Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Poradna: Existuje klíč podle kterého obchodovat?

  Dotaz: Chtěl jsem se zeptat Vás zkušenějších obchodníku, všichni píší, že neexistuje klíč podle čeho se dá obchodovat.Poraďte mi tedy, co vše musí při technické analýze zapadat do sebe aby to byl opravdu ten správný obchod. Neříkám ten, který bude ziskový, myslím tím ten, kterému budete opravdu věřit. Jde mi totiž o to, že se snažím používat řadu indikátorů, základních analýz atd...a chtěl bych slyšet nějakou "optimální" variaci, spojení několika analýz.Nechci totiž ztrácet čas zbytečnými analýzami a na druhou stranu bych chtěl trávit čas těmi správnými...

  Dobrý den,

  předně, pojem "neexistuje klíč" si s prominutím dle toho co píšete špatně vykládáte. Klíč existuje, ale nikoliv v podobě, že budou obchodníci slepě následovat nějaká konkrétní pravidla. Takhle to nefunguje - viz. co na našich stránkách zmiňujeme pokus jménem TURTLES, kdy jistý profesionální super úspěšný obchodník naučil veškerá svá pravidla vybranou skupinu dobrovolníků z nejrůznějších profesí a i když se jednalo o jeden a tentýž obchodní systém, někteří nedokázali na něm vydělat ani dolar, jiní zase mnohem více než zmíněný úspěšný obchodník...

  Vím, že se tohle špatně chápe a ještě hůře vysvětluje, ale pravda je taková, že klíč leží v každém z nás. Jde o to, že skutečně každému vyhovuje něco jiného, každý má jiné preference a jinou víru v rozdílné věci. A tudíž si každý musí najít to své.

  Znám například obchodníky, kteří si museli vyzkoušet úplně všechno - od dlouhodobých pozičních obchodů, přes střednědobé až po intradenní obchody. Znám obchodníky, kteří si museli vyzkoušet jak obchodování fundamentální, tak technické. Hledání toho, co padne každému z nás na míru a s čím se plně ztotožníme je proces, který není možné uskutečnit během pár dnů. Na druhou stranu, pouze ten, kdo tímto procesem projde může začít stabilně vydělávat nemalé peníze. Zajímavé také je, že až teprve, když člověk na konec tohoto procesu dojde, zpětně zjistí, jak je to ve skutečnosti jednoduché - že celou dobu hledal složitosti tam, kde žádné nejsou...
  Drtivá většina obchodníků slepě věří, že úspěch spočívá v dokonalém systému. To ale není pravda. Každý systém je svým způsobem dokonalý, neboť každý systém dokáže vydělávat, pokud je správně používaný a pokud si systém "rozumí" s uživatelem. Já osobně jsem například obrovským "studentem" systémů Larryho Williemse, ale některé jeho novější přístupy jsou mi natolik vzdálené a cizí, že bych na nich nedokázal vydělat ani dolar - zkrátka se nejsem schopen s těmito systémy ztotožnit. A to na nich LW vydělal miliony.

  Hledání cesty tedy nespočívá ani tolik ve zkoušení, objevování a hledání milióny různých systémů, ale daleko více ve zkoumání a poznávání sobě samotného. Je třeba začít pátrat ve svých slabinách a upřímně poznat své já. Myslím tím skutečně upřímně, nenalhávat si o sobě žádné skutečnosti a s klidem se smířit i s těmi největšími chybami, co člověk má - i když si nechce takové chyby většinou připustit. Jeden musí zkrátka poznat, zda-li je ve své povaze spíš nervák, nebo kliďas, zda-li má deprese z každé koruny, kterou kdy prošustruje, nebo zda-li ho tu a tam špatná koupě nechá ledově chladným. Zda-li má jeden nějaké výrazné bloky, které by mohly bránit úspěšnému obchodování. Například malý příklad: jeden můj známý stabilně ztrácel peníze. Absolvovali jsme spolu mnoho dlouhých rozhovorů, abychom nalezli příčinu. Nakonec se ukázalo, že je problém tam, kde byste nejméně čekali: dotyčný jedinec splácel na úvěr vybavení bytu a příliš se bál, že ztrácení v komoditách by ho mohlo dostat do situace, kdy si nebude moci dovolit splácet úvěr. Z této myšlenky byl tak stresovaný, že aniž by si to uvědomoval, právě díky tomuto dělal jednu chybu za druhou. Teprve až když tento obchodník zcela doplatil svůj úvěr, shodil ze sebe obří břemeno a začal obchodovat s "čistou hlavou" a své obchody obrátil ze ztrátových ve ziskové... Jak vidíte, i takovéto věci si musí obchodník vyřešit. Takže, ne nadarmo všude opakujeme, že psychologie je na prvním místě.

