Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Nejpraktičtější indikátor? Patrně ATR.

  Nejsem velký zastánce množství matematických indikátorů v tradingu. Ale pokud bych si měl vybrat dva, bez kterých si nedokáži trading představit, tak po klouzavém průměru je to Average True Range – ATR. Je to nástroj, který v různých obdobách používám ve většině svých obchodních plánů.

  Co je to ATR?

  Average True Range patří mezi indikátory měřící volatilitu. A volatilita je v obchodování vždy velmi důležitá. Volatilita znamená pohyb trhu. Možná bychom mohli obecně říci jeho dravost. A té se vždy jako tradeři musíme přizpůsobit.

  Velmi rád jezdím s windsurfem na oceánu. Abych mohl jezdit, potřebuji vítr, který se opírá do plachty mého windsurfu a pohání jej vpřed. Větru ale musí být tak akorát – pokud nefouká, tak samozřejmě není žádná jízda a nemá smysl oceán pokoušet. Nepomůže ani velká plachta. Pokud fouká příliš, zvedají se vlny a jezdit už je příliš nebezpečné. Je lepší stát stranou. Vítr je možné v tomto případě přirovnat k volatilitě v trzích. Zde také svým způsobem surfujeme po virtuálních vlnách a potřebujeme, aby byly přiměřené našim systémům. A stejně jako vítr na oceánu, také volatilita v trzích se mění neustále, je třeba ji sledovat a přizpůsobovat se jí.

  Výpočet ATR

  ATR je zkratka pro Average True Range. Volně přeloženo „průměr ze skutečného rozpětí“. A přesně tak se indikátor počítá.

  Nejprve se vypočítá tzv. True Range – řekněme skutečné rozpětí. To se počítá buď jako high-low aktuální úsečky, případně se zohledňuje i otevírací mezera (gap), pokud existuje a pokud je při započítání gapu vzdálenost vyšší.

  Takto vypadá True range pro klesající úsečky:

  Grafické znázornění výpočtu True Range

  Dnes samozřejmě ATR počítají snad všechny programy pro práci s grafy, takže se zde nechci pouštět do nějakých podrobnějších technických popisů, ale věřím, že obrázek je dostatečně vypovídající.

  True Range měří aktuální rozkmit trhu.

  ATR pak k tomu přidává průměr – většinou jednoduchý, byť některé metody výpočtu ATR pracují i s komplexnějšími výpočty.

  ATR(14) – tedy ATR s periodou 14, použije posledních 14 hodnot True Range, sečte je a vydělí 14.

  Indikátor ATR v grafu trhu.

  ATR lze aplikovat na libovolný timeframe, na kterém tak získáváme základní informace o běžné volatilitě trhu v daném časovém rámci. Na screenshotu je vidět ATR aplikované na denní graf trhu SPY sledující index S&P 500. Poslední dny se ATR s periodou 14 pohybuje lehce pod hodnotu 2, v dubnu ale byla hodnota na úrovni 5. To jsou zásadní informace pro profitabilní trading!

  Využití ATR

  Volatilita je pro burzovní obchodníky podobně důležitá jako vítr pro windsurfaře. Pokud v trhu není, vystavujeme se v obchodu riziku, ale nemůžeme očekávat profity. Pokud je jí příliš, tak nám může zlomit vaz.

  Volatilita je jeden z parametrů definujících kontext trhu.

  V rámci našich obchodních metod bychom tak měli například sledovat aktuální volatilitu obchodovaného trhu a pracovat s určitým rozmezím, kdy je vhodné obchody otevírat a kdy stát stranou.

  ATR může pomoci také dobře vybírat místa pro umístění stop-lossů. Vypovídá o průměrném rozkmitu trhu v daném období a ideální stop-loss je tak mimo tuto oblast. Ve swingovém obchodování velmi často umisťuji stop-loss ve vzdálenosti vycházející z ATR.

  ATR osobně používám také pro určení velikosti otevírané pozice. Hlavně v portfoliích chci obchodovat tak, aby všechny otevřené obchody měly podobný risk. Ten vychází z volatility a tak jednoduše řečeno otevírám více pozic v méně volatilních trzích a méně pozic v těch více volatilních.

