Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Máte-li správná očekávání, je třeba pracovat s akceptovatelným riskem. Další tip jak si postavit profitabilní přístup k tradingu.

  V minulém článku Absence přiměřených očekávání může být hlavní překážkou od konzistentních profitů jsem popsal důvod, proč jsou začátky pro většinu traderů tak obtížné. Dnes článek doplním o několik dalších praktických postřehů.

  Jde opět o informace, které se v určité podobě opakují stále dokola. Přesto si jich začínající obchodníci nevšímají a odpověď na to, proč se jim nedaří, se snaží zoufale hledat úplně někde jinde.

  RRR – Risk/reward

  Podrobnější vysvětlení pro nováčky viz články:

  Risk/reward, neboli poměr risku ku zisku by začínající trader měl stavět vždy v pozitivním směrem k zisku. Tj. např. poměr 1:3 – na průměrně ztracený jeden dolar vydělám v případě profitu 3 dolary. Bude-li se začínající obchodník snažit obchodovat s RRR 1:1 nebo nižším, bude systém potřebovat vysokou a konstantní profitabilitu – přes 50% a výše. Takový výsledek je samozřejmě možný i v intradenním obchodování, ale zatím jsem nestudoval výsledky žádného začínajícího tradera, který by se tímto směrem vydal a zvítězil.

  Konzistentní profity začínajících traderů jsem viděl vždy pouze v případě, že byl systém postaven na RRR 1:2 a vyšším – spíše bych doporučoval 1:3 a vyšším. Proč neúspěšní obchodníci tíhnou znovu a znovu k obchodování systémů s nižším RRR? Protože „mají pocit“ že alespoň občas chytnou nějaký zisk. S nižším RRR máte samozřejmě automaticky vyšší úspěšnost, která však v celkovém součtu nemusí znamenat profit (jednoduše proto, že zisků bude sice hodně, ale stále to nebude stačit na pokrytí ztrát a komisí). V případě RRR kolem 1:3 se budete pohybovat s úspěšností často jen lehce nad 40%, což je stále dost na konzistentní profitabilní obchodování (viz minulý článek). Je proto třeba se odprostit od „pocitu“ že člověk častěji ztrácí, než vydělává (při úspěšnosti 40% bude obchodník inkasovat 6 ztrát z 10ti pokusů). Zní to jednoduše, je to jednoduché, ale stejně toto bohužel není schopná většina prodělávajících obchodníků přijmout.

  Nehrajte si na hrdiny – nastavte si takový risk, který skutečně dokážete zvládat

  S předchozím odstavcem jde ruku v ruce skutečnost, že řada neúspěšných traderů reálně riskuje příliš, než co jsou schopni psychicky (nebo finančně) zvládnout. Pokud obchodujete systém s RRR 1:3 a úspěšností 40%, pak je prostě součástí takového přístupu, že z 10ti obchodů přijde 6 ztrát. Navíc pochopitelně statistický vzorek 10ti obchodů není příliš relevantní a je třeba dát systému prostor více obchodů aby se „statistika usadila“. I z velmi laického pohledu je VELMI reálné, že podobný obchodní přístup vám občas nadělí i sérii 6-10 ztrátových obchodů po sobě.

  Bohužel začínající tradeři toto „chápou“, ale nedokáží to akceptovat v praxi z důvodu, že riskují příliš mnoho a najednou zjistí, že ztráta 6x stop-loss 150 dolarů po sobě vypadá na reálném účtu úplně jinak, než v backtestu.

  Řešení? Začněte s takovým riskem, který vám bude „komfortní“. Jak jsem naznačil v minulém článku – při intradenním obchodování není problém v trhu NQ pracovat se stop-lossem 40 USD. Deset takových ztrát představuje částku 400 USD – pro začínajícího tradera s klasickým menším účtem je toto výrazně akceptovatelnější mez, než například 10x stop-loss 150 dolarů v trhu TF = 1500 USD. Pokud pro vás používaný risk nebude “komfortní” v rámci celého systému, přestanete obchodovat v okamžiku, kdy jsou před vámi zrovna ziskové obchody...

  Proč ztrátoví obchodníci nepracují s menším riskem? Protože práce s menším riskem vyžaduje opět tvrdou disciplínu. Většinou nelze jen „zmenšit“ větší stop-loss a dál vstupovat automaticky např. na close úsečky. Je třeba si začít vybírat vstupy podle risku, který nabízejí a snažit se zobchodovat jen ty situace, které nabízejí potřebné „parametry“. To na druhou stranu znamená, že obchodníkovi „uteče“ velká řada pohybů – někdy proto, že trh vůbec nenabídne vstup s adekvátním nižším riskem, jinde proto že jsme nebyli vyplněni na čekajícím příkazu. Vraťte se ale prosím k předchozímu článku a podívejte se, jak velký profit potřebujeme měsíčně k tomu, abychom rozumně hodnotili náš účet? Zde se skrývá odpověď na to, zda-li vadí, že se ne vždy se do pohybu podaří vstoupit....

  NQ, 1 min.

  Screenshot s praktickou ukázkou vstupu s nižším riskem. Většina obchodníků se snaží naskakovat do situací, kde trh vypadá, že se „rozjíždí“. Tj. často na vrcholu volatilních (vysokých) úseček – u nich je třeba nejen vyšší stop-loss, ale samozřejmě i vyšší profit-target abychom měli rozumné RRR. Takový přístup funguje, pokud jsou trhy volatilní a skutečně se pohybují. Budete-li takto obchodovat v trzích s klesající volatilitou (což je situace, kterou vidíme v trzích dnes a denně), budete ztrácet. Bohužel začínající trader většinou nedokáže rozlišit mezi různými typy trhů, proto z mé zkušenosti nemusí být špatné se zaměřit automaticky na „lovení“ obchodů s nižším riskem, byť za cenu, že spousta potenciální vstupů nebude z počátku vyplněna.

  V trzích jako NQ, ES nebo YM se trh často na S/R úrovních vrací „tam a zpět“ než se finálně rozjede. Místo vstupu na close signální úsečky (pattern obchodního systému), mohu zkusit vstoupit v místě, kde budu mít risk odpovídající mému obchodnímu stylu. A nezapomeňte – tím, že si snížíte risk, si současně můžete dovolit obchodovat pro menší pohyb (bude zachováno RRR), kterých je v trhu vždy více než těch velkých.

  Mimochodem – vůbec neříkám, že vyšší stop-lossy nejsou logické a fungující. Pochopitelně, že nejrůznější dravější timeframe a situace vyžadují vyšší stop-loss, které jsou úplně v pořádku, pokud je trader dokáže správně používat a především pokud je opravdu připraven na ztráty, které systém čas od času vytvoří. Dnešní článek je ale opět tip pro ty, kteří hledají odpověď na otázku, jak se dostat mezi profitabilní tradery. A v tom případě by mělo být zkoumaní velikosti riskované částky, reálných dopadů inkasovaných ztrát jak na účet obchodníka, tak jeho psychiku, jednou ze základních otázek k vyřešení.

  30.9.2009

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...