Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Obchodování 21. století: supporty a resistance

  Pokud hledáte funkční obchodní model pro nové tisíciletí, nemusíte nutně těkat k nejdražším technologiím, nejšpičkovějším algoritmům a nejsložitějším indikátorům. Ulehčete si práci a vraťte se k tomu nejzákladnějšímu: supportům a resistancím. Pokud tak učiníte, budete na tom lépe než si nyní můžete představit.

  Znějí dnes možná trochu jako anachronismus, ale službu dělají stále stejně dobrou. Jsou nejdůležitějšími body v mapě trhů, jaké můžete najít – ať již obchodujete pozičně, nebo intradenně. Je úplně jedno, jaký obchodujete systém, ale S/R úrovně byste rozhodně ignorovat neměli. Hned si vysvětlíme proč.

  Cesta opilého námořníka

  Proslulý trader Larry Williams ve své nejúspěšnější knize „Long Term Secrets to Short Term trading“ (kniha vyjde v říjnu i u nás, pod názvem Dlouhodobá tajemství krátkodobých obchodů – vydává Finančník.cz) připodobňuje trhy k chůzi opilého námořníka. Zdá se, že jak se tak námořník vycházející zcela opilý z putyky trmácí ze strany na stranu, jako by neměl žádný směr, jako by jeho chůze byla zcela náhodná. Z krátkodobého pohledu je tomu tak většinou pravda, ale ze širší perspektivy námořník vždy směřuje do nějakého konkrétního bodu – nebo se o to alespoň pokouší. Není pravidlo, že do tohoto bodu vždy dojde, téměř vždy ale můžeme takový bod najít, předvídat a tudíž daleko lépe reagovat. V rámci trhů jsou takovým bodem pochopitelně supporty a resistance.

  sr2007.gif

  Studujte pečlivě tento 15 minutový graf. Několik bodů v nedávné minulosti, přes které měl trh značné problémy se dostat, se staly v pátek konečnými body na cestě opilého námořníka. Některé S/R byly sice při jeho cestě proraženy, tyto však prokázaly skutečně pevnou platnost. Do dalších dnů je třeba tyto obzvláště respektovat. Zdroj: eSignal (Klikněte pro větší obrázek)

  Pokud budeme studovat grafy trhů, najdeme zde stále se opakující případy toho, jak trhy v těchto bodech dokonale fungují. Samozřejmě, není to vždy na tick přesně, občas dojde k drobnému proražení, občas trh o malý kousek k S/R nedojde a otočí se – trhy nejsou exaktní věda a není možné tedy tak na ně nahlížet. Přesto se jedná o neuvěřitelný úkaz – obchodní styl obecně již desetiletí prochází neustálým vývojem (nejprve to byl fundamentální přístup, poté základní technická analýza, později indikátory, pak super-moderní počítače a speciální algoritmy), avšak supporty a resistance vídáme v trhu neustále a vždy dobře fungují. Jak je to možné? Vysvětlit se to dá mnoha způsoby, ten nejzákladnější důvod je ale lidská psychika. V tak nejistých prostředích, jako jsou trhy, mají prakticky všichni hráči trhu nutkání upínat se byť k sebemenším bodům alespoň částečné „jistoty“, a takovými body jsou v trhu pouze a jen supporty a resistance. Můžeme si je představit jako námořníkovu loď: námořník je opilý, neví tedy o světě kolem, ale jednu jistotu stále vyhledává byť na podvědomé úrovni – svou loď. Trhy jsou opilý námořník a supporty a resistence jeho loď, ke které se vždy bude snažit směřovat. Jediný trik spočívá v dovednosti naučit se logicky vyvozovat, k jaké lodi se opilý námořník nejpravděpodobněji právě vydává.

  Nikdy nevíme co bude dál

  Supporty a resistance nám neříkají, co se stane v budoucnu. Ukazují nám pouze kam by mohl směřovat opilý námořník a definují nám potenciál obchodu, stejně jako risk. Bohužel nikdy nevíme, co se stane, když trh k nějaké S/R úrovni dojde. Většinou to bývá krátkodobější stagnace, další směr je již nejistý. Právě zde pak často přicházejí na řadu indikátory a různé další pomůcky technické analýzy. Pokud jsme totiž identifikovali bod, od kterého se odvíjí další pohyb, musíme teď logicky analyzovat, kam by to nejspíše mohlo být dále a též si připravit správné načasování vstupu.

