Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Slovník pojmů Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Poradna: Jsem vyčerpaný celodenním sledováním grafů

  Trading nepředstavuje pouze možnosti velkých příjmů, ale také svět plný nástrah. Již jen proto, že v trzích se stále něco děje a člověk by je mohl pozorovat doslova 24 hodin denně. Vůbec tak není divu, že existuje velká skupina traderů, kteří se cítí osamocení a vyčerpaní neustálým sledováním grafů. To je samozřejmě velmi špatně a podobným stavům je třeba důsledně předcházet.

    

  unava-foto.jpg

  Foto (c)iStockphoto.com/llhedgehogll &nbsp 

  Zejména pro nové obchodníky, kteří nikdy samostatně nepodnikali, přináší trading mnoho rizik. Jde o prostředí, kde vás nikdo nebude jakkoliv kontrolovat, nikdo vám nebude nastavovat žádné hranice ani vás jakkoliv omezovat. Je jen zcela na vás, kolik hodin denně budete trávit s grafy, kolikrát denně kliknete myší… Nečetl jsem žádné konkrétní studie, ale z pozorování je mi jasné, že i v tradingu může jednoznačně existovat syndrom vyhoření stejně jako v zaměstnání či podnikání. Prostě děláme-li určitou činnost intenzivně bez dostatečného odpočinku a pod vysokým stresem, naše tělo si najde způsob, jak se pokusit z daného koloběhu vyskočit. A je-li to formou kolapsu či nemoci, zašly věci bohužel již příliš daleko.

  Trading je vhodný především pro lidi s dostatečně silou osobností na to, aby si dokázali věci rozumně plánovat a své plány dodržovali. A toto platí nejen o samotném obchodním plánu, ale i celkové životosprávě.

  Co mohu v této oblasti poradit?

  Je potřeba rozumně nastavit dobu, kterou trávíme v plné koncentraci nad grafy. Toto se pochopitelně odvíjí od stylu obchodování, ale ani u intradenního obchodování není rozumné trávit sledováním trhů například osm hodin denně. Sám sleduji intradenní trhy většinou nejvíce 3 hodiny denně. A to ještě pracuji se zvukovými alerty, kdy se na obchodování plně soustředím jen v okamžiku, kdy se trhy obchodují v předpřipravených zónách (viz Petrův aktuální styl intradenního obchodování). Jsou-li trhy některý den „mrtvé“, často vypínám počítač dříve. Pochopitelně, že se mi stane, že mi uteče některý ziskový vstup v době, kdy grafy nesleduji. Ovšem proto obchoduji intradenně – za měsíc mám potenciálních vstupů k dispozici celou řadu. S tím je spojené často opakované téma přiměřeného očekávání výdělků (viz Absence přiměřených očekávání může být hlavní překážkou od konzistentních profitů, Když nevíte kudy kam (3): snižte očekávání). Jednoduše se nesnažím zobchodovat v trhu každý pohyb, nemířím na měsíční zhodnocení kapitálu ve stovkách ani vyšších desítkách procent. A pokud si postavíte realistický roční cíl – například ve vyšších desítkách procent zhodnocení kapitálu – pak zjistíte, že opravdu není potřeba dělat každý den mnoho…. Nezapomínejte, že v tradingu platí, že méně je často více.

  Pokud se cítíte unaveni a vyčerpání sledováním trhům je v každém případě nejlepší čas dát si pauzu a přemýšlet, jak si věci nastavit jinak. Trading by měla být cesta ke svobodě, nikoliv k sebedestrukci. Navíc existuje mnoho různých stylů tradingu, které mají zcela odlišné časové nároky – například otevřené spreadové pozici se denně věnuji tak cca 10 minut, opce obchoduji také spíše v pozičním stylu, existují cesty automatizace tradingu a podobně.

  Je samozřejmě potřeba uvědomit si, že doba aktivního tradingu neznamená veškerý čas, který s obchodováním trávíme. Sám přemýšlením nad tradingem trávím mnoho hodin, ale nejde již o činnost, která by byla nijak stresující – čtu si některou knihu, přemýšlím o svém obchodním plánu, v kavárně si mohu procházet svůj obchodník deník a podobně.

  Stres vytvářený aktivním tradingem je nutné kompenzovat fyzickou aktivitou. Jinak řečeno je nutné naučit se žít mimo počítač. Je to opět stejné jako v běžném zaměstnání. Budete-li deset hodin denně pouze sedět u počítače a vaše fyzická aktivita se omezí na přesun do a z auta, bude z vás za pár let troska. Vaše tělo bude mít pravděpodobně nejen velikost XXL, vaše mysl bude podobně unavená jako vaše tělo. Ale co vám projde v běžném zaměstnání, trhy netolerují. Úspěšní tradeři musí mít neustále silnou vlastní motivaci posouvat se dál, být aktivní a schopní invence. To se neslučuje s přílišnou unaveností a apatičností. Sám sportem strávím přibližně polovinu doby, co aktivně daytraduji – tj. cca 1–2 hodiny denně. A nemusí jít vždy o cvičení v tělocvičně. Stačí se projet na kole, zajít na golf či vyrazit na windsurf. Je to pochopitelně ryze individuální, ale z mé zkušenosti je nutné, aby si trader našel nějaké aktivní vyžití mimo svůj počítač. Energii, kterou člověk získá pohybem pak může naplno použít při aktivním sledování grafů.

  A když není čas kvůli dalšímu zaměstnání? Pochopitelně, že začátky tradingu bývají nejtěžší, ale pamatujte na to, že „baterky“ máte jen jedny. Pokud přijdete domů unavení po osmihodinové stresující práci, není patrně úplně optimální sednout ke grafům a sledovat je další čtyři hodiny. Můžete zkusit intradenně obchodovat například jen posledních 45 minut denní seance (kdy se trhy také často zajímavě hýbou) nebo zvolit některý zmiňovaný pomalejší styl tradingu.

  Nezapomínejte na rozumné stravování. Finančník není server o stravování a nebudu se zde proto pouštět do nějakých konkrétních rad. Je ale třeba neustále pamatovat na to, že tělo a mysl jsou propojené. Budete-li mít životosprávu postavenou na rychlém fastfoodovém jídle v krátké pauze mezi celodenním sledováním Eurexu a US trhů, doplněné pravidelnými dávkami 2 litrových lahví coly, pak je velmi pravděpodobné, že si potenciálních zisků z tradingu příliš dlouho neužijete. Byť to tak na první pohled nemusí vypadat, trader by z mé zkušenosti měl pracovat nejen na svých obchodních strategiích, ale i na sobě samém, neboť při obchodování spolu vše velmi úzce souvisí.

  Shrnutí

  V dnešním článku jsem chtěl jen připomenout, že trading by měl být jen nástroj ke svobodnému životu, nikoliv cíl. Není dobré fixovat celý svůj život jen na grafy. Už v počátku práce na tradingu je nutné věnovat pozornost dalším důležitým prvkům našeho života – vztahům a zdraví. Protože jakmile trading začne generovat zajímavé příjmy je důležité, abychom si je dokázali ve zdraví užít. Pokud s tradingem začínáte, věnujete se mu již nějakou dobu, ale sami cítíte, že například příliš intenzivně sledujete intradenní grafy a jste vyčerpaní, nikdy není špatná volba dát si na chvíli pauzu a přemýšlet jak dělat věci jinak a lépe. A právě tuto část mám na tradingu nejraději - vždy existuje nějaká lepší cesta, kterou se můžeme vydat.

  29.5.2013

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...