Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Microsoft Surface Book pro trading

  Jak už u mě bývá zvykem, prakticky každý rok updatuji svůj pracovní hardware. Přeci jenom se jedná o můj každodenní pracovní nástroj, proto rád používám nejnovější technologie a většinou se snažím sahat po high-endových řešeních (což je u profesionálních traderů vcelku pochopitelné). Dnes tedy provedu recenzi mého nejnovějšího přírůstku, a to hybridu Microsfot Surface Book.

  Microsoft představil svůj laptop / tablet hybrid na konci minulého roku a díky známému v USA jsem se stal prakticky jedním ze zcela prvních kupujících (jeden kus jsem vlastnil už cca 48 hodin po oficiálním zahájení prodeje). Můj původní záměr bylo jen vyměnit svůj předloňský Microsoft Surface Pro 3 za Surface Pro 4, když jsem ale viděl nový Surface Book, nemohl jsem zkrátka odolat. Větší obrazovka, lepší display, veliká výdrž baterie a neuvěřitelná prezentace Microsoftu - to vše mě nenechalo váhat příliš dlouho.

  Takže, jaký je Surface Book pro trading, obzvláště pak pro tradery, kteří stejně jako já rádi cestují?

  surface-book-tom-2.jpg

  Obrazovka

  Začněme tím nejlepším, a to je obrazovka. Ta je naprosto bezchybná a zcela upřímně, doposud jsem neviděl žádný notebook s lepší (včetně produktů Apple). Jas a viditelnost jsou dokonalé, barevné podání bezchybné, viditelnost v jakékoliv situaci a ze všech možných úhlů špičková. Úhlopříčka 13,5 palce se může někomu zdát příliš malá, ale díky poměru stran 3:2 se jedná o naprosto ideální velikost, která perfektně zapadá mezi můj starý Samsung Active Book s 15 palci a Surface Pro 3 s 12,5 palci. Na Surface Book se mně pracuje stejně dobře jako na starém Samsungu, ovšem s jedním výrazným rozdílem - Surface Book disponuje rozlišením 3000x2000 pixelů, které je zkrátka skvělé.

  Na pracovní obrazovku se mně tak vejde cokoliv - od TradeStation přes NinjaTrader až po jakékoliv další traderské aplikace, které používám a prakticky nikdy si nemohu stěžovat na nedostatek prostoru, a kupodivu ani na to, že by ikonky nebo písmenka byla moc malá (i když je pravda, že občas musím v daném programu udělat adekvátní nastavení a trochu vše zvětšit). Zde musím vyjádřit naprostou spokojenost a skutečně v oblasti lehkých, dobře přenosných high-end laptopů nevím o ničem lepším. Ano, není to jak mít několik monitorů, které někteří tradeři používají, ale pro cestovatele jako já, kteří ale zároveň nadále potřebují pracovat s grafy a různými grafickými prvky, je zkrátka obrazovka Surface Booku to nejlepší, co můžete dnes při kompaktní velikosti mít.

  Výdrž baterie

  Mé druhé kritérium bylo dlouhá výdrž baterie a i zde musím říci, že jsem více než spokojený.

  Pokud se „spokojím“ se zcela dostatečným jasem 75 %, pak při normální traderské práci vydrží na baterii pracovat kolem 7-7,5 hodiny. Pokud však snížím jas na 50 % a pracuji trochu „šetrněji“ (například trochu omezím množství současně otevřených aplikací), s klidem se dostanu i na 9-10 hodin. Na Surface Book tak mohu pracovat i celý den a večer ještě k tomu s ženou kouknout na nějaký ten film - vše na jediné nabití.

  Samozřejmě, pokud baterii „nešetřím“ a využívám jas na 100 % (což dělám často), pak při běžné práci vydrží stroj pracovat kolem 4-6 hodin (záleží na zatížení CPU), což stále není špatné.

  Microsoft pak uvádí, že baterie vydrží až 13 hodin. To je ovšem pravda jen částečně. Pokud byste chtěli jen sledovat filmy, a to na 50 % jasu, pak vydrží baterie dokonce i 14 hodin (což je úžasný výkon). Při běžné práci však musíte trochu ubrat.

  Při cestování jsem doposud neměl nikdy problém, že bych s baterií nevydržel v pohodě po celý den.

  Výkon

  Osobně mám variantu 8 GB RAM, procesor i7 Skylake a grafickou kartu NVIDIA GeForce 940M.

  RAM je zcela dostačující, nikdy jsem nepotřeboval větší (ale do 4 GB už bych nešel, považuji to za příliš málo).

  Procesor i7 Skylake, který je v mém Surface Book, není špatný. Zvládnu na něm bez problémů i řadu optimalizací v TradeStation a podobné výpočty - ovšem pro opravdu masivní optimalizace používám vzdálené servery, které jsou samozřejmě neporovnatelně výkonnější. I tak ale není výkon špatný, na notebook velmi slušný.

