Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Nebuďte ztrácející obchodníci!

  Tento týden jsem si pro osvěžení pročítal celou řadu kapitol z knih úspěšných obchodníků, které se zabývají psychologií obchodování. Psychologie obchodování je faktor, který je neustále třeba zlepšovat a na kterém je důležité pracovat prakticky celý život. V dnešním článku bych se rád podělil o souhrn několika myšlenek, které jsem si z přečtených knih tento týden vzal a které se týkají převážně ztrácejících obchodníků.

  Ztrácející obchodníci obchodují zásadně bez plánu

  Ačkoliv to tady padá neustále dokola, skutečně velký podíl na ztracených kontech má absolutní absence obchodního plánu. Řada obchodníků obchoduje spíše impulsivně, než s promyšleným plánem - a to je velká chyba. Své obchody musíte realizovat na základě konkrétního, jasně daného plánu. Plán nemusí být nijak složitý. Ba naopak, čím jednodušší, tím lepší. Obchodní plán může vypadat například takto:

  Nakoupit nebo prodat 1 kontrakt vždy, když se cena odrazí od 3 velmi pevných S/R úrovní. Základní SL posadit nad trojitou S/R úroveň. Nakupovat nebo prodávat nad H / pod L. Pokud se trh po 2 barech (čárkách na grafu) nerozjede správným směrem, obchod nekompromisně uzavřít. SL posouvat po 10 tickách, výstup při první candle, která jde proti mému směru.

  Takovýto obdobný plán, pokud je skutečně pečlivě promyšlený a řádně otestovaný, může vydělávat spoustu peněz. Vše, co je třeba udělat, je plán si připravit a po té dodržovat!

  Ztrácející obchodníci mají špatné myšlení

  Toto je pravděpodobně naprosto nejrozsáhlejší problém, kterým dle mého názoru trpí 99% všech ztrácejících obchodníků. Ztrácející obchodníci mají ve svém myšlení striktně zakódováno, že úspěch v komoditách spočívá v principu "mít co nejčastěji pravdu o budoucím směru pohybu trhů." Nikdo neví, kam zítra půjdou trhy. Profitabilní trading není o tom hádat kam zítra půjde trh! Profitabilní trading je o tom umět správně řídit profitové pozice (vytěžit z takových maximum) a uzavírat co nejrychleji pozice ztrátové. Vstupní strategie nejsou nejpodstatnější částí - ty jsou pouze jednoduchým nástrojem, který nám může dát alespoň nějakou pravděpodobnost pohybu trhu. Přesto drtivá většina ztrácejících obchodníků neustále věnuje většinu času různým indikátorům, ukazatelům a vůbec všemu, co se týká vstupních strategií. Toto je špatně strávený čas! Začněte věnovat čas svému myšlení a koncentraci na myšlenku "nemusíme vědět, kam trh zítra půjde, abychom mohli vydělávat". Udělejte vše pro to, abyste si tuto skutečnost vryli do vědomí i podvědomí a začněte od této skutečnosti odvíjet nový pohled na trhy. Pokud změníte myšlení, pak teprve uvidíte, jak málo vstupní strategie znamenají. Raději začnete svůj čas věnovat money-managementu a správnému řízení a zvládnutí pozic.

  Ztrácející obchodníci se minimálně zabývají money-managementem

  Ztrácející obchodníci si málokdy kladou otázky typu: jaké win ratio mají mé strategie? Jak mohu docílit toho, abych ještě více omezil ztráty a ještě více vytěžil z profitujících pozic? Jak mohu zvýšit svůj poměr zisků a ztrát? Jakým způsobem budu přidávat své pozice a jakým naopak ubírat? Ziskoví obchodníci vědí, že tajemství velkých zisků není ve vstupních strategiích, ale v money managementu. Ziskoví obchodníci vědí, že velké peníze začnou vydělávat až když se naučí včas vystupovat ze ztrátových obchodů, ze ziskových získávat maximum a PŘEDEVŠÍM až se naučí správně přidávat kontrakty v případě zisků a ubírat kontrakty v případě ztrát.

  Ztrácející obchodníci se nedokáží zaměřit na jedinou věc

  Pokud se zeptáte na systém úspěšných obchodníků, většinou budete zaskočeni. Veleúspěšní obchodníci velmi často vydělávají doslova miliony na jednom jediném, zcela elementárním indikátoru, který používají pro jeden jediný trh. Jak je to možné? Zkrátka a dobře, úspěšní obchodníci zaměřili veškerou svou pozornost na to, aby se stali "mistři" jediného indikátoru a jediného trhu.

  Ztrácející obchodníci naopak těkají od jednoho indikátoru ke druhému, od jednoho trhu ke druhému. Obchodují všechno a nic. Nedokáží u jedné věci vydržet déle než pár týdnů. Nedokáži překonat svou těkavou povahu, najít v sobě sílu, energii a soustředěnost na jedinou věc. Takovým obchodníkům my profitující obchodníci upřímně děkujeme. Vaše roztěkanost a slabá vůle přinášejí nám vydělávajícím mnoho $$$!

  Ztrácející obchodníci si neustále stěžují

  Je to pozoruhodné, ale je to tak. Ztrácející obchodníci si stěžují téměř na vše - na svého brokera, na trhy, na systémy, na lidi kolem sebe, na své neúspěch... Ziskoví obchodníci si nikdy nestěžují. Ziskoví obchodníci se z každé špatné zkušenosti dokáží poučit. Ziskoví obchodníci vědí, že bez pozitivního přístupu nelze v obchodování uspět.

  Ztrácející obchodníci si neumí poradit ani se základními problémy

  Toto je velmi klasický případ. Ztrácející obchodník bude celé dny a týdny řešit, proč mu nejde tenhle indikátor, jak má propojit tuhle platformu s touto, k čemu slouží toto tlačítko. Ne, že by to nebylo důležité. Ale s prominutím - pokud si někdo nedokáže poradit ani se základními věcmi, jak si má poradit s něčím takovým, jako je trading? Veškeré problémy typu platforma-broker-software, apod. jsou doslova procházkou růžovým sadem proti tomu, co se budete muset naučit vyřešit, pokud budete chtít vydělávat! Jak chcete vyřešit takové zásadní otázky, jako je adekvátní position-sizing, efektivní způsob posouvání SL, atd., pokud si nedokážete vyřešit ani zcela jednoduché a samozřejmé problémy?

  Ztrácející obchodníci se domnívají, že ani jeden z předešlých bodů se jich netýká

  Ztrácející obchodníci zkrátka a dobře nemají dostatek síly, objektivity a sebekritiky, aby si vše výše uvedené přiznali. Zatím co ziskoví obchodníci raději o sobě neustále pochybují a nad podobnými věcmi se zamýšlení neustále dokola.

  Samozřejmě, existuje ještě celá řada dalších typických vlastností ztrácejícího obchodníka. Tyto mně však tento týden zaujaly nejvíce a proto je dnes prezentuji i ostatním v tomto článku.

  Tomáš

  P.S.
  Jaké máte zkušenosti s psychologií obchodování? Dokázali jste na sobě zapracovat a některé své vlastnosti pozitivně změnit tak, abyste byli v tradingu úspěšnější? Podělte se o své zkušenosti ve speciálně založeném vláknu v našem diskusním fóru.

  4.5.2005

  Tomáš Nesnídal


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...