  Začínajícím obchodníkům bych doporučil experimentovat s používám ATR pro časování vstupů pomocí technik mean reversion (podrobněji viz článek Jak začít stavět profitabilní obchodní plán?). Logika je jednoduchá – ATR definuje běžný rozsah trhů a zajímavé příležitosti jsou často mimo tyto oblasti. Pokud trh například z nějakého důvodu vytvoří nestandardně vysoký propad (a co je nestandardní nám pomůže určit právě ATR), může být velmi zajímavé takový trh nakoupit. 

  Závěr

  Volatilitu v trhu lze měřit i dalšími způsoby – například pomocí standardních odchylky a podobně. ATR však představuje jeden z nejjednodušších indikátorů, který svou práci dělá navíc velmi dobře. Pokud s ním zatím nemáte zkušenosti, tak mu doporučuji věnovat dostatek času. Neboť investice tímto směrem se určitě vyplatí bez ohledu na obchodní styl, kterým pracujete.

  23.9.2018

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.

  • Líbí se 1

  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z

  Další články na toto téma

  Poznámky k aktuální volatilitě trhů

  Většina intradenních obchodníků dříve nebo později zjistí, že jejich obchodní výsledky jsou závislé na tom, jaká je volatilita trhů, které obchodují. Současné trhy procházejí obdobím velmi nízké volatility a pokud tomuto faktu nepřizpůsobíte své strategie, budete s největší pravděpodobností zažívat krušnější období.
  Volatilitu bychom si stručně mohli představit jako „těkavost trhů“ – míru jejich pohybu. Pohyb ceny, tedy určitou rozumnou volatilitu, potřebuje každý intradenní obchodník. Bez toho, aniž by se cena rozumně hýbala nemůžeme očekávat, že se dostane k našim profit targetům. Samozřejmě všeho příliš může škodit a tak i extrémně vysoká volatilita může být nebezpečná – především pro začínající tradery, kteří se nedokáží se svoji psychikou a menšími účty adaptovat na vyšší stop-lossy, které jsou ve zvýšené volatilitě nezbytné. Ovšem nízká volatilita svědčí opravdu málokomu a od všech typů obchodníků vyžaduje především zvýšenou trpělivost. V nízké volatilitě se trhy hýbou spíš do strany, tedy v typickém chopu a je skutečně třeba čekat na vhodnou příležitost ke vstupu. Často je dobré popřemýšlet i o přizpůsobení stop-lossů a profit targetů, aby dávaly smysl aktuální cenové aktivitě.
  Sám mám v nynějším období výrazně méně obchodů než před prázdninami. Dnešní článek připravuji například v pondělí 17. 9. 2012, kdy celá dopolední americká seance vytvořila na trhu S&P 500 range celkem 4 body (200 USD) a na trhu e-mini Russell 2000 také 4 body (400 USD). Navíc je v trhu velmi nízká likvidita a trh tak v daném mikrorange poskakuje nahoru dolů – každou chvíli vypadá, že range prorazí například níže, aby nachytal agresivní prodávající a obratem se hnal k jejich stop-lossům. Takové prostředí je opravdu velmi nebezpečné a začínající tradery svádí k přeobchodování.
  V intradenním obchodování v zásadě platí, že čím nižší volatilita, tím méně agresivní obchodníci bychom měli být. Proto je dobré volatilitu nějakým způsobem sledovat.
  Osobně sleduji volatilitu skrz následující tři nástroje:
  Indikátor Average True Range (ATR)
  Z indikátoru ATR získáváme informaci o průměrné výšce úseček za posledních X period. Výpočet indikátoru je nepatrně složitější, ale zjednodušeně řečeno si jej můžeme popsat následovně. Řekněme, že budeme pracovat s indikátorem Average True Range s periodou 10 na denních grafech. Indikátor pak jen odečte High-Low za posledních deset úseček a tuto hodnotu zprůměruje. Výsledkem je tedy hodnota průměrné výšky úsečky za posledních deset dnů (ve skutečnosti indikátor pracuje ještě s možnostmi různých gapů, proto výpočet vždy nepracuje jen s High a Low – viz například tento popis).
  ATR tedy můžeme použít jako přímý nástroj měření volatility, neboť nás informuje o průměrném rozpětí úseček na daném timeframu.