  Trochu horší je to s grafickou kartou. Jedná se o volitelný prvek, který jsem nakonec myslím nemusel vůbec na své konfiguraci vybírat. Jednak nepracuji s žádnými 3D programy a zjistil jsem, že prakticky žádný z tradingových softwarů tuto grafickou kartu nevyužije. Za další, a to je bohužel mnohem zásadnější - ovladače nejsou příliš dobré, grafická karta občas zlobí, restartuje se atd. Nakonec jsem ji ve Windows zcela vypnul a prakticky ji nepoužívám.

  Celkově se ale výkonově jedná opět o špičkový high-end laptop. Občas se při vysokém výkonu mírně ohřívá a je trochu slyšet, ale nejedná se o nic hrozného - MacBook Air mé ženy je většinou výrazně hlasitější.

  I zde tedy spokojenost.

  Další

  Další povedenou součástí je klávesnice. Doposud ji překonává pouze pověstná klávesnice mého staršího Lenovo X301, ovšem Surface Book má definitivně druhou nejlepší klávesnici, jakou jsem kdy na laptopu měl. Kvalitně podsvícená, dobrá odezva, píše se na ní velmi dobře.

  Co se týče trackpadu, tak jsem na něj četl řadu pozitivních recenzí, avšak příliš jsem si na něj nezvykl. Nadále používám z 90 % myš. Možná je to tím, že mně zkrátka nesedí trackpad obecně.

  Za zmínku stojí také integrovaná infra kamera pro přihlašování do Windows s pomocí rozpoznávání obličeje (Windows Hallo) a celkově na můj vkus velmi povedený design (pro mě osobně je to opravdu nádherný stroj).

  Surface Book má odnímatelnou obrazovku (jedná se o hybrid) a velmi kvalitní aktivní stylus, musím se ale přiznat, že ani jedno moc nepoužívám - z 90 % pracuji zcela v módu laptopu. Navíc baterie samotné obrazovky (tablet mód) příliš dlouho nevydrží - pouze cca 3 hodiny (hlavní baterie je v „základně“, tj. v klávesnici).

  Přenosnost je skvělá - stroj je velmi kompaktní, možná malinko těžší, než bych si představoval, ale i tak skutečně velmi dobře přenosný.

  Nedostatky

  Nedostatek bych zde měl prakticky jediný, zato naprosto zásadní. A tím je nevyladěnost ovladačů a potažmo i stále značná nedotaženost Windows 10.

  Je zde zjevné, že se jedná o zcela nový počin Microsoftu a ovladače se evidentně tak nějak ladí „za pochodu“.

  Takže například první měsíc se stroj téměř nedal používat - různá padání, zamrzávání a „modrá smrt“; přicházely i mnohokrát za den. Navíc nefungovalo dobře připojení USB, občas zvuk, občas obrazovka - vlastně spolehlivě nefungovalo prakticky nic!

  Na obranu Microsoftu však musím říci, že se skutečně velmi snaží a vydává nové update každé cca 3-4 týdny. A je to znát.

  Od té doby došlo k opravdu výraznému zlepšení. Většina věcí již funguje vcelku spolehlivě, ovšem stále ještě chybí kus práce. Například občas přestane fungovat infra kamera pro přihlašování s Windows Hallo nebo má stroj zjevně problém při „probouzení“ jak ze sleep módu, tak módu z hibernace - bohužel kompletní zhroucení stroje a „modrá smrt“ jsou po probuzení stále četné, minimálně je zažiji každý druhý den. Na druhou stranu jsem se dočetl, že podobnou záležitostí trpí i řada uživatelů jiných strojů s Windows 10, takže se možná ani nejedná o problém s ovladači.

  Tak i tak, kus práce v tomto ohledu ještě Microsoftu chybí a počítám, že nějaký ten měsíc práce k opravdu výrazné stabilitě ještě zbývá.

  Závěr

  Musím říci, že Microsoft Surface Book je naprosto skvělý, nádherný a opravdu působivý stroj. Neexistuje jediná činnost, kterou bych na něm jakožto trader nemohl bez problémů provozovat - a to při skvělé výdrži baterie, kompaktnosti, ideální přenosnosti a bezchybné obrazovce.

  Bohužel ale také stále ještě trpím výraznými frustracemi ze zmíněných nečekaných pádů systému. I když se situace od počátku výrazně zlepšila, stále je té frustrace na můj vkus více než dost.

  Pamatuji však, že u mého Surface Pro 3 to bylo v začátcích podobné.

  Takže nezbývá než doufat, že příštích pár týdnů až měsíců vyjde dostatek aktualizací k tomu, aby i podobné nedostatky zmizely a já mohl Surface Book prohlásit za to zcela nejlepší, co jsem kdy držel v ruce a co je dnes možné v high-end kategorii koupit.

  A pokud přijde v budoucnu Microsoft se Surface Book 2, už nyní budu uvažovat o případné koupi. Tedy pokud ještě ukáže, že umí adekvátně vyladit i ovladače a software.

  2.3.2016

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...