Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Poradna: Jak se vypořádat s vlastními chybami

  Poměrně často dostávám dotazy, jak se v tradingu vypořádat s vlastními chybami. Mnoho začínajících obchodníků je frustrováno skutečností, že se jim v tradingu příliš nedaří díky vlastním chybám a impulsivním reakcím. Je tedy určitě na místě zamyslet se, jak se v takových okamžicích nejlépe zachovat.

  Nejprve mně dovolte uvést na pravou míru jednu věc: Chybují i profesionální, velmi zkušení obchodníci. Chybovat je lidské. Chyby patří k životu. Člověk, který by nechyboval, nemůže existovat. Nebyl by to zřejmě člověk. Pokud jste někoho takového poznali, zavolejte Muže v černém – zřejmě to bude mimozemšťan!

    

  jak-se-vyporadat-s-chybami.jpg

  Foto (c)iStockphoto.com/billyfoto&nbsp 

  I nejlepší obchodníci, které jsem měl kdy tu čest osobně poznat, přiznali, že občas zachybují. Množství jejich chyb je proti nováčkům samozřejmě minimální a navíc už tací vědí, jak na své chyby reagovat a co dělat následně. Přesto občas chybují. Dokonce i slavný obchodník Ed Seykota, inspirace mnoha dalších světově proslulých obchodníků, přiznal, že si kvůli svým chybám musel zřídit separátní účet: fundoval na něj pár desítek tisíc dolarů a kdykoliv má pocit, že by měl udělat něco jiného, než mu přesně říká jeho obchodní plán, provede obchod na tomto separátním účtu. Nenechává tak svými chybnými úsudky ohrožovat miliardové účty, které spravuje.

  Pojďme se ale dnes spíše zabývat tím, jak se zachovat poté, co chybu (nebo i více chyb během obchodní seance) provedeme.

  Co slýchám nejčastěji, mnoho obchodníků má tendence si po chybách nadávat, nebo se nějakým způsobem trestat (něco si odepřít, vykonat něco jako trest atd.). Tento přístup vidím jako zásadně špatný.

  V prvé řadě je třeba si uvědomit, že potrestáni už jsme byli: ztratili jsme peníze, které jsme ztratit nemuseli. To je ten hlavní trest, který si musíme pořádně uvědomit a ze kterého musí vycházet naše snaha ke zlepšení. Ztrácet peníze kvůli vlastním chybám nechceme. Je v pořádku prožít si pocity vzteku a zlosti, protože jenom tak si naplno uvědomíme, že cestou porušování našeho vlastního obchodního plánu jít nechceme. Na druhou stranu ale nemá cenu si v těchto pocitech "rochnit" příliš dlouho. Jelikož je chybovat lidské, život jde dál. Vztek trvá chvilku, pochopíme na něm, že je nesmyslné experimentovat mimo náš obchodní plán, ale utápění v negativních emocích také nikam nevede – takže se raději začněme rychle soustředit na něco, co je v našem tradingu pozitivní – například na to, co se povedlo a co jsme udělali správně. Naše chyby je totiž třeba balancovat s tím, co děláme správně – jinak bude náš postoj příliš černobílý a příliš zaměřený pouze na negativní stránku věci!

  Zrovna tak nadávání si nepřináší nic dobrého. Pokud si po každé chybě řeknu: "Já jsem ale blbec," pak své podvědomí programuji na to, abych se stal přesně tím, jak o sobě smýšlím – tj. blbcem. (Jenom pro doplnění, faktor samomluvy je u jakéhokoliv úspěchu naprosto kritický; toto téma samotné by vydalo na několik článků – pro seriózní zájemce o psychologii obchodování a úspěchu jsem samostatnou kapitolu na toto téma připravil v psychologickém webináři). Daleko důležitější je postavit se k chybě konstruktivně a raději se uklidnit tím, že byť je to bolestivé, je také chybovat lidské a přirozené a příště se pokusím udělat vše pro to, abych se podobné chybě vyhnul. A není od věci hned si někam poznamenat, co konkrétně to bude – co udělám pro to, abych chybu neopakoval.

  Přijít pak na to, proč dané chyby opakujeme, je jedna z nejnáročnějších věcí.

  Občas opakujeme chyby zkrátka a dobře proto, že nám nesedí aktuální obchodní styl. Zvolený timeframe může být pro nás moc rychlý a evokovat v nás zvýšený stres, nebo naopak moc pomalý a vzbuzovat v nás nudu. Můžeme mít v grafu příliš moc komponent, které nezvládáme sledovat a vyhodnocovat najednou, a můžeme mít příliš volná, nebo naopak extrémně tvrdá pravidla, která nám nedávají potřebnou úroveň flexibility. Může jít i o podvědomé, mnohem závažnější vzory chování a silné podvědomé tendence chtít opravdu ztrácet peníze – to je však již předmětem jiné oblasti.

  Už jsem upozornil na to, že při pohledu na vlastní chyby je velmi důležité soustředit se i na to, co děláme dobře. Tento pohled začínající obchodníci často opomíjejí – přitom pohled na to, co děláme správně, může být právě tím katalyzátorem, který nám napomůže pochopit, proč děláme chyby: Abychom uměli posoudit to špatné, musíme mít možnost posoudit i to správné.

  Součástí vyrovnávání se s vlastními chybami je tedy velmi užitečné projít vše, co jsme udělali správně – a položit si otázku, proč tyto situace obchodujeme, jak máme, a jiné obchodujeme s chybami. Tím máme okamžitě srovnání a mnohem jasněji se začnou ukazovat důvody, pro které chybujeme. Jsme náhle schopni porovnat situace a lépe popsat takovou, která v nás onu chybovost způsobuje. Tím, že takové situace odhalíme, činíme první krok k jejich zvládnutí!

  Pokud bych tedy měl sepsat jednoduchý postup, jak zvládat vlastní chybovost, byl by asi následující:

  1) Chybovat je lidské a již jste se potrestali vlastní ztrátou. Netrestejte se tedy ještě více a nenadávejte si.

  2) Položte si seriózně otázku, co a jaké situace chybovost způsobuje. Chyby se většinou opakují – i chyby jsou určitým patternem.

  3) Po každé sérii chyb si projeďte situace, kdy jste vše udělali správně. Pomůže vám to vrátit sebevědomí, že dokážete dělat i věci správně – byť by to měl být ve vašem obchodním deníku zatím jediný obchod. (Předpoklad samozřejmě je, že si obchodní deník vedete – pokud nikoliv, nemyslíte to s tradingem vážně a vaše obchodování lepší nebude).

  4) Porovnejte situace, které obchodujete správně, se situacemi, ve kterých chybujete. Lépe by se mělo ukázat, jaké situace konkrétně chybovost způsobují.

  5) Po každé chybě si slibte, že příště už uděláte vše pro to, abyste chybu nezopakovali. Napište si pak na kus papíru, jak přesně se pokusíte před chybou ochránit (např. v dané situaci odejdete od počítače, abyste zbytečně "neklikli" nebo v dané situaci začnete provozovat nějaké dechové cvičení na uklidnění atd.)

  Jsou to vcelku jednoduché rady, ale měly by vám trochu pomoci.

  Pokud máte již zkušenosti s překonáním vlastních chyb v tradingu, podělte se prosím v diskuzi s ostatními!

  19.8.2012

  Tomáš Nesnídal


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...