  Na screenshotu vidíte denní graf trhu ES od roku 2011. Modrý indikátor představuje ATR s periodou 7. Informuje nás o průměrném rozpětí úseček za posledních 7 pracovních dnů. Na první pohled je zřejmé, jak se volatilita v průběhu času mění a že v současně době se graf nachází v době s nižší volatilitou. Koncem srpna byla volatilita na jedné z dlouhodobě nejnižších hodnot a není proto divu, že mnoho obchodníků hlásilo ztrátové období – trhy se hýbaly jen velmi málo. Minulý týden se volatilita díky důležitým reportům zvýšila, ale stále je třeba myslet na to, kde se ATR nachází. Osobně vesměs očekávám trochu lepší cenové pohyby ve dnech, kdy jsou vyhlašovány reporty.
  Pokud je tedy ATR například o polovinu nižší než před měsícem, jednoduše to znamená, že trhy udělají v průměru o polovinu menší pohyby – tomu je samozřejmě potřeba přizpůsobit především naše profit targety (a přiměřeně i stop-lossy). Navíc na grafu je zobrazena 24hodinová seance daného trhu – tj. podobnému zkoumání je dobré podrobit samostatně i denní seance, případně časové úseky, ve kterých obchodujete (například jen začátek obchodního dne a podobně).

  Stejný pohled na e-mini Russell 2000. I zde je vidět, že volatilita trhu je stále na velmi nízkých hodnotách – průměrné ATR(7) je aktuálně kolem 12 (tj. rozsah 12 bodů), na konci října byla hodnota dokonce pod 10 body.
  VIX
  Dalším dobrým vodítkem pro sledování aktuální volatility je VIX nebo podobné indexy volatility. Konkrétně VIX je počítán skrz implicitní volatilitu opcí na index S&P 500 a vyjadřuje očekávání obchodníků o budoucí volatilitě.
  Indikátor typu ATR měří tedy volatilitu skrz skutečná rozpětí aktuálně obchodovaných úseček, VIX je počítán z prémií opcí a vychází z náhledů obchodníků na budoucí volatilitu daného trhu.

  Podíváme-li se na denní graf VIXu vidíme podobný obrázek jako u ATR aplikovaného na denní graf trhu S&P 500 – aktuální hodnoty VIXu jsou na dlouhodobých minimech, což opět svědčí o mimořádně nízké volatilitě. Chcete-li VIX sledovat na internetu, můžete použít například tento graf na Yahoo.
  Price Action
  V případě intradenního obchodování je dobré vnímat volatilitu nějakým způsobem i skrz samotné cenové grafy. Opět je možné použít indikátory typu ATR nebo často stačí pohled na samotnou price action. V nízké volatilitě jsou cenové úsečky většinou skládány vedle sebe a trh se pohybuje velmi nejistě. Pokud trh prorazí některou zhuštěnou oblast, má tendenci se vracet zpět, aby teprve po otestování původní zhuštěné oblasti případně pomalu vyrazil ve směru breakoutu. Je-li naopak volatilita vyšší, vidíme v cenových úsečkách často pěkné swingy a malé trendy. Pokud trh prorazí zhuštěnou oblast, bývá to pod vyšším momentem a trh se již příliš nevrací zpět. Konkrétní jemné nuance samozřejmě záleží na jednotlivých trzích – jinak se chová volatilnější e-mini Russsell 2000 a jinak S&P 500, ale určitě je dobré trhy zkoumat i z tohoto pohledu.

  ATR - Average True Range

  ATR, nebo také průměrný rozsah obchodování (Average True Range), je technický indikátor, který měří volatilitu ceny akcie či jiného aktiva. Vytvořil ho Welles Wilder v 70. letech a je to průměr z true ranges za určité období, obvykle za 14 dnů.
  Pro aktivního tradera je ATR důležité nástrojem pro určení stop-loss a profit target úrovní. Díky znalosti průměrného pohybu ceny v průběhu dne může trader lépe vyhodnotit potenciální riziko a přizpůsobit svou strategii.
  Výpočet: True Range je největší z následujících tří hodnot: rozdíl mezi dnešním maximem a minimem, rozdíl mezi včerejší uzavírací cenou a dnešním maximem a rozdíl mezi včerejší uzavírací cenou a dnešním minimem. ATR je průměr True Ranges za určité období.
  Popis praktického využití indikátoru ATR popisujeme v článku Nejpraktičtější indikátor? Patrně ATR.
×
×
 • Vytvořit...