Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Poradna: Potřebuji začít rychle vydělávat

  Trading je skvělá a velmi unikátní profese, pokud již víme, jak na to, pokud už něco umíme. Čas od času se však vyskytnou začínající tradeři, který potřebují z jakýchkoliv důvodů začít vydělávat velmi rychle. Pojďme se nyní na tuto otázku podívat trochu blíže - protože obecně platí, že každé "rychle" nese s sebou více rizik a nebezpečí, než se na první pohled může zdát.

    

  Poradna-vydelavat-rychle.jpg

  Foto (c)iStockphoto.com/Vasabii&nbsp 

  Hned úvodem musím bohužel říci, že na celém světě neexistuje, co vím, žádná legální a poctivá činnost, ve které by bylo možné začít vydělávat rychle (nehovořím o zaměstnaneckém poměru). Každý byznys na světě potřebuje nějaký čas, než se začne rozvíjet, než začnou přicházet první profity, ty se násobit a celý byznys začne růst. Trading v tomto může být jednodušší v tom ohledu, že nemusíte hned najímat kanceláře, zaměstnance, že si vystačíte jen s internetem, počítačem - a nastartovat i provozovat byznys můžete přímo z domova (nebo odkudkoliv chcete). To ale neznamená, že vše půjde rychleji než u jiného byznysu - každá profese na světě má svou "learning curve" (křivku učení se).

  Pokud jste se však přeci jenom rozhodli, že to chcete alespoň zkusit, ať už z jakýchkoliv důvodů - je naprosto nezbytné vědět, co takové rozhodnutí znamená pro vaši psychiku, pro váš mozek. Je třeba se připravit na veškerá reálná nebezpečí a tři důležité následky, které velmi často přináší snaha a potřeba začít rychle vydělávat (a bohužel díky těmto následkům se ve skutečnosti může celý proces spíše zpomalovat a komplikovat).

  Následek 1: Tlačení na pilu a následná agresivita

  Lidský mozek má v sobě zakomponovanou vazbu, že vyšší odměna souvisí se zvýšenou aktivitou. Jinými slovy, čím více pracujeme, tím více bychom měli mít peněz (tak to tedy alespoň má většina z nás v mozku nastaveno).

  Začínající obchodníci, kteří chtějí a potřebují začít rychle vydělávat, jsou tedy nezřídka řízení představou, že k rychlému nastartování výsledků je dovede zvýšená obchodní aktivita - jinými slovy, co nejvíce obchodů denně. Proto v takové situaci mají začínající obchodníci tendence obchodovat co nejvíce - vše, co se jen trochu podobá vstupní situaci dle obchodního plánu. Vzniká tak díky tlaku potřeby začít vydělávat rychle agresivní (někdy i velmi agresivní) styl obchodování, kdy takový obchodník "leze do všeho", ztrácí opatrnost, přeobchodovává, obchoduje v chopu - zkrátka a dobře jedná pod onou falešnou domněnkou, že větší aktivita = rychleji vydělané peníze. Což platí možná u řady jiných profesí, ale bohužel ne u tradingu.

  Tlačení na pilu má v tradingu tedy většinou opačný efekt - přináší zvýšený stres v těle, což vede ke zvýšené chybovosti, snížené pozornosti a celkově spíše ke ztrátám.

  A to bohužel ještě není vše, situace je ve skutečnosti ještě o trochu horší. Lidský mozek má totiž také určitou úroveň "vybuzení", ve které je schopen operovat velmi efektivně, avšak i mírné "přebuzení" začíná přinášet obrovské množství nechtěných vedlejších efektů, které efektivitu a především pozornost výrazně snižují. Tradeři, kteří potřebují rychle začít vydělávat a tlačí tedy velmi na pilu, dostávají svůj mozek do stavu značného přebuzení - a v tomto stavu se dle mnoha vědeckých studií dostavuje stav, kdy mozek minimalizuje svou aktivitu z pohledu myšlení, racionálního uvažování a soustředění a namísto toho přináší celkové vybuzení těla podobné tomu, které mají vojáci v boji. Přebuzení je totiž stav, který mozek vytváří v ohrožení - a v takovém případě motorizuje tělo k fyzickému boji, nikoliv k myšlení a soustředěnosti. Je to tedy nejhorší možný stav pro trading, během kterého se prakticky vypne mozek, a na místo kyjem do nepřítele tlučeme prstem do počítačové myši.

  Jinými slovy, potřeba rychle vydělávat tedy přináší velmi často tlačení na pilu, to přináší většinou přílišné vybuzení a to přináší nevídanou obchodní agresivitu, bez účasti racionálního uvažování a soustředěnosti.

  Následek 2: Přeskakování důležitých mezikroků

  Agresivita je v případě potřeby rychle začít na burze vydělávat jen jeden z problémů. Dalším je potřeba rychle vyhledávat jakékoliv zkratky.

  Snaha o rychlé vydělávání peněz vede často ke snaze přeskočit některé důležité kroky, což bohužel v konečném důsledku vede k tomu, že se k těmto krokům je třeba stejně vrátit - a tudíž se ve finále stejně vše časově spíše protáhne, než zkrátí.

