Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Mindmapping v tradingu: Silná vizuální pomůcka

  Jedna z pomůcek, na kterou nedám v tradingu dopustit, a se kterou pracuji dnes a denně (mnoha způsoby, jak ještě vysvětlím), jsou myšlenkové mapy, nebo-li takzvaný „mindmapping“. Tato jednoduchá pomůcka mně osobně pomáhá v mnoha důležitých věcech - od strukturování a ujasňování si nových nápadů, až po stavbu jednoduchých vizuálních check-listů.

  Mind-maps není nic nového, mnozí z vás již s touto pomůckou i úspěšně pracují. V dnešní době navíc existuje bezpočet software, od komplexních PC řešení, až po mobilní a cloud verze (placené i bezplatné). Je rozhodně z čeho vybírat (já osobně používám řešení od firmy Edraw, které není nejlevnější, ale nabízí mnoho různých možností) - podstata ale není ani tak software samotný, jako naučit se mindmapping skutečně používat efektivně, a potažmo prakticky denně.

  Zde tedy několik tipů, na co vše je mindmapping dobrý a k čemu všemu ho také používám v tradingu já.

  Nápady/brainstorming

  Naprosto nejúžasnější je mindmapping pro ujasnění si a profilování nápadů. Kdykoliv pracuji na novém projektu, začnu tím, že „nahodím“ nějakou základní strukturu nápadů (1 stránka), kterou začnu následně rozvíjet, modifikovat, a posouvat dále (na další stránky). Tím, že používám mindmapping, je vše neustále přehledné, v hlavě i na papíře velmi dobře organizované, strukturované a posun vpřed je mnohem rychlejší než bez této pomůcky.

  Když jsem například vyvíjel svých několik desítek podmínek pro efektivní obchodování Market Internals, začal jsem úplně nejjednodušší mapou, kde jsem rozepsal nejzákladnější koncepční směry, které jsem měl v daný moment v hlavě:

  Jakmile jsem měl před sebou celkový obraz, bylo mnohem jednodušší začít vše dále rozvíjet, rozpracovávat a dopracovat se až ke kvalitnímu výsledku.

  Osobně bych to řekl asi takto: „Říká se, že všechny skvělé nápady začínají s tužkou a papírem v ruce.“ S tím naprosto souhlasím, sám jsem veliký zastánce této klasické metody. Nicméně zároveň bych dodal: „...a pokud chcete být trochu modernější, začněte myšlenkovými mapami“.

  Procesy

  Další skvělé využití mindmappingu přichází v momentě, kdy potřebujete definovat (byť třeba jen letmo) nějaké procesy a postupy. Jednoduchá struktura v pár bodech (krocích, s použitím myšlenkové mapy) může opět vytvořit obrázek, který „vydá za tisíc slov“. Přitom není třeba nic komplikovaného.

  Nedávno jsem byl například v zahraničí požádán, zda bych nastínil základ toho, jak jsme se dopracovali během pár měsíců k více jak 700 skvělým strategiím. Toto je samozřejmě téma, o kterém je možné hovořit hodiny, takže jsem stál před úkolem, jak vše vyjádřit a projít jednoduše, během pár minut. Nakonec jsem vytvořil jednoduchou mapu, která rámcovou část procesu (s ohledem na to, jak zhruba měla prezentace vypadat) definovala jediným obrázkem:

  Samozřejmě zde nejde o nic detailního - ale opět skvělá forma, jak začít s definicí procesu, který stál na začátku určitého projektu (a s dalšími mapami se posouvat dále k detailům). Nejlepší pak na tom je, že jak se jednou naučíte tento nástroj používat, pak podobné záležitosti jsou otázkou pár minut - efektivní využívání mindmappingu skutečně nepotřebuje příliš času.

  Check-listy

  Mindmapping je naprosto skvělý i k vytváření check-listů. Každý trader by měl mít celu řadu check-listů, pro celou řadu účelů (a je úplně jedno, co obchodujete, jaké je vaše zaměření, co jste za typ tradera). Výhoda check-listů v podobě mindmappingu je opět určitá vizualita - najednou hledíte na ucelený obrázek, namísto pár řádek textu:

  Pochopitelně ne každému vizuální forma může vyhovovat, v mém případě (jsem silně vizuální člověk) je to však téměř dar.

  Poznámkový zápisník/to-do list

  Poslední skvělé využití mindmappingu může být pro vytváření seznamu tasků/úkolů (zkrátka to-do list). Tímto způsobem jej sám nepoužívám až tak často, ale stává se, že například potřebuji dokončit náročnější projekt - avšak pro jeho náročnost a komplexnost jsem se trochu ztratil v tom, jaký je celkový stav, co už je hotové, co je potřeba ještě udělat apod. V takovém případě si tedy rozkreslím podrobnější mapu a opět tak vytvořím rychlý vizuální přehled toho, jaký je stav a co je potřeba ještě udělat.

  Závěr

  Při používání mindmappingu je nejdůležitější začít. Chce to trochu zvyku, než se tento mocný nástroj stane každodenní součástí traderova života. Ale jak si jednou zvyknete, nedáte už na mindmapping dopustit. Já mám například Edraw software otevřený na ploše neustál, a můj počítač je plný souborů s myšlenkovými mapami. Můj tradingový (a potažmo celý profesionální) život to rozhodně udělalo mnohem jednodušší.

  A co vy, používáte také mindmapping? Jakým způsobem? Podělte se v diskuzi!

  12.10.2016

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...