  Dále je - jak jsem již naznačil - velmi důležité vyřešit si "time-frame", neboli v jakém horizontu budete chtít obchodovat. Obrovské množství lidí se v začátcích například rozhodne začít obchodovat intradenně, neboť je láká vidina každý den vydělat pár stovek dolarů... Jenomže takto to bohužel nefunguje. Když tací obchodníci začnou na svých intradenních obchodech prodělávat, místo aby přestali a zkusili pro změnu dlouhodobější obchodování, obchodují intradenně ještě více - s pocitem, že se "málo snaží", proto nevydělávají a tak se musí "snažit více". Tací obchodníci mají svojí představu intradenního obchodování natolik zarytou, že nejsou ochotni připustit fakt, že zkrátka a dobře intradenní obchodování není nic pro ně - a raději se pokusit začít obchodovat v jiném časovém horizontu. Je třeba potlačit ego, své tvrdohlavé představy a začít se na věci dívat reálně a s upřímností k sobě samotnému. Když tohle dokážete - zbavit se iluzí a vidět skutečnost - máte téměř jistě vyhráno. Nic si v komoditách nenalhávejte, k ničemu se příliš neupínejte, nemyslete na to, že děláte komodity jen pro peníze. Zkuste se maximálně uvolnit a k obchodování přistupovat co nejvíce relaxovaně. Nemějte na mysli ani tolik peníze, jako chuť vítězit - ale na druhou stranu buďte připravený měnit řadu svých rozhodnutí a přístupů, tak, jak se mění i trhy. Další obří chyba obchodníků bývá právě neschopnost měnit svá rozhodnutí. Příklad: můj systém mi ukazuje long a tak jdu long. Jenomže za dva dny se ukáže, že má trh jít tendenci short. Co udělá řada obchodníků? Ve slepé víře nadále drží svojí long pozici. Pouze chytrý a hbitý obchodník pochopí, že tentokrát signál nezafungoval jak má a z long pozice se "přehodí" do short.

  Studujte trhy. Pozorujte, jak se chovají. Studujte veškerou dostupnou literaturu. Učte se, objevujte. Ale ze všeho nejprve si vyřešte základní otázky jaká je vaše povaha a v čem si myslíte, že se budete cítit dobře. A pokud se v tom nebudete cítit dobře, s klidným svědomím změňte názor a zkuste něco jiného.

  Já například začal obchodovat na základě nejrůznějších technických ukazatelů, přesto, že jsem technický antitalent. Samozřejmě, moc se mi nedařilo. Jenomže jsem měl na mysli, že jsem neustále dokola četl, jak tyto úžasné systémy fungují. Jednoho dne jsem si zkrátka a dobře musel připustit pravdu, že všechny systémy, co jsem doposud obchodoval nejsou pro mě. Když jsem pak začal více přemýšlet o sobě, zeptal jsem se sám sebe, pro co mám opravdu vlohy. Nakonec jsem došel k názoru že pro psychologii - právě psychologie je pro mě obrovským koníčkem. Začal jsem se tedy na trhy dívat z pohledu psychologie davu a hle - jaké změny! Konečně mi nebyly trhy "cizí", konečně jsem našel v trzích sám sebe! A toto byl můj první krok k úspěchu...

  Poslední věc, kterou chci ještě zmínit je nutnost chápat FILOSOFII nejrůznějších indikátorů. Velmi často mě řada z vás posílá dotazy, ať jim okomentuji tu či jinou strategii (prosím, neposílejte mi už tyto dotazy soukromě, pouze do fóra, skutečně si nemohu dovolit luxus odpovědí 1-to-1). Když pak vidím, že vše, co mi jedinci píší jsou nějaké hodnoty, typu "okomentujte mi nastavení indikátorů AB na hodnoty 10 a 24!", nestačím vycházet z údivu. Jen nějaká čísla - žádná filosofie! Co já vím, jestli bude ten či jiný indikátor fungovat na hodnotě 5 nebo 15? Ať si každý vyzkouší sám, co mu funguje, ale ať si najde vlastní filosofii! Pokud by mi někdo napsal dotaz typu: "prosím okomentujte mi následující: zjistil jsem, že na základě commitement of traders (COT) indikátoru se dají najít momenty, kdy velké (large) fondy přecházejí z long pozic do short pozic. Toto mi připadá jako smysluplný fundamentální ukazatel - velké fondy většinou vědí, co dělají. Pokud bych tedy toto ještě dal do kombinace s klouzavými průměry s hodnotou XY, neboť jsem sám vykoumal, že se trhy pohybují v cyklech ZZ a tak mi hodnota XY dává smysl", pak zajásám a takovému jednotlivci napíši BRAVO, jste na nejlepší cestě být již za pár týdnů úspěšný obchodník.

  Nevím, jak více toto podtrhnout, ale prosím - zapojte hlavu a PŘEMÝŠLEJTE. Ptejte se sami sebe na otázky typu proč se trh tady pohnul jak se pohnul a co je filosofií tohoto indikátoru. Necitujte však jen slepě, co jste se někde dočetli - každou filosofii si nejprve řádně přelouskejte v hlavě a pak ověřte. Možná zjistíte - tak jako já - že filosofie celé řady indikátorů je natolik pochybná, že se jí nebudete bát nazvat naprostou blbostí. Přesto mě nestačí udivovat, jak na základě podobných blbostí celá řada lidí obchoduje... Na druhou stranu, i nejrůznější blbosti pro celou řadu obchodníků fungují, pokud je umí používat s vlastní filosofií.... Larry Williams některé trhy obchoduje dokonce podle toho, kdy je měsíc v úplňku! Přesto má ale za touto "blbinou" natolik silnou filosofii, že věřím, že s tímto přístupem vydělává!

  Klidně se nebojte své zkušenosti, poznatky a názory vyměňovat v našem společném fóru. Ne však tak, abychom vám vše komentovali my s Petrem - k tomuto účelu jsme primárně Financnika nezřídili. Vyměňujte si zkušenosti mezi sebou, uvidíte, na co všechno může více hlav přijít!

  Tolik tedy má odpověď.

  19.1.2005

  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...