupili, osobně ale už 3 roky nemám program ani nainstalovaný na svém počítači. Po zaplacení obří částky totiž musíte platit další nemalé peníze za každoroční používání (resp. za data, bez kterých je vám program k ničemu) a to v době, kdy vše potřebné máte zdarma v platformě Think or Swim, považuji za zbytečný luxus. Proto Option Vue zůstává spíše alternativou pro ty, kteří mají peněz nazbyt. Program bych mohl doporučit za 1/3 ceny, nikoliv za 40 000,- kč plus další tisícové poplatky za data.

  Adaptrade Builder

  Program od firmy, která vyvinula i Market System Analyzer a kterou opět považuji za symbol inovace. Adaptrade Builder je pokročilejší program, který slouží k automatickému vytváření a testování mechanických obchodních strategií a to s využitím genetických algoritmů. Program je u mě špičkou a základním nástrojem každého, kdo to myslí s vývojem automatických obchodních systémů vážně. Jedná se o velmi pozoruhodný nástroj, který opět nemá konkurenci - alternativa v podstatě neexistuje. Program je na trhu teprve dva roky, přesto se poměrně progresivně vyvíjí a jako jeden z mála opět dokáže využít váš počítač naplno, funguje totiž v 64-bitové verzi a podporuje zapojení všech jáder vašeho procesoru. Více o programu zde.

  The Grail Suit

  Velmi sofistikovaný balíček pro tvorbu a optimalizaci systémů s pomocí genetických algoritmů. Spolu s AdaptradeBuilder ten nejlepší, který jsem kdy poznal. Tento balíček používám prakticky každý den při vývoji svých mechanických obchodních strategií. Jedná se o značně pokročilý program, avšak s řadou špičkových a inovativních funkcí. Naučit se program plně využívat mě stálo více jak rok času. Program bohužel zakoupila firma TradeStation a implementovala do své platformy. Tím sice přibilo pár nových líbivých funkcí, ale ztratily se ty nejzásadnější funkce, pro které je program špičkou, jako například možnost napojení na MultiCharts a využití všech jáder procesoru nebo využití editoru k prohlížení tisíců různých equity křivek během pár vteřin. Naštěstí patřím k těm šťastnějším, kteří program zakoupili ještě před tím, než došlo ke koupi firmou TradeStation (dnes již program jako samotný balík není možné zakoupit, existuje pouze jako součást platformy TradeStation, avšak již se ztrátou těch největších benefitů, které nabízela samostatná "standalone" verze).

  Tolik tedy k mým zkušenostem se software. Prošlo mně rukami ještě pár dalších programů, ale buďto si je už nepamatuji, nebo nestály za mojí pozornost. Samozřejmě programů existuje tisíce, já však nemám čas, zájem ani důvod zkoumat všechny. V podstatě vše, co ke své práci potřebuji, již mám a doposud jsem necítil potřebu pátrat po něčem dalším z důvodů změny.

  27.11.2011

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...