  Typickým příkladem bývá přeskočení backtestu, ale bohužel často i přeskočení stavby jakéhokoliv obchodního plánu. O alespoň minimální přípravě v rámci paper tradingu nebo simulovaného obchodování na playbacku ani nehovořím. Situace se pak tedy v podstatě může podobat někomu, kdo se potřebuje rychle naučit řídit auto, aby mohl dělat dojem na holku od vedle - takže si rovnou koupí auto, aniž by měl za sebou autoškolu, znal dopravní předpisy a udělal několik cvičných jízd. A to ještě hovořím o lepším případu, protože řízení auta je něco, co většina z nás měla možnost okoukat od někoho z rodičů, podvědomě tedy už stejně víme, jak kroutit volantem a používat pedály. Trading je ale něco, co jsme většinou od rodičů okoukat nemohli, takže skočit do všeho bez přípravy střemhlav je totéž, jako skočit do přehrady a neumět plavat. Možná to vyjde, anebo se možná budeme za chvilku válet na dně vedle sudů s dalšími českými "byznysmeny".

  Takže potřeba začít rychle vydělávat nesmí vést k tomu, že něco přeskočíme, že budeme hledat zkratky. Pokud potřebujeme urychlit své učení se, svůj posun vpřed, můžeme si například lépe zorganizovat čas a současně se věnovat peper tradingu a u toho vylepšování obchodního plánu skrze další pečlivě backtestované nápady a myšlenky. Můžeme se také zkusit současně věnovat třeba dvěma obchodním směrům, abychom rychleji poznali, který nám jde celkově lépe. Musíme zkrátka a dobře věnovat náš čas tomu, abychom rychleji zvládli určité dovednosti a rychleji našli optimální plán pro nás - raději, než věnovat čas hledání zkratek. I tak ale bohužel platí, že naučit se cokoliv nového opravdu vyžaduje svůj čas a nic nejde hned.

  Následek 3: Extrémní emocionální odezvy na propady a drawdowny

  Asi jednu z nejdůležitějších věcí, kterou se každý trader musí dříve či později naučit, je zvládat ztrátové obchody a drawdowny. Je zřejmé, že taková období zanechávají své emocionální odezvy. U zkušených traderů jsou takové emocionální odezvy vcelku nízké, neboť zkušení tradeři se jednak už naučili taková období zvládat, jednak mají dostatek zkušeností a sebedůvěry k tomu, aby věděli, že za chvilku se z drawdownu zase dostanou zpět do plusu. Už v takové situaci byli mnohokrát, mnohokrát ji překonali a dostali se zpět do růstu - a díky těmto předešlým zkušenostem už dokáží být mnohem více v klidu a brát drawdowny jako přirozenou součást této profese.

  Začínající obchodník pod tlakem se však musí připravit na to, že takové emocionální odezvy budou mnohem intenzivnější - téměř bych řekl, že se úměrně násobí s intenzitou potřeby začít rychle vydělávat. Proto začínající obchodníci pod tlakem mají celkově mnohem intenzivnější pocity, každou ztrátu berou mnohem více osobně, série ztrát je uvádí do velmi nepříjemných stavů - mnohem více než jiné obchodníky. To vše opět vede ke snížení sebedůvěry, zvýšení stresu a zvýšené chybovosti.

  Opět zde platí - že naučit se zvládat dobře emocionální stránku tradingu vyžaduje určitý cvik a zkušenost. Je to jedna z dovedností tradera, kterou se musí postupně s praxí naučit. Není to nemožné, ale je to postupný proces, který je náročné zvládnout pod časovým tlakem.

  Závěr

  Nyní, nechápejte mě špatně - v žádném případě neříkám, že není možné začít rychle vydělávat. Za určitých okolností, s určitými (již dříve nakumulovanými) dovednostmi to možné je. Tj. pokud má za sebou obchodník dobrou přípravu, solidní obchodní plán, zisky ze simulovaného obchodování, je celkově dobře připravený i psychologicky a zrovna i trhy v momentě jeho živých začátků jsou "nakloněny", není vůbec nereálné nevydělávat už od samého začátku - i takovéto zkušenosti máme od některých z našich studentů.

  Přesto potřeba vydělávat rychle přináší tlak a nebezpečí, které mohou přinést mnoho kontraproduktivního. Je tedy třeba mít vždy na paměti:

  1) Obchodník se musí připravit na to, že mozek bude tvořit v případě potřeby začít rychle vydělávat výše popsané "tlaky". Obchodník tedy musí mít nad sebou mnohem větší kontrolu, musí mnohem více sledovat své jednání, chování, mnohem více se neustále ujišťovat o tom, že jedná stále disciplinovaně, zcela v souladu s plánem - a že není pod vlivem jednoho z aspektů popsaných výše.

  2) Obchodník by si měl, pokud možno, zařídit ještě na nějakou dobu nějaký další, vedlejší příjem, pokud je to možné. Zkrátka a dobře, každý tlak je nebezpečný a může být kontraproduktivní, proto je lepší hledat způsoby, jak mu raději předejít - a než nám začne trading vydělávat stabilně, tak mít ještě nějaký další zdroj příjmů, nebo alespoň dostatečné finanční rezervy.

  3) Obchodník by se měl soustředit převážně na proces, nikoliv na finanční výsledky. Platí to i pro obchodníka pod tlakem - protože teprve postupné zlepšování procesu povede ke stabilním finančním příjmům.

  O tom, že začátky nebývají snadné, se můžete dočíst třeba v jednom starším rozhovoru s jedním z našich studentů - Rozhovor Petr S.: Zhodnocení 723 % za dva roky.

  21.4.2013

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřeno na praxi systematického portfolio obchodování.

  Otevřeně sdílím to, co mně samotnému funguje.

  Pomohu vám získat důvěru v to, že trading je normální business, který lze dělat systematicky a profitabilně. Naučíte se pracovat s rizikem a diverzifikovat jej mezi různé strategie.

  >> Trading Room
×
×
 • Vytvořit...