Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • O čem je trading (3)

  V dnešním díle seriálu, který se zatím těší velmi pozitivních ohlasů, postoupíme k dalšímu velmi důležitému bodu a tím je disciplína. Dnes se však na tento pojem zkusíme podívat z trochu jiného úhlu – pro některé možná i trochu překvapivého.

  Za 3 roky existence Finančníka jsem měl tu čest potkat nejenom pár výtečných a velmi úspěšných obchodníků, ale i obrovské množství (řádově stovky) začínajících obchodníků, kteří navštěvují naše semináře. Řada z nich se pak účastnilo různých našich dalších pokročilejších seminářů, takže mám prakticky neustále příležitost pozorovat vývoj řady z těchto začínajících traderů. Něco takového je pro mě osobně velmi podnětné a zajímavé, protože množství lidí navštěvující naše semináře mně dává daleko lepší představu o nejčastějších chybách začínajících obchodníků i o tom, proč řada obchodníků nakonec neuspěje. Zřejmě nebudete příliš překvapeni, když napíši, že důvod je stále jeden a tentýž – disciplína.

  Co je ale pro mě daleko více zarážející je otázka, proč tolik lidí porušuje disciplínu i v těch naprosto nejzásadnějších a nejzákladnějších věcech, na které během našich seminářů klademe největší důraz a které vyzdvihujeme jako ty nejpodstatnější.

  Tak například jednu ze základních věcích, kterou učíme je, aby začínající obchodník obchodoval málo – aby v žádném případě nepřeobchodovával (jedna z naprosto nejčastějších chyb nováčků). K tomu neustále klademe na paměť, že není možné začít obchodovat bez důkladného a rozsáhlého backtestu, který nám dá skutečnou důvěru v to, co děláme. Přesto stále a stále potkávám více a více obchodníků, kteří se pouštějí do obchodování naprosto nepřipraveni, s minimálním nebo žádným backtestem a obchodují 3-4x více obchodů, než by jako začátečníci měli.
  Proč řada obchodníků takto jedná je mně naprostou záhadou, na kterou se snažím najít odpověď již dlouhou dobu. Čím více pak přemýšlím o tom, proč jsou tak málo disciplinovaní někteří naši studenti, tím více si pak začínám uvědomovat, jak velký problém máme s disciplínou jako celý národ: stačí se podívat na silnice, kde si někteří jedinci myslí, že dopravní pravidla pro ně neexistují (a tytéž lidé si pak myslí, že pro ně neexistují pravidla ani v tradingu), nebo do některých firem, kde zaměstnanci prakticky opakovaně porušují své pracovní povinnosti a nedodržují často postupy, na které byli vyškoleni.

  Je mně vcelku jedno, co si kdo dělá (pokud tím neohrožuje mě samotného) a v žádném případě nemám ani trochu slitování nad lidmi ve večerních zprávách, kteří zahynuli na silnici vlastní vinou z důvodů zásadního a velmi hrubého nedodržování základních pravidel. Netěší mě ale pohled na studenty, kteří ztrácejí peníze, aniž by museli, jenom kvůli tomu, že to, co jim říkáme, berou na příliš lehkou váhu. Snažím se tedy na tento problém dívat ze všech možných stran a nemohu se ubránit pocitu, že jedním z nejčastějších důvodů je prostě a jen lidské ego.

  Pokud bychom se koukli na problém backtestování a následného obchodování obchodního plánu na základě backtestovaných pravidel z trochu většího odstupu, pak bychom došli k závěru, že člověk zřejmě není připraven jednat jako robot. Člověk se (právem) cítí jako bytost na vyšší úrovni, než aby jen dělala mechanické a robotické opakované činnosti a zároveň si je každý člověk vědom toho, že on sám oplývá tvůrčím duchem a zkušenostmi, které se snaží neustále využívat ve svůj prospěch v každém novém směru a každé nové oblasti. Jinými slovy, každý si natolik cenní svých dovedností, zkušeností, znalostí a kreativního potenciálu (ať už je v jakémkoliv ohledu na jakékoliv úrovni), že zkrátka a dobře neustále žije pocitem, že musí být lepší, že ví více, že dokáže více, že už je lepší než ostatní. Je to zkrátka a dobře lidské ego, které musí neustále dávat o sobě znát, které musí žit stále v pocitu jedinečnosti a často i člověku vštěpovat sebeklam, že je něco více (většinou není), nebo že ví více (většinou neví).

