Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Na světě nikdy nebylo více peněz

  Možná, že nad nadpisem tohoto článku nyní tak trochu kroutíte hlavou. Všude přeci jen slýcháte, jak nikde nejsou peníze. Jak všude peníze chybí. Ve vaší hlavě nadále přetrvává krize a váš zaměstnavatel vám spíše peníze ubírá, než aby vám je přidával. Pak žijete v myšlenkovém omylu, v lehké myšlenkové bublině. Pravda je totiž opačná: Nikdy na světě neexistovalo větší množství peněz (vyjádřeno absolutní hodnotou) než nyní.

    

  na-svete-nikdy-vice-penez.jpg

  Foto (c)depositphotos.com/andresr

  Mnoho lidí si permanentně myslí, že na světě nejsou peníze. Pohled mnoha lidí na svět je totiž svým způsobem značně zúžen, především pak na otázky spojené s množstvím peněz kolem nich. Většinou hledí na vše jen z pohledu své aktuální výplaty a z pohledu toho, co jim prezentují média, politici a co slýchají kolem sebe. Většina lidí není totiž schopna vidět větší celek. Žije ve zručné mediální manipulaci a společenském dogmatu, který dává zcela mylný pocit, že peníze nikde nejsou. Přitom nic nemůže být vzdálenější pravdě: Rychlost tisknutí nových peněz je závratná, množství peněz je jako nikdy v historii, mnoho burz po celém světě je blízko svých maximálních all-time hodnot a ultra-luxusní trh roste jako nikdy dříve.

  Většina lidí vám řekne, že peníze jsou jen pro vyvolené nebo že všechny peníze vlastní jen malé procento lidí. Já nejsem socialista a podobné řeči příliš neposlouchám. Je jednoduché něco takového říci a na vše rezignovat, poddat se řečem o tom, že na jedné straně existují super-lidi a oproti nim jsme my ostatní "obyčejní" chudáci, kteří musí trpět pro blahobyt jakési menšiny. Hollywoodské filmy jsou pohádky a učebnice z dob SSSR už doufám byly dávno přepsány. Nepopírám, že existuje značný nepoměr distribuci v bohatství, existuje ale také silný nepoměr v distribuci výkonu práce, pracovitosti, cílevědomosti, ochoty riskovat, ochoty vzít život do svých rukou a jít si svojí cestou. Asymetrie je daná už jenom tím, že většina se snaží žít jako většina, protože většina bude vždy vládou označena za "slušného člověka" (tedy takového, který přejal obecně populární dogmata a hodnoty, u kterých je však diskutabilní, na kolik jsou efektivní jemu samotnému a zda jejich efektivita není spíše otočena směrem k oné "super-menšině", která si je moc dobře vědoma toho, že většina bude chtít být vždy součástí většiny, neboť je to "jistější").

  Na světě nikdy nebylo více peněz a vše je jen úhel pohledu a toho, jak velký celek jste ochotni vidět (a co je pro vás pohodlnější – divili byste se, že pro řadu lidí je ve skutečnosti role chudáků vcelku pohodlná). Obrovské peníze totiž proudí všude kolem nás a jde jen o to "zařadit" se do některého z jejich proudů. Osobně jsem se před více jak dekádou pohyboval v oblasti filmu a umění, kde se z pohledu peněz spíše než o proud peněz jednalo o malý potůček, nic mně ale nebránilo v tom, abych se z potůčku přesunul na finanční super-dálnici, na světové burzy, které jsou doslova orbitálními stanicemi, hlavními cestami a hlavními dálnicemi všech peněz na tomto světě. Přitom přístup na tuto super-dálnici je až neuvěřitelně jednoduchý. Nemusíte kvůli přístupu na burzu dřít do morku kosti, nemusíte nikomu podlézat, nebo uplácet, abyste se stali burzovním participantem.

  Samozřejmě, přístup na super-dálnici vám ještě nezaručí přístup peněz. Přístup do politiky vám také nezaručí bohatství (nenechte se oklamat, ne všichni jsou Janouškové a Rittigové, opět není možné posuzovat celek jen dle toho, co nám jako to nejskandálnější prezentují večerní zprávy), práce u filmu vám také nezaručí slávu a práce v nadnárodní korporaci neznamená, že si postavíte vysněný dům se zahradou.

  Ať už se tedy pohybujete kdekoliv – myslím tím na kterékoliv finanční super-dálnici nebo v kterémkoliv malém finančním a vysychajícím potůčku, vždy vás bude čekat tvrdá práce a boj, nehledě na to, co děláte – protože tak je to zkrátka a dobře všude.

