Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Než vstoupíte do obchodu 2: pozor na rotace

  Minulý týden jsme si pověděli o tom, že před každým vstupem do trhu je třeba překontrolovat volatilitu. Aktuální volatilita trhu může být velmi zrádná a obchodník se tedy musí ubezpečit, že situace právě nevykazuje zvýšený risk. Dnes si povíme o dalším důležitém faktoru každého trhu.

  Možná, že už máte za sebou alespoň pár obchodů (byť jen papírových) a tedy jste možná již poznali frustraci z toho, když krátce po vstupu udělá trh otočku, vyhodí vás ven na základním stop-lossu a pak se hned zase vydá vašim domnělým směrem. Neexistuje bohužel na takové situace žádný 100%ní nástroj (i v intradenním obchodováním podobné situace zažíváme neustále), přesto existuje další důležitý prvek v rámci kontroly trhu před vstupem do obchodu, který jsem si sám pro sebe nazval rotace.

  Pokud se podíváme na grafy trhů, vidíme, že trhy mohou buďto trendovat, nebo stagnovat – tj. jít do strany. To je samozřejmě základní charakteristika trhů, avšak zdaleka není kompletní. Nestačí většinou pouze vědět zda-li se trh právě hýbe nebo nehýbe, ale také jak se hýbe.

  Trhy mohou vykazovat pohyby velmi čisté a „ostré“, což znamená, že v případě uptrendu tvoří trhy vyšší high i low a v případě downtrendu nižší high a low. Ideálně každá další úsečka v trendu „posune“ celý trend zase o kus výše nebo níže, s minimem „pullbacků“, tj. s minimem rotace. Může však nastat i opačná situace – a sice, že trhy trendují s mnoha „nečistými“ úsečkami, které po každém vyšším novém nedávném high nebo low udělají zpět drobnou korekci a tak vytváří celkový obrázek trhu, který poměrně značně rotuje. Takový trh není nutně špatný, avšak má určitá specifika, o čemž si povíme dále.

  Pojďme nyní k názorným ukázkám.

  Na prvním obrázku vidíme akciový titul BUD. Tento trh již od prvního pohledu vykazuje na ukázce poměrně vysoký stupeň rotace – trhy se nejenom po většinu času převalují ze strany na stranu, ale navíc tak činí s velkou mírou rotujících úseček.

  rotace_1.jpg

  Trh BUD vykazuje v označeném období vysoký stupeň rotace.

  Vstup do trhu v takovémto období může být pro mnohé poměrně zrádné, neboť musíme vzít v potaz dvě důležité skutečnosti:

  1) rotující trhy daleko snáze zasáhnou náš stop-loss; musíme tedy často buďto používat stop-lossy vzdálenější, nebo zvolit lepší načasování vstupu do trhu;

  2) u rotujících trhů nemůžeme posouvat náš stop-loss na vstup příliš brzy, protože je vysoká pravděpodobnost jeho zasažení rotací.

  Rotace se však zdaleka nemusí týkat pouze trhu, který se příliš nikam nehýbe, ale velmi často uvidíme rotaci i v trzích trendujících, kde je pro nás ještě daleko více rozhodující. Určuje totiž celkovou kvalitu trendu a dle toho i naznačuje míru našeho risku.

  Na druhém obrázku vidíme akciový titul JCP, který sice vykazuje fázi trendu, avšak opět se zvýšenou rotací; charakter takového trendu nám tedy říká, že naše riziko v takovém trhu je zvýšené – naše stop-lossy budou muset být o kousíček větší než obvykle, abychom nebyli z trhu zbytečně vyhozeni ven předčasně a také bychom neměli stop-loss posouvat příliš často a příliš brzy – rotace by nás docela jistě z trhu vyhodila předčasně. Už vůbec bychom pak neměli používat trailing stop-loss na intradenní bázi – to by mohlo být doslova sebevražedné. Naše stop-lossy v trhu se zvýšenou rotací bycho obecně meli zásadně posouvat až na konci dne.

  rotace_3.jpg

  Na ukázce JCP vidíme, že i pokud trh trenduje, může tak činit se značnou rotací.

  Jako poslední uvádím obrázek s tím, čemu říkám „kvalitní trend“. Na grafu titulu FFIV vidíme trendující fázi s minimem rotace; charakter takového trendu sice také není úplně dokonalý, avšak již je značně příjemněji obchodovatelný, než trend vykazující vysoký stupeň rotace.

  rotace_2.jpg

  Ukázka toho, žemu říkám „kvalitní trend“. Čisté pohyby s minimem rotace. Akciový trh FFIV.

  Jak tedy z ukázek vidíte, rotace trhu je další důležitý faktor, který bychom měli přímo před vstupem do trhu sledovat. Nemusí nutně rozhodovat o tom, zda-li do daného trhu vstoupit nebo nevstoupit, ale dává nám dobrou představu o tom, co nás asi v takovém trhu čeká.

  Na závěr uvádím souhrn pravidel, jak s rotací pracovat:

  • než vstoupíte do trhu, koukněte se na poslední 1-3 měsíce, abyste viděli, jaká je celková charakteristika trhu z pohledu rotací; můžete se podívat až 6 měsíců do minulosti, delší období však osobně již považuji za bezpředmětné;
  • většinu trhů uvidíte často se zvýšenými rotacemi ; rotace nejsou vyloženě špatná věc, pouze je třeba přizpůsobit tomu stop-lossy a počítat s tím, že vaše otevřené profity budou vlivem rotací značně kolísat;
  • v období vysoké rotace není příliš velká pravděpodobnost pořádného pohybu; tedy alespoň dokud nedojde k proražení nějaké výrazné S/R úrovně;
  • pokud právě vidíte v trhu trend, podívejte se, zda-li trend vykazuje čisté pohyby, nebo trenduje s rotacemi; v případě rotací raději kalkulujte s větším stop-lossem;
  • pozor na trend s vysokou rotací – neposouvejte stop-loss na vstup příliž brzy – mohl by být zbytečně zasažen rotací;
  • v trzích s vysokou rotací se snažte používat trailing stop-loss tak, že jej vždy budete posouvat až na konci dne (nikdy ne v průběhu obchodní seance).

  Rotace platí obecně pro všechny trhy – akciové, komoditní i ty ostatní.

  18.5.2008

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...