Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Na čem aktuálně pracuji v tradingu – červen 2017

  Rok 2017 je pro mě v řadě ohledech přelomový. A to jak v soukromém životě, kdy si čím dál více užívám role otce, tak i v oblasti businessu, a pochopitelně tradingu. Pokud porovnám svůj vývoj v posledních měsících se stejnou dobou v předcházejících letech, tak je to svým způsobem uragán. A jako z principu konzervativní člověk jsem za něj moc rád. Kam se aktuálně v obchodování posouvám a na čem pracuji?

     2017_ideas.jpg
  Foto (c)1depositphotos.com  

  Jako pracovní motto poslední doby bych si mohl s nadsázkou zvolit skoro klasické „více peněz za méně rutinní práce“. A ano, za množstvím změn stojí jednoznačně mé postupné ovládnutí Pythonu. Ten mě jednak umožnil automatizovat řadu pracovních úkonů, zefektivnit některé analytické procesy, ale především pomohl poznat v zahraničí velké množství extrémně otevřených traderů. A i díky nim jsem se posunul zase o krok dál (zejména v oblasti práce s portfolii, ve které jsem získal mnoho inspirace). Tedy v praxi to neznamená, že bych pracoval výrazně méně, ale s uspokojením sleduji, že čas dnes výrazně více investuji do principů, které postupně fungují samy nebo alespoň částečně autonomně.

  Ale postupně. Jak víte, miluji diskréční intradenní obchodování. Mám rád, když jsou věci intenzivní, náročné a když člověk rychle zná výsledek. Jsem přesvědčen, že jsem díky mnohaleté každodenní praxi v trzích získal extrémně mnoho zkušeností, ze kterých těžím při dalších stylech tradingu (viz například podobné poziční obchody). A přestože by to tak možná nemělo být, tak mě intradenní obchodování i baví, byť jsou období, která dokáží být krapet frustrující.

  Nicméně mám potřebu se po určité době posouvat dál. Profesně, i v osobním životě. Za poslední dobu jsem strávil skoro sedm let na ostrově v Atlantiku, následně vyzkoušel různě dlouhé pobyty prakticky na všech kontinentech, abych se nyní, coby tradiční nesportovec, ocitl jako novopečený otec na chvíli zpět v Čechách, intenzivně se zde věnoval crossfitu a moc si to užíval. O tom je podle mě život – dělat to, co člověka baví a snažit se to dělat co nejlépe.

  V tradingu jsem se poslední dobou při cestách zaměřoval na setkávání s lidmi, kteří spravují větší kapitál a sledoval, jak tento svět dokáže být výnosný, a to i při zapojení plně automatizovaných přístupů. A přitom často velmi, velmi časově nenáročný. Uvědomil jsem si, že v některých ohledech jsem za poslední roky trochu zpohodlněl. Sám nepotřebuji pro život tak mnoho a v zásadě jsem neměl úplný důvod pouštět se do náročného procesu nových analýz a testování. Nicméně studium výsledků a časové náročnosti některých přístupů mi poskytlo solidní impulzy k tomu, posunout se i v oblasti obchodování.

  Ale jak to tak bývá, jakmile se člověk myslí otevře novým podnětům, změny se začnou postupně dostavovat prakticky samy. Nejprve se mi podařilo překonat určitou základní použitelnou hranici v Pythonu (pravda je, že to nebylo vždy úplně levné, neboť jako hlavní motor vlastní motivace jsem používal taktiky typu, že jsem se kurzů účastnil například v Singapore, který mám moc rád. Ale zafungovalo to…). Se získanými znalostmi se mi pomalu začaly otevírat možnosti, jak provozovat současně více obchodních přístupů bez toho, aniž bych musel nad každým trávit enormně hodně času a energie. Často jsem měl prostě chuť zlepšovat si některé znalosti Pythonu řešením konkrétního analytického úkolu, v rámci kterého jsem současně vytvářel podklady pro případný systematický obchodní přístup. A když už jsem byl schopen naprogramovat alespoň částečně funkční model, vesměs se našel někdo, kdo mi řešení pomohl dotáhnout do podoby například obchodovatelného automatu.

  A tedy, čemu se aktuálně v tradingu věnuji nejvíce a na čem pracuji?

  Diskréčnímu intradennímu obchodování nyní věnuji výrazně méně času než dříve. Je to částečně kvůli aktuálně nižší volatilitě (ve které v principu není tolik zajímavých příležitostí), ale i z výše uvedených důvodů. Ovšem upřímně i zpětně vnímám studium profilů a orderflow jako jednu z nejlepších škol, které mi trh nabídl. Ostatně stejné principy dnes aplikuji na vyšších timeframech. Jistě, s většími stop-lossy, ale to už je opět jen otázka velikosti účtu a osobní tolerance k risku.

  V oblasti základních AOS přístupů s kolegou dále pilujeme naší Python algoritmickou platformu napojenou na Interactive Brokers. Automat obchoduje už více portfolio systémů současně a cílem je tyto systémy řídit určitou vyšší logikou. To je stále běh na dlouhou trať, nicméně velkou inspiraci jsem získal v rámci akcí Quantopianu, kde řeší jako fond prakticky stejný problém – skládání nezávislých systémů dohromady, sledování jejich robustnosti a jejich řízení coby celku. Konkrétně plánuji do našich analytických nástrojů zapracovat některé prvky z open source pyfolio, který Quantopian vytvořil a používá.

  Quantopianu sám věnuji v současné době velkou pozornost. Je to podle mě opravdu dobrý nástroj pro prototypování strategií. Už jen proto, že jsou zde zdarma k dispozici velmi kvalitní data. Nejen akcií, ale nově i komodit. Navíc lze snadno pracovat s různými alternativními daty (viz https://www.quantopian.com/data ), a člověk je tak velmi rychle hotový s analýzami, které by byly jinak náročné už jen z pohledu pořízení a vyčištění dat. Ano, Quantopian není pro úplné začátečníky v tradingu, ale pokud jste jen trochu pokročilí a věnujete se systematickému obchodování, tak doporučuji k pozornosti. Začít lze s těmito dobře zpracovanými tutoriály.

  Nad rámec svých systematických strategií sám dnes dělám výzkum zejména v oblasti algoritmického využívání různých alternativních dat a fundamentů. Například COT, earnings atd.

  Opce jsou pak další oblast, ve které bych rád postupně rozjel plně automatizované přístupy. Ovšem je to současně oblast náročná už jen z pohledu množství zpracovávaných dat. Nicméně sám jsem za poslední rok průběžně získával opční data (EOD i intraday) do své interní databáze, kterou nyní začínáme s kolegy zpracovávat do testeru. Obecně věřím, že strategie založené například na obchodování i jednodušších opčních strategií kolem earnings by mohly mít poměrně nízkou korelaci s akciovými indexy, a dobře by se tak doplňovaly s ostatními přístupy. Nicméně v této oblasti nás čeká ještě hodně práce a je to určitě oblast, na kterou bych si sám programátorsky netroufl.

  Jak vidíte, v tradingu je stále na čem pracovat. I když určitě je to tak, že záleží na každém, s jakými výsledky se spokojí a co je jeho cílový životní standard a priority.

  Přeji všem úspěšné obchody!

  4.6.2017

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...