Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • O těch, kteří vyhrávají

  Dnešním pondělkem se vracíme již do pravidelného rytmu publikace článků na www.financnik.cz. Přesto však ještě naváži na dojmy ze setkání traderů v USA a dovolím si dnes nastolit trochu motivačního ducha.

  Samozřejmě mi to nedalo a koncentraci profitabilních traderů v USA jsem se snažil využít i jako objekt psychologického pozorování; psychologie je mým velikým koníčkem a zájmem „studie“ na setkání v Las Vegas bylo poodhalit, jaké stejné atributy vykazují obchodníci, kteří si vedli buďto velmi dobře, nebo alespoň dobře. Zde jsem se pokusil ty nejhlavnější shrnout do několika bodů.

  Úspěšní tradeři si nikdy a na nic nestěžovali. To byl asi nejsilnější pozorovatelný atribut ze všech. Z profitabilních traderů sršel optimismus a nikdy jste je neviděli upustit z úst stížnost na sebemenší maličkost. A že bylo důvodů ke stěžování celá řada - od padajícího internetového připojení, přes slabší organizaci až po nesnesitelnou zimu v sále. Řadu čtenářů asi nyní napadá, že pokud byste vydělávali v trzích pořádné peníze a byli „v pohodě“, taky byste si asi nestěžovali. Jenomže vám mohu garantovat, že tihle si nestěžovali ani než se stali tradery. Jejich postoj k životu je zkrátka a dobře otevřený, pozitivní a tak je jejich mozek daleko snáze nastavený na překonávání překážek. Občas sám velmi citelně vnímám, jak patří neustálé stěžování si a nadávání k české nátuře (jako by to byl nějaký národní sport) a vždy mě napadá, že u nás asi do budoucna bohužel moc úspěšných traderů nebude.

  Úspěšní tradeři se snažili naprosto vše maximálně zjednodušovat. Asi byste byli překvapeni, ale skutečně nebylo u úspěšných traderů naprosto nic složitého k vidění. Řada z nich obchodovala nejzákladnější patterny systému WoodiehoCCI. Spousta obchodníků dokonce obchodovala i zcela bez indikátorů. Například náš přítel Neil obchodoval velmi rád formaci head-and-shoulders (podobnost názvu s šampónem čistě náhodná) a Jerremy, specialista na skalpování, dokázal scalpovat pro 400-500 USD denně s jediným nástrojem – volume. Naprosto nikdo nám nepovídal o složitých mega-kombinacích indikátorů, vlastních indikátorech, „tajných“ matematických formulích, složitých programových kódech, ani o ničem podobném. Úspěšní tradeři se pak už prakticky vůbec nezabývali „hype“ jako jsou software a platformy – používali často nejjednodušší programy a trading si žádným způsobem nekomplikovali. Byli byste zaručeně překvapeni, s čím vším se dají vydělávat peníze! (Á propos, jen malá odbočka: přímo na obchodním parketu CBOT jsme se pídili po tom, s jakými strategiemi nejlépe vydělávají obchodníci přímo na parketu. Odpovědí byly překvapivě spready – většina dlouhodobě profitujících obchodníků na parketu skutečně vydělává právě na jednoduchých spreadových taktikách).

  Úspěšní tradeři brali trading zatraceně smrtelně vážně. Skutečně smrtelně. Žádná zábava nebo hobby. Řeč kolem tradingu se vždy vedla ve vrcholně seriózním duchu. Byla to řeč o naprosto vážném businessu, jehož cílem je vydělávat seriózní peníze. Trading neděláme pro adrenalin nebo zkrácení si dlouhých chvil. O svém tradingu zde každý mluvil se stejnou vážností a důležitostí, s jakou by hypoteticky zřejmě mluvil i o své vlastní, od základu vybudované, dobře fungující firmě. Neznamená to, že by tradeři ve Vegas neměli smysl pro humor (ba právě naopak). Avšak trading ve svém nitru chápal každý skutečně maximálně seriózně a tak, jak mnozí seriózně popisují potřebu chodit do práce, aby vydělávali peníze, tradeři seriózně mluvili o tradingu jako o činnosti, bez které by museli žít úplně jiný život.

  Úspěšní tradeři svou „práci“ nesmírně milovali. I když slovo „práce“ je zde trochu zavádějící – takový Mplay, kterého živí převážně opce, věnuje svým obchodům cca 5 minut denně, což je prakticky jeho veškerá pracovní doba. 🙂 O tradingu však všechny uslyšíte mluvit s neuvěřitelným nadšením a entusiasmem. V každé profesi platí – dělejte svou práci proto, že vás baví a že ji milujete a odměna se už dostaví sama od sebe. Přesně tak je tomu i v tradingu – zapálení mnohých bylo doslova nakažlivé a povídat si chvíli s některými tradery (obzvláště pak s již zmíněným Mplayem), znamenalo odcházet dokonale „nakaženi“ sršící energií.

  Úspěšní tradeři oplývali zcela běžnou, průměrnou inteligencí. Mnoho lidí si myslí, že k tradingu potřebujete nějaké extra dovednosti, nebo know-how. Byli byste překvapeni. Úspěšní tradeři byli zde často zcela normální lidé, s čistě průměrným, nebo jenom lehce nadprůměrným IQ. Narazili jsme zde jak na úspěšné muže, tak i ženy. Jak na mladé, tak do slova a do písmene i důchodce. Mnoho z těch nejlepších byli dříve piloti (prakticky celá skupina okolo Woodieho). Jiní byli programátoři, někteří zase bývalí učitelé a dokonce i bývalí brokeři. Neexistovalo vůbec žádné spojení mezi úspěchem a IQ, věkem nebo pohlavím. Ze svého pohledu 192 cm vysokého člověka pak musím konstatovat i to, že mezi vydělávajícími byli jak tradeři vyššího, tak i relativně menšího vzrůstu. Fyzické rozdíly nebyly to, co lišilo úspěšné od neúspěšných! Bylo to hlavně myšlení a celkově pozitivní pohled na svět.

  A ještě jedna drobná zajímavost zcela na konec. Za celou dobu se nám nepodařilo setkat s žádným forexovým traderem. Skutečně všichni, které jsme potkali, obchodovali buďto akcie (pozičně i intradenně), nebo komodity, nebo opce (jak na akcie, tak komodity). Překvapivě pak právě opce jsou v USA mnohem rozvinutější oblastí tradingu, než se může na první pohled zdát.

  11.11.2006

  Tomáš Nesnídal


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...