Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Mám problém otevřít obchod, co s tím?

    

  mouse-click.jpg

  Foto (c)iStockphoto.com/ sykono &nbsp 

  Někteří začínající tradeři se dostanou do stavu, kdy mají „hrůzu“ otevřít nový obchod, nebo-li - jak sami často říkají - „kliknout myší“. Co s tím, a hlavně jak podobné situaci předcházet?

  Na dané téma jsem v poslední době dostal hned dva velmi podobné dotazy, předpokládám proto, že určité zamyšlení bude zajímavé i pro ostatní.

  Trading není ze začátku vůbec snadný. Je to hned z několika důvodů. Z velké části proto, že úspěšný trading je výsledkem ovládnutí celé řady oblastí (disciplína, money-management, správná kapitalizace, řízení pozice, vstupní patterny, odpovídající technické vybavení, odpovídající broker, odpovídající data atd.), jejichž zvládnutí vyžaduje přiměřeně času a úsilí. Současně s tím představuje u většiny lidí problém posuzovat výsledky v dlouhodobějším horizontu, což je v tradingu nezbytné. To vše navíc kontrastuje s tím, že většina začínajících traderů je z počátku velmi silně natěšena, má vysoké ego a naprosto podceňuje risk.

  Přitom právě risk je jedna z mála proměnných, které můžeme v tradingu kontrolovat. Na začátku tradingu to platí obzvláště. Píšeme o tom na Finančníkovi stále dokola, ale stejně je to pravděpodobně málo. Mnoho začínajících traderů má problém v tom, že na ně nikdo nedohlíží a nikdo je nehlídá. Je proto naprosto nezbytné zabudovat do svého přístupu k tradingu mechanismy, které nás před nepřiměřeným riskem budou chránit.

  Problémy se schopností vstoupit do obchodu přicházejí nejčastěji v okamžiku, kdy se trader bojí dalších ztrát, protože dlouhodobá hranice stresu z risku je mimo jeho komfortní zónu. Nemusí to ani znamenat, že by byl trader někde v nejhlubším bodě svého drawdownu. Možná se z něho zrovna dostal a jeho podoba pro něj byla natolik ohrožující nebo nepříjemná, že představa dalšího podobného vývoje je velmi traumatizující.

  Jak se tedy přestát bát dalších ztrát? První co trader musí zvládnout, je své vlastní myšlení a své ego. Právě ego nutí většinu začínajících obchodníků do obchodů s výrazně vyšším riskem, než který dlouhodobě dokáží akceptovat, nebo který zcela neodpovídá jejich znalostem a zkušenostem. Ze začátku je naprosto nutné zapomenout na nějaké výdělky, je třeba se soustředit na studium, na pochopení základní podstaty trhů a na eliminaci risku (tj. je samozřejmě občas třeba riskovat = vstupovat do obchodu, ale co nejvíce obezřetně, s minimem kontraktů v levných trzích atd).

  Pokud máte popisovaný problém, doporučuji následující:

  1) Přestat okamžitě živě obchodovat. Sami jistě cítíte, že něco není v pořádku a jakýkoliv tlak situaci zbytečně zhorší. Vaše podvědomí se bojí dalších ztrát, dalšího drawdownu, který jistě přijde. Pokud to necháte dojít dále, frustrace se bude zvyšovat a velmi pravděpodobně s tradingem zahořkle skončíte v okamžiku, kdy přijdete o podstatnější část svého účtu. V tradingu se věci nedají zlomit silou. Pokud cítíte, že vám něco nesedí, je třeba na to přijít v klidu, bez emocí vznikajícími ztrátami reálných peněz.

  2) Doporučuji prostudovat mj. tyto dva mé dřívější články:
  - Absence přiměřených očekávání může být hlavní překážkou od konzistentních profitů
  - Máte-li správná očekávání, je třeba pracovat s akceptovatelným riskem. Další tip jak si postavit profitabilní přístup k tradingu.

  3) Udělejte si jasný plán co chcete obchodovat. Patrně nějaký plán máte, ale s největší pravděpodobností není funkční, protože jinak by vám nepůsobil takové potíže. Trading je o neustálé vlastní invenci. Přemýšlejte o tom, jak byste si představovali lepší obchodní systém. Nyní již máte první zkušenosti s živým obchodováním a je třeba na nich stavět. Nebojte se věci zjednodušovat, ale hlavně k sobě musíte být maximálně upřímní. Projděte si historii svých obchodů a zkoumejte, jakou úspěšnost měl váš vstup. Je jednoznačný? Má přiměřenou úspěšnost? Pokud ne, tak vám bude vyhovovat třeba úplně jiný přístup, než dosud aplikujete. Projděte si diskuzní fóra a sledujte, jak obchodují ostatní. Nebojte se přemýšlet o tom, dělat věci jinak, pokud vám zatím nezafungovalo to, co děláte.
  Doporučuji podělit se o svůj plán s ostatními - např. v diskuzi. Nebojte se, že ztratíte nějaké know-how, protože je zbytečné si nalhávat, že byste v této fázi objevili něco, co před vámi neobjevilo tisíce dalších obchodníků. Alarmující počet začínajících traderů nerozumí elementárním základům a pokouší se obchodovat s přístupem, který nemá šanci. Proto není od věci si nechat od zkušenějších obchodníků poradit, zda-li daný přístup dává principielně smysl či nikoliv.

  4) Svůj plán musíte zbacktestovat. Historické výsledky neznamenají automaticky budoucí zisky. Ale pokud něco nefungovalo v historii, v budoucnu to fungovat nebude určitě. Backtest se nesmí přeceňovat, ale je to základ, který vám dodá důvěru v to, že daná věc může fungovat.

  5) Papertradujte plán alespoň měsíc v reálném čase s fiktivními penězi. Je až neuvěřitelné, kolik dospělých lidí má problém obchodovat na demu a raději bez přípravy znovu a znovu skáčí do reálných trhů, kde znovu a znovu inkasují nakládačku. Papertradování na demu není zárukou toho, že budete vydělávat v živém obchodování, ale pokud nedokážete vydělávat konzistentně na demu, skutečně si myslíte, že to zvládnete na živo?

  Trader musí mít opravdu silnou disciplínu, aby se pustil do živého tradingu až v okamžiku, kdy cítí, že to co dělá skutečně funguje. Nikdo neříká, že první obchodní systém musí být komplikovaný. Nebojte se zaměřit ze začátku na jediný pattern, jeho obchodování vám ale musí vycházet pozitivně jak v backtestu, tak v papertradingu. Pokud vstupujete do živého obchodování s podobnou přípravou a přiměřeným riskem, je samotné kliknutí myší velmi, velmi jednoduché. Navíc by měl mít trader v začátku kdykoliv dostatek vůle klidně si od živého obchodování odpočinout v okamžiku, kdy začne cítit, že něco není v pořádku.

  Jak dlouho může proces přípravy trvat? Určitě minimálně týdny. Že nemáte tolik času, a že potřebujete jen nějakou rychlou radu, abyste mohli zítra pokračovat v živém obchodování? Pak se obávám, že jediná cesta je prostě klikat tak dlouho, dokud člověk nepochopí, že skutečně jiná cesta než výše uvedená neexistuje ...

  2.6.2010

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...