  Neustálý pocit jedince, že on je chytřejší (nebo rovnou ten nejchytřejší) a že ví více (nebo dokonce nejvíce) pak vede k porušování mechanických pravidel a to dokonce i v případě, že jsou mechanická pravidla plně automatizována.

  Poznal jsem již řadu obchodníků, kteří se mě snažili přesvědčit, že automatické obchodní systémy odstraní lidské emoce. Bohužel i toto je jedna velká iluze. Většina obchodníků zabývajících se AOS (naštěstí ne všichni) se chovají prakticky stejně jako ti, kteří obchodují čistě diskrečně – jakmile se jejich automatický systém dostane trochu do ztráty, hned jej vypínají, nebo předělávají. Je to opět lidské ego, které si v daný moment myslí, že ví více, že při pohledu na grafy dokáže rozpoznat více než počítač a že přeci nyní „vidí“, že by měl být systém vypnut (přitom ono „vidění“ není jakkoliv podloženo a často je jen kognitivní iluzí, což je další lidský fenomén ukazující, jak zrádný a nevyzpytatelný lidský mozek je). Jinými slovy, obchodníci zabývající se AOS jsou většinou naprosto stejně nedisciplinovaní, jako ti, kteří obchodují „ručně“.

  Po mnoha přemýšleních a rozjímáních nad tradingem jsem tedy po dlouhé době (řádově roky) došel k velmi zajímavému poznání, které chápu jako další bod v tom, o čem je trading. Nyní nastražte uši a snažte se prosím co nejvíce pochopit následující odstavec:

  Chovat se jako robot je ve skutečnosti v tradingu ta nejvyšší možná meta. Nedosáhnete vyšší mety tím, že budete přesvědčeni, že víte nebo umíte více, že jste chytřejší, než ostatní. Naopak, s takovým přístupem budete většinou ztrácet. Nejvyšší meta tradingu je obchodovat dle plánu, t.j. ne jako člověk, ale jako robot. Vypustit ze hry ego. Pouze pak budete lepší než 80% zbylých obchodníků.

  Samozřejmě je zde nutné podotknout, že na 100% roboti nikdy nebudeme a prakticky vždy vyžaduje trading alespoň z 10-20% diskreční pohled na věc. Ovšem i takovýto diskreční pohled na věc má určité limity a parametry. 20% diskrečního přístupu neznamená, že budeme obchodovat 4x více než bychom měli, že budeme obchodovat jenom proto, abychom obchodovali a že budeme dělat věci přesně opačně, než je náš obchodní plán. (20% diskrečního plánu většinou znamená jen to, že už umíme rychle a včas rozpoznat chop a že proto omezíme obchodování ještě více a budeme daný den obchodovat ještě méně, protože máme statisticky ověřené, že v chopu si náš systém nevede dobře).

  Naučte se disciplíně a porazíte nejenom všechny ostatní, ale i sami sebe. Disciplinovaný člověk sice bude vždy potřebovat nějaký čas, než najde obchodní strategii, která mu padne a kterou bude schopen s disciplínou dodržovat, stále to ale zabere méně času, než naučit se obchodovat sebelepší systém bez disciplíny.

  Zapomeňte na ego, zapomeňte na myšlenky že byste byli lepší nebo věděli více než ostatní. Prostě se jen chovejte po pár minut až hodin denně jako člověk naprosto nejedinečný, nekreativní, nezajímavý – ale disciplinovaný. A začnete docela možná konzistentně vydělávat. Disciplína – o tom je trading velmi mnoho.

  11.8.2008

  Tomáš Nesnídal


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...