Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Poradna: Dva kontrakty versus jeden kontrakt u začínajících obchodníků

  V posledních týdnech jsem v rámci svého vlákna FinWin obchody podle Tomáše vyvolal u řady začínajících obchodníků myšlenky ohledně toho, zda je lepší obchodovat jeden kontrakt, nebo dva kontrakty. Jelikož jsem na toto téma dostal několik dotazů, pokusím se dnes souhrnně odpovědět.

  Takže, v prvé řadě, proč tato otázka vůbec vznikla. Ve svém zmíněném vlákně v diskuzi jsem několikrát nastínil, že obchodování s pomocí více kontraktů má své silné výhody, které mohou mít pozitivní dopad na lepší řízení pozic, vyhlazenější equity i flexibilnější práci s výstupy. Nicméně ve světě tradingu není nikdy nic černé, nebo bílé a každé pro má také své proti. Takže, měl by začínající obchodník obchodovat 2 kontrakty? Co mu to může přinést za výhody?

  Výhody obchodování dvou kontraktů pro začínající obchodníky

  Ačkoliv to může znít paradoxně, obchodování dvou kontraktů může být mnohem jednodušší než pouze jednoho. Trik je ovšem v tom, že už musíte vědět, co děláte – proto pro začínajícího obchodníka mohou být dva kontrakty i prokletí, pokud nerozumí dostatečně tomu, co mu dva kontrakty mohou přinést.

  Výhody diskréčního obchodování se dvěma kontrakty by se daly shrnout v podstatě do tří skupin. Tou první je určitá možnost výběru v situacích, ve kterých si nejsem jistý. Tou druhou je možnost vyhladit equity, aniž bychom jakkoliv zasáhli do vstupů systému, nebo přidávaly jakékoli filtry. Tou třetí je možnost trochu více experimentovat a učit se tak novým případným možnostem během diskréčního obchodování.

  Začněme tím, jak vám dva kontrakty mohou pomoci při nejistotě. Je to vcelku jednoduché. Začínající obchodník nemá potřebné situace ještě dostatečně "nakoukané" a nezřídka ho trápí vnitřní nejistota, zda by daný signál měl zobchodovat, zda by aktuální pozici neměl držet déle než k blízkému profit targetu, protože trh má aktuálně velkou sílu, nebo zda by naopak neměl ze své aktuální pozice vystoupit, protože trh se hezkou chvilku už nikam nehýbe.

  Toto náročné rozhodování může být rázem zjednodušené. Zatímco s jedním kontraktem je volba buďto vše, nebo nic, se dvěma kontrakty je volba buďto jeden kontrakt, nebo dva kontrakty. A to už je mnohem jednodušší rozhodování. Pokud máte vstup dle pravidel, ale situace se vám z nějakého důvodu nepozdává na 100 %, můžete se rozhodnout zobchodovat takovou situaci pouze s jediným kontraktem. Pokud je trh silně rozjetý, má sílu a je blízko vašeho profit targetu, můžete s jedním kontraktem vystoupit dle původního plánu a druhý kontrakt nechat ještě trochu růst s pomocí posouvaného stop-lossu. A pokud jste v pozici, která se nikam nehýbe, z čehož jste nejistí, můžete pozici snížit o jeden kontrakt. To vše je nová úroveň flexibility, která může značně zjednodušit obchodování řadě obchodníků.

  Další a zřejmě největší výhodou dvou kontraktů je fakt, že můžete výrazně vyhladit a vylepšit equity, aniž byste vymýšleli složité obchodní plány plné filtrů a nuancí – což je běžná tendence začínajících obchodníků. Pokročilejší obchodníci už vědí, že vstupy je lepší držet maximálně jednoduché a komplexnost přidat do výstupů. To lze však až s více kontrakty. A vyžaduje to už zde řadu vlastního přemýšlení a experimentování. Základní idea je experimentovat s různými výstupy a vzájemně je pak skládat do sebe, abychom viděli, jak jako celek ovlivní equity křivku. Možnosti jsou zde nekonečné a občas až šokující – i ze zdánlivě nezajímavého obchodního systému se dá udělat systém zajímavý, pokud pracujeme s vhodnou kombinací různých výstupů. V rámci některých svých obchodních přístupů jsem byl například schopen s pomocí dvou kontraktů zvýšit dle očekávání 2x profit, ale zároveň ponechat drawdown blízko k úrovni hodnoty, kterou přinášel pouze jeden kontrakt. To vše jen kombinací vhodných výstupních technik (samozřejmě s ještě větším počtem kontraktům jsou možnosti ještě širší, ale také už komplikovanější, sám pracuji maximálně se třemi sety výstupů, tj. počet kontraktů dělím maximálně na třetiny). Zde je zkrátka výhoda dvou kontraktů "k nezaplacení" – pokud ovšem už víme, co děláme.

