Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Obchodní systém Donchian 5&20

  V nedávném článku o dvojitých klouzavých průměrech jsme slíbili, že se již brzy podíváme na obchodní systém Donchian 5&20. Jedná se o systém proslulého obchodníka Richarda Donchiana, který je dodnes považován za otce trendového obchodování (tak zvaného trend-followingu).

  Kdo byl Richard Donchian?

  Richard Donchian vstoupil do světa obchodování jako absolvent ekonomie na prestižní universitě YALE. Svou obchodnickou kariéru započal v roce 1930 na Wall Streetu, kde začínal jako akciový spekulant. Od roku 1933 do roku 1935 pak pracoval jako technický analytik pro společnost Hemphill, Noyes & Co, později začal vydávat technické analýzy akciových trhů sám za sebe a pod názvem „Security Pilot“ je nabízet celé řadě předních brokerských domů.
  Během druhé světové války sloužil Richard Donchian v letectvu. Po druhé světové válce nadále pokračoval jako technický a ekonomický analytik, jeho analýzy se v té době staly velmi sledovaným a respektovaným vodítkem pro celý Wall Street. V šedesátých letech začal Richard spekulovat i v komoditách, krátce po roce 1960 se pak stal Vice Presidentem společnosti zaměřující se na komoditní spekulace. Během té doby začal vyvíjet své první trend-followingové obchodní metody a pokládat tak základy pro všechny budoucí trend-followery.
  Richard Donchian je též autorem celé řady článků na téma „Metody trend-followingu“ a „Analýza komoditních trhů“. Fenomenálního úspěchu pak dosáhnul se svým systémem 5&20, který patří mezi prosazovaný systém slavného obchodníka Eda Seykoty.

  Co je Donchian 5&20?

  Systém Richarda Donchiana je ve své podstatě velmi primitivní:

  vstupní signály jsou generovány na základě dvojitých klouzavých průměrů, jejichž nastavení je 5 a 20.

  Proč právě toto nastavení? Zkrátka a dobře, Richard Donchian po mnoho let pečlivě studoval, jaké nastavení z dlouhodobého pohledu vykazuje nejlepší úspěchy. Po mnoha letech došel právě k nastavení 5 a 20, které dodnes naleznete jako základ obchodních systémů mnoha trend-followerů. Podstatné je uvědomit si, že systém samozřejmě vytváří mnoho vstupních signálů, přičemž většina z nich bývá ztrátových. Richard Donchian však ve svých výzkume došel k závěru, že dvojité klouzavé průměry s nastavením 5 a 20 dokáží na druhou stranu i bezpečně a téměř vždy zachytit počátky dlouhodobých trendů (proto název „trend-following“) a takové pak bohatě kompenzují předešlé ztráty, plus generují nemalý zisk.


  Nutno říci, že se systém Richard Donchian není určený pro agresivní zhodnocování - spíše se jedná o v komoditách „průměrné“ zhodnocování kolem několika desítek procent ročně. Proto je systém Donchian 5 a 20 spíše základem trend-followingových systémů velkých spekulativních fondů, které spravují obrovské milionové jmění a jejichž klienti očekávají pravidelné roční zhodnocení bez větších výkyvů.


  Samozřejmě, součástí systému je pak i precizní money-management, který pak různí trend-followeři používají s různými odlišnostmi. Jeden z nejobvyklejších způsobů bývá riskovat na každý daný obchod fixní procento účtu a stop-loss posouvat pravidelně po fixních dílech tak, jak trh postupně roste. Toto je však předmětem jiného, rozsáhlejšího článku na téma samostatného trend-followingu, který též do budoucna chystáme na finančníkovi publikovat.

  Zakreslení klouzavých průměru s periodou 5 a 20 na grafu komoditního kontraktu cukru.

  Obchodování podle Richarda Donchiana na grafu MAY SUGAR 2005: vždy, když rychlejší klouzavý průměr s nastavením 5 (červená čára na grafu) překříží pomalejší klouzavý průměr s nastavením 20 (fialová čára na grafu), je toto považováno za signál ke vstupu do pozice, případně výstupu z pozice.

  Richard Donchian pak kromě systému 5 a 20 vytvořil sérii několika jednoduchých pravidel, které jsou dle jeho slov základem úspěšného tradingu. V mnohých případech se jedná o pravidla, která se snažíme na finančníkovi zejména všem nováčkům neustále opakovat. Nejedná se o nic složitého - většinou o staré zažité pravdy, které přesto nedokáže stále tolik obchodníkům dodržovat.

  Některá pravidla úspěšného obchodování podle Richarda Donchiana:

  1) Nikdy nespekulujte na základě názoru široké většiny. I kdyby takový názor byl pravdivý, v momentě kdy se dostane k vám, je již dávno zakomponovaný v aktuální ceně.

  2) Během doby, kdy trhy nikam nesměřují a nacházejí se ve fázi minimální aktivity, buďte ve střehu a připravení. Následujte směr pohyby, u kterého nejvíce vzrůstá volume.

  3) Za každé situace limitujte ztráty a nechte rozvíjet profity na maximum.

  4) Pokud si nejste naprosto jistí zvažovanou pozicí, raději žádnou neotevírejte. Jasné a přesvědčivé signály stále existují poměrně často a život může být dost zajímavý jen s takovými, bez nutnosti otevírat obchody na základě nemastných-neslaných signálů.

  5) Neotevírejte pozici do trhu, který již 3 dny trenduje jedním směrem. Vyčkejte na jednodenní korekci..

  6) Vždy a za každé situace používejte stop-loss. Nejenom z důvodů limitování ztrát, ale též z důvodů ochrany profitů.

  7) Při vstupu do pozice používejte STOP příkaz. Při výstupu z pozice používejte MARKET příkaz.

  😎 Nakupujte silně rostoucí komodity. Prodávejte komodity slabé, které již nevykazují žádnou sílu k dalšímu růstu.

  9) Následovat strmé pohyby je většinou rozumnější než následovat pohyby líné a „opožděné“.

  10) Je maximálně důležité pravidelně studovat reporty a celkový stav nabídky a poptávky.

  11) Trendující pohyb následovaný pohybem do strany většinou předznamenává další trendující pohyb téměř stejné síly a ve stejném směru původního trendujícího pohybu. Druhý trendující pohyb bývá většinou po svém vyčerpání následován dalším pohybem do strany, ze kterého často následuje otočení trendu.

  12) Pohyby do strany utvořené v minulosti znamenají velmi často z pohledu budoucnosti bod, ve kterém se trh v budoucnu buďto zbrzdí, nebo otočí.

  13) Pečlivě sledujte vrchol v rámci VOLUME, obzvláště po dlouhém pohybu.

  14) Nespoléhejte a nespekulujte na vyplňování gapů, dokud nejste schopni rozlišit, zdali se jedná o breakaway gap (gap „průrazu“), normální gap a exhaustion gap (gap „vyčerpání“).

  16.3.2021

  Tomáš Nesnídal


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...