  Pokud například obchodujeme indikátor CCI – což je můj případ – vždy je podstatné vědět, jaká je aktuální „nálada“ indikátoru. Ukazuje-li již delší dobu „nahoru“ (pohybuje se konstantně nad nulovou linkou), můžeme předpokládat, že bude pokračovat nahoru. Na druhou stranu, pokud se právě na něm vyskytla divergence, nebo několik posledních trendových patternů (ZLR) selhalo, je docela možné, že je již trh směrem nahoru vyčerpaný a uzrál čas na korekci.

  Pokud dojdeme k přesvědčení, že je další potenciál nahoru, zvolíme pro načasování pattern kdy nejlépe vstoupit – např. již zmíněné ZLR. Pokud se domníváme, že je trh již nahoru vyčerpaný a spíše se od S/R úrovně odrazí a půjde dolů, pak musíme časovat s protitrendovými patterny – např. ghost, famir, vegas atd.

  Zrovna tak můžeme S/R úrovně velmi efektivně využívat k managementu samotného obchodu.
  Je například docela logické, že pokud dostanu signál do dlouhé pozice těsně pod S/R úrovní, může tato mou pozici ohrozit. Budu se tedy snažit co nejrychleji posouvat SL na vstup v momentě, kdy vidím, že má trh problém dostat se přes tuto bariéru. A naopak – pokud trh protne tuto bariéru, pohlédnu k nejbližší další S/R a dle toho volím výstup. Řekněme, že standardně vystupuji na profit-targetu 300 USD, pokud ale vidím k další S/R úrovni potenciál 500, mohu zvážit držet dále a opět jen natěsno posunout SL. A nebo pokud vystupuji například na CCI hook, mohu zvážit prodloužení setrvání v obchodě a vystupovat až na překročení linky -100/100 směrem zpět do běžné oblasti. Pamatujte – opilý námořník většinou má svůj konkrétní směr, svůj bod, ke kterému kráčí. Je to jeho loď. A čím více se k této lodi blíží, tím více má vnitřních sil k ní dojít – pokud je již tedy jeho loď velmi blízko, je skutečně vysoká pravděpodobnost, že dojde až k ní. Se supporty a resistencemi je to naprosto stejné.

  Vše je otázkou citu a cviku

  Je naprosto naivní domnívat se, že s podporou S/R úrovní se dá úspěšně naučit obchodovat za pár dnů. A je i velmi naivní domnívat se, že je možné S/R úrovně zcela ignorovat (to můžete pouze v případě, že obchodujete pro velmi malé profity – např. 100-150 USD v ER2).
  Upřímně řečeno, indikátory jsou naprosto skvělá věc jako časovací nástroj a pro obchodování pár kontraktů si s nimi vystačíte naprosto bohatě. Avšak v momentě, kdy začnete obchodovat více než 10 kontraktů, pocítíte náhle tlak, který vás žene k ještě větší zodpovědnosti ke každému obchodu a budete chtít být v obchodech o to vybíravější. V takový okamžik do celého svého systému přidáte supporty a resistance – řekněme jako takový třetí rozměr systému. V ten moment začnete věnovat daleko větší pozornost tomu, co se v trhu skutečně děje, procento vašich vítězných obchodů vyskočí a vaše ziskové obchody se rapidně zvýší – supporty a resistance vám dají sebedůvěru držet obchody déle než dříve. Jedná se ale o dovednost, kterou si musíte vypěstovat – a to trvá čas. Počítejte řádově několik měsíců – obchodování je skutečně umění, nikoliv exaktní věda a schopnost správně číst supporty a resistance patří do repertoáru umělce-tradera. Doporučuji začít tak, že ke svému stávajícímu obchodnímu systému si začnete vždy zakreslovat supporty a resistance, které v grafu najdete a uvidíte, a veškeré své zaznamenané obchody i se S/R úrovněmi budete pečlivě ukládat pro pozdější analýzu. Tím začnete vidět, čeho všeho jsou S/R „schopny“, jak pracují u vašeho systému a které jsou více důležité než jiné. Dá vám to práci na nějaký čas, ale jako odměna vám bude mnohem více peněz za mnohem méně práce, než jste si kdy dokázali představit. To už stojí za zamyšlenou, ne?

  19.8.2007

  Tomáš Nesnídal


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...