  Otázka tedy především je, za co konkrétně chcete bojovat. Pokud chcete bojovat za ideály, je to ok, ale určitě nečekejte bohatství. Pokud chcete bojovat za to, abyste dělali, co vás baví, musíte respektovat, že vaše profese je na určité finanční silnici-dálnici (nebo v určitém finančním potůčku) a že takové místo je možná jen pro určité množství lidí. Radujte se tedy více z toho, že děláte, co vás baví – a nečekejte opět nutně bohatství.

  Pokud chcete zbohatnout a užívat si věcí, které je možné si za peníze koupit (a ano, zdraví k tomu překvapivě do značné míry patří a mnoho šťastných okamžiků také, už jenom kvůli tomu, že ubudou okamžiky finančního nekomfortu – nepropadejte opět onomu falešnému dogmatu chudých, že peníze jsou špatné), musíte se přesunout do oblasti, kde peníze proudí větším a rychlejším tempem a kde má smysl vaši pracovitost a cílevědomost exponovat (a pokud nejste pracovití a cílevědomí, je vcelku jedno, co půjdete dělat, protože na žádné finanční silnici ani dálnici nebudete zřejmě schopni konkurovat, a tudíž uspět).

  A úplně nejideálnější stav je, když se pohybujete na finanční super-dálnici a ještě děláte to, co vás baví (což je ve spojení s burzou můj případ, protože já svojí práci zbožňuji, svojí prací žiji a dýchám).

  Burza je sice místem nekonečných výzev, ale stále se stejnou jistotou: Kdykoliv se vzbudím, vím, že burza dnes, zítra i pozítří bude finanční super-dálnicí, jejíž participantem se mohu stát prakticky okamžitě (a přestaňte s paranoidními dotazy co se stane, když jednou burza skončí – protože pak skončí celý svět, jak ho známe a s vysokou pravděpodobností budeme všichni bez práce a ve velkých problémech a chaosu). Vím, že se mohu pohybovat po finanční super-dálnici z terasy s výhledem na moře, a vím, že se mohu na této super-dálnici pohybovat jako rezident země, ve které se neplatí žádné daně. Co může být lepšího, než být na největší finanční super-dálnici světa a ještě neplatit žádné daně! Nechat si hezky každý tvrdě vydělaný dolar pro sebe! (Nikoho k tomu nenabádám, jen říkám, že jsou země, ve kterých se žádné daně platit nemusí, a že přístup na burzu je možné praktikovat odkudkoliv na světě). Vím, že peněz je na světě tolik, že si to ani neumíme představit a ono "nejsou peníze" se pro nás stane jen úsměvnou frází (už třeba jenom kvůli tomu, že úspěšní participanti na finanční super-dálnici mají na práci lepší věci, než koukat na zprávy a poslouchat povzdechy kolem).

  Samozřejmě, jezdit na této finanční super-dálnici není jednoduché. A není to pro každého. Zde už si musí každý rozmyslet do čeho se pustí, v jaké míře, co tomu věnuje a dá.

  Já jen říkám, že na světě nikdy nebylo tolik peněz jako nyní a že člověk musí myslet ve větším celku a ne jen v té omezené bublině, kterou slýchá kolem sebe. Pak se totiž otevírají zcela jiné a nové možnosti.

  Opravdu skálopevně věřím tomu, že finančních příležitostí a peněz je kolem nás tolik, že si to jenom stěží dokážeme představit. Že peněz je všude kolem spousta – i pro vás. Abychom se ale k nim mohli začít alespoň trochu přibližovat, musíme také začít měnit úhel pohledu. Nebojte se permanentně vystupovat z dogmat společnosti, ignorujte masáž, co nám prezentují ve zprávách, vykašlete se na politiky a na politiku, neměřte vše spojené s penězi jen z pohledu své výplaty a pohledu toho, co slýcháte. Otevřete svou mysl. Nadechněte se. Zavřete oči a vizualizujte si to nekonečné množství peněz, co se i v tento okamžik tiskne a co proudí všude kolem nás. Uvolněte se. Změňte svůj pohled, své myšlení. Začněte se dívat na svět z nadhledu a většího celku. Vezměte odvahu do svých rukou. Nebojte se a bojujte. Nenechávejte se svazovat a srážet občasnými neúspěchy – není na nich nic špatného, jsou to ve skutečnosti jen příležitosti ke zlepšení. Samozřejmě ale také nečekejte, že peníze padají bez práce. Je jen třeba pracovat na správné dálnici a správným způsobem.

  Přeji hodně štěstí, ať už jste na kterékoliv finanční cestě na světě.

   

  7.9.2014

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...