Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Než vstoupíte do obchodu 1: jaký je aktuální charakter trhu?

  Ať už používáte pro vstupy do trů jakoukoliv techniku, ať už vstupujete na základě technické nebo fundamentální analýzy a obchodujete pozičně nebo intradenně, vždy byste měli před vstupem posoudit aktuální situaci na trhu. Takový krok vám totiž může hodně napomoci.

  Již jsme si zde mnohokrát pověděli, že součástí obchodního plánu každého tradera by měly být podmínky pro vstup do trhu, výstupy z trhu a managování průběhu obchodu. Taková pravidla však ještě nemusí být dostatečná. Velmi důležité je totiž také vždy pečlivě zvážit aktuální charakteristiku trhu.

  Charakteristika každého trhu se neustále mění a některé specifické charakteristiky libovolného trhu pro nás mohou být příznivější, jiné zase méně příznivé, nebo i velmi nebezpečné. Nemluvím zde přitom pouze o tom, zda-li trh právě trenduje či nikoliv, ale i o jiných důležitých atributech. Pojďme se nyní podívat na ten první nejdůležitější.

  Volatilita

  Volatilita je jeden z nejdůležitějších faktorů, který musíme sledovat před každým vstupem do obchodu – ať už obchodujeme cokoliv, nebo používáme jakoukoliv strategii. Pod slovem volatilita není třeba hledat nic složitého – v podstatě nás zajímá pouze a jen to, jak velké jsou zhruba jednotlivé úsečky na grafu za poslední období; jednou může trh dělat v rámci jediného dne (na denním grafu) pohyb pár set dolarů, po druhé třeba i několikanásobně výše. Právě taková změna znamená prudký nárust volatility a celková charakteristika trhu začne být v takovém prostředí často zcela odlišná od toho, než na co můžeme být zvyklí. V takovém případě je tedy třeba přehodnotit náš obchodní plán a připravit se na novou situaci.
  Pojďme se podívat na konkrétní případ na trhu s pšenicí (Wheat).

  Na začátku předminulého roku se obchodoval trh pšenice s denní volatilitou přibližně kolem 500 USD na kontrakt. Taková volatilita je poměrně přijatelná i pro menší účty a už při pohledu do grafu bylo v té době možné vidět, že volatilita byla relativně konzistentní – trh tedy přiliš „nebláznil“ a obchodování tohoto trhu bylo relativně bezpečné; v takovémto prostředí byly pohyby předvídatelnější, na předem stanovený stop-loss a jeho posouvání se dalo poměrně dobře spolehnout a trh celkově tvořil charakteristiku vhodnou k obchodování pro běžného tradera.

  wheat_1.jpg

  Trh pšenice na začátku roku 2006 byl z pohledu volatility poměrně příznivý a dobře obchodovatelný.

  Během června (JUN) nám volatilita již od pouhého pohledu na graf sice trochu stoupla a trh mohl začít vyžadovat větší stop-lossy, přesto se stále jedná o obchodovatelný trh, který nabízí přeměřené riziko.
  Podívejme se nyní, jak se situace změnila o dva roky později. Pohlédneme-li aktuálně na trh pšenice, uvidíme obrázek, který jsme v minulosti nikdy neviděli:

  wheat_2.jpg

  Pšenice letos vykazuje velmi vysokou volatilitu; momentálně se sice již trochu situace zklidnila, ale ještě před dvěma měsíci byl trh extrémně nebezpečný.

  Během února až dubna (FEB – APR) se trh pšenice díky globální situaci a spekulacím velkých fondů dostal do situace, kdy tento trh představoval denní volatilitu 5000 USD a více (tj. desetinásobné zvýšení oproti předminulému roku). V takové situaci tedy musíme pracovat nejenom s 10x většími stop-lossy, ale mít i 10x větší účet a 100x větší opatrnost. Vidíte, že th byl celé 3 měsíce poměrně dost nevyzpytatelný a prakticky každý den nabízel nenadálá a nečekaná překvapení. Trh se dostal do fáze extrémního chování, ve kterém jakákoliv technická analýza začala prakticky postrádat smysl a pro nezkušeného tradera takový trh znamenal příležitost spíše hodně peněz ztratit, než vydělat.

  Co tedy pro nás volatilita znamená, a proč bychom jí měli věnovat velikou pozornost v rámci pozičního i intradenního obchodování? A jakými pravidly se řídit? Zde je souhrn několika rad a tipů:

  • kdykoliv se chystáte vstoupit do obchodu, koukněte se na nedávnou volatilitu; je taková v rámci vašich možností co se velikosti vašeho účtu, stop-lossu a tolerance rizika týče?
  • Pokud svému trhu perfektně nerozumíte a nevíte přesně co děláte, vyhýbejte se trhům s extrémní volatilitou, ať je váš obchodní systém jakýkoliv.
  • Mírně zvýšená volatilita nemusí být na škodu, ale zvažte použití většího stop-lossu a pozdějšího posouvání stop-lossu na vstup; samozřejmě zvažte i vyšší profit-targety (pokud jsou součástí vašeho obchodního plánu).
  • Počítejte s tím, že každý trh se většinou již za krátko vrátí z extrémní volatility zpět do normálu; pokud se tedy budete určitému trhu vyhýbat z důvodů zvýšené volatility, bude to jen dočasný stav.
  • Počítejte s tím, že v intradenním obchodování znamená zvýšená volatilita podstatně rychlejší a „prudší“ trhy, které mohou znamenat nutnost rychleji a přesněji reagovat; takováto změna rychlosti trhu může u některých intradenních obchodníků spouštět impulsivní chování, proto i intradenní obchodník může zvážit vyhnout se obdobím zvýšené volatility, nebo alespoň obchodovat méně (můj plán je obchodovat ve zvýšené volatilitě jen s 1 kontraktů).
  • Pro intradenního obchodníka může zvýšená volatilita znamenat rychlejší a větší profity, avšak pouze pokud ví co dělá a umí rychle reagovat.
  • Pokud je pro vás v intradenním obchodování zvýšená volatilita problém, můžeze zvážit přechod na vyšší time-frame (např. z 3 minutového na 5 minutový).
  • Na prudkou volatilitu jsou obzvláště náchylné alternativní grafy; počítejte při jejich používání s nutností mnohem větší koncentrace a s většími skluzy v plnění. Případně dočasně přejděte na „standardní“ graf.
  • Zapisujte si pravidelně do svého obchodního denníku aktuální volatilitu trhu, ať si na tento faktor zvyknete a naučíte se dle něho řídit.
  • Ve svých backtestech vždy backtestujte různé fáze volatility trhu, ať víte, jak se váš obchodní systém chová v běžné volatilitě, velmi nízké volatilitě i extrémně vysoké volatilitě; pro každý tento stupeň volatility si dotvořte jemnější pravidla, obzvláště co se stop-lossu a ochrany kapitálu týče.
  • Vždy si vybírejte jen takové trhy, jejichž volatilitu jste schopni psychicky ustát. Čím větší volatilita, tím větší „horskou dráhou“ bude obchodování takového trhu.

  Tolik tedy k volatilitě – důležitému faktoru trhu. Příští týden si povíme o dalších důležitých aspektech charaktiristiky trhu, které musíme zvážit před každým vstupem do obchodu.

  11.5.2008

  Tomáš Nesnídal


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...