  Poslední možností je prostor pro experimentování v případě diskréčních obchodníků. Diskréční obchodníci se během své obchodní praxe v živých trzích učí nejenom exekuovat správně svůj obchodní plán, ale také lépe reagovat na to, co se v trzích právě děje. To je s jedním kontraktem velmi náročné, protože u jednoho kontraktu se zkrátka a dobře předpokládá dodržení obchodního plánu se vším všudy a na 100%. Dva kontrakty však dávají možnost využít jeden z nich k občasnému lehkému experimentování, které může přinést zlepšení obchodních dovedností a obchodního stylu.

  Výhody dvou kontraktů jsou tedy zjevné.

  Nevýhody obchodování dvou kontraktů pro začínající obchodníky

  Základní nevýhoda je také zjevná. Pokud vás "bolí" stop-loss, tak teď vás bude bolet dvojnásob. Zkrátka a dobře, dva stop-lossy je o 100 % více než jeden stop-loss a s tím naprosto nic nenaděláte.

  Další nevýhoda je, že ona flexibilita dvou kontraktů může být pro řadu nováčků naopak spíše nevýhodou. Ze začátku je zejména důležité naučit se dodržovat obchodní plán, protože teprve až toto dokážeme na 100 %, můžeme si dovolit začít být flexibilní. Dva kontrakty mohou s onou zvýšenou flexibilitou přinést začínajícímu obchodníkovi příliš mnoho "svobody", která mu může obchodní rozhodování naopak komplikovat, nebo ho nutit až k přílišnému porušování svého obchodního plánu.

  A samozřejmě, poslední nevýhodou pro mnohé je fakt, že stále musíme dodržovat pravidlo risku 1-3 % na obchod. Takže pokud například pracujeme s účtem 5 000 USD a stop-lossem 150 USD, představuje to risk 3 %, což už i tak je příliš. Pro druhý kontrakt bychom v takové situaci potřebovali dvojnásobný účet. Musíme si tedy přesně spočítat, kolik kontraktů si můžeme dovolit s našim účtem obchodovat. Rovnice je zde jednoduchá:

  Možný počet kontraktů = (účet * max. risk na obchod) / stop-loss.

  Pokud máme účet 5 000 USD, riskujeme 2 % účtu na obchod a náš stop-loss je 80 USD, bude výpočet následující:

  Možný počet kontraktů = (5 000 * 0.02) / 80= 1.25

  Na dva kontrakty tedy v tomto případě nemůžeme ani pomyslet. Museli bychom navýšit účet o další 3 000 USD, abychom si mohli dovolit obchodovat 2 kontrakty.

  Závěr

  Jak tedy vidíte, rozhodování v rámci dvou kontraktů není jednoduché. Výhody jsou jasné, nevýhody také.

  Osobně jsem přesvědčený, že pokud někdo nedokáže alespoň trochu vydělávat s jedním kontraktem, s vysokou pravděpodobností to nedokáže ani se dvěma – spíše se vše ještě zhorší.

  Pokud ale začínající obchodník už trochu ví, co dělá, dokáže už nějaký ten profit vydělat, pak mu může správná práce se dvěma kontrakty výrazně pomoci a rychleji ho katapultovat ke zlepšení obchodních výsledků.

  Jinak detailní práci se dvěma kontrakty v rámci obchodního systému FinWin se budu věnovat v rámci samostatné kapitoly ve zcela novém připravovaném on-line kurzu E-mini II zaměřeném pouze na systém FinWin (předpokládám, že hotový by měl být ve 2. polovině března).

  24.2.2013

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...