Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Obchodujeme trojúhelníkové formace

  Jednou z velmi účinných formací, o kterých jsme si na našem serveru zatím neřekli a které sám velmi rád a s oblibou obchoduji, jsou tak zvané trojúhelníkové formace – v angličtině nazývané jako „triangle“.

  Trojúhelníkové formace patří do kategorií tak zvaných „breakout“, nebo-li průlomových formací. Jejich podstatou je tedy vyčkávání na tak zvaný „průlom“, ze kterého u trojúhelníkové formace vznikne velmi často výrazný pohyb, nadělující nemalé $$$. Tato formace funguje naprosto skvěle jak u pozičního, tak u intradenního obchodování (kde formaci používám převážně na 5 minutových grafech). Formace se však rozhodně nevyskytuje každý den a je třeba naučit se na ní trpělivě čekat.

  Jak formace vypadá?

  Formace se zakresluje do grafu s pomocí trendových čar, přičemž cílem je najít trendové čáry, které se sbíhají do trojúhelníku. To, co pak v případě takového trojúhelníku obchodujeme, je jeho špička – z takové totiž poměrně často vznikají již zmíněné průlomy vedoucí k potenciálním profitům. Trojúhelníková formace pak může mít celou řadu podob. Formaci je možné zakreslovat jak v řádu dnů, tak v řádu týdnů nebo měsíci. Můžou tedy existovat „malé“ trojúhelníkové formace, i „velké“ trojúhelníkové formace.

  triangle1.jpg

  Ukázka trojúhelníkové formace; propojením dvou trendových čar vzniknul obrazec trojúhelníku, z jehož proražení v blízkosti špice vzniknul výrazný pohyb.

  triangle2.jpg

  Ukázka „velké“ trojúhelníkové formace.

  triangle3.jpg

  Ukázka „malé“ trojúhelníkové formace.

  Jak formaci obchodovat?

  Obchodování trojúhelníkových formací je jednoduché a už zdravým selským rozumem je možné odvodit, jak asi tyto formace obchodovat. Zkrátka a dobře – ke špičce trojúhelníku zadáme jak nákupní (BUY), tak prodejní (SELL) příkaz a vyčkáme, kterým směrem se nakonec špička trojúhelníku prolomí. Ve směru průlomu jsme pak tedy exekuováni do patřičné pozice, přičemž právě ve směru průlomu nezřídka vzniká výraznější pohyb.

  triangle4.jpg

  V případě vytvoření trojúhelníkové formace zadáváme současně nákupní a prodejní příkaz v blízkosti nad/pod špičkou trojúhelníku.

  triangle5.jpg

  V momentě, kdy dojde k exekuci jednoho z příkazů, se buďto může z druhého příkazu stát automaticky stop-loss, nebo se může při použití příkazu OCO automaticky zrušit.

  Formace se velmi často obchoduje s pomocí tak zvaného příkazu SBBA – nebo-li „sell-bellow-buy-above“ (prodej pod, nakup nad). Pokud jsme pak exekuováni na jednu stranu průlomu, druhý příkaz buďto můžeme nadále ponechat jako stop-loss, nebo pokud používáme fixní stop-lossy, můžeme spolu s SBBA příkazem použít ještě tak zvaný OCO příkaz (one-cancels-other), který při exekuci jedním směrem druhý příkaz automaticky zruší. Celý příkaz tedy může vypadat například následovně:

  SBBA BUY 101.10 SELL 109.50 OCO

  Kombinace s volume

  Výrazné zlepšení obchodních výsledků je možné dosáhnout, pokud přidáme k trojúhelníkovým průlomům jako další indikátor i volume. Pointou je počkat si na moment, kdy je volume co možná nejnižší. Pokud najdeme takový bod s volume téměř „na bodu mrazu“, pak máme skutečně vysoké šance, že z takového bodu vznikne zajímavý průlom se slušným profitem.

  triangle6.jpg

  Všimněte si na obrázku, jak úsečka na špici trojúhelníku (viz šipka) vykazovala zároveň velmi nízké volume. Ihned po proražení špice trojúhelníku pak následovalo naopak volume extrémně vysoké.

  Jak se bránit falešným průlomům

  Čas od času se stane, že dochází v případě trojúhelníkových formací k tak zvaným falešným průlomům (false breakout). Takové falešné průlomy mohou být velmi nepříjemné, neboť jsme exekuováni do pozice a za moment vyhozeni z pozice na našem SL. Bohužel nikdy nevíme, který z průlomů bude falešný, proto je pouze jediný způsob, jak falešné průlomy alespoň částečně eliminovat – a to tak, že zkrátka a dobře umístíme naše vstupní příkazy dále od špičky trojúhelníku. Sice se tak připravíme o část možného profitu, avšak z většiny se vyhneme nechtěným ztrátám právě vinou falešných průlomů. V jaké vzdálenosti však ideálně umístit vstupní příkazy od špičky trojúhelníku není možné jednoznačně říci – jedná se spíše až o dovednost, která se postupem času dostaví se získaným citem pro trhy.

  Závěrem

  Trojúhelníkové formace mohou být silným nástrojem k vydělávání peněz, avšak stejně jako v případě jakýchkoliv jiných nástrojů TA i zde platí, že je třeba nejprve získat potřebný cit pro trhy a formaci se naučit ovládat nejprve v řádném papírovém tréninku.

  20.11.2005

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...