Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Poradna: Proč přešlapuji na místě?

  Určitě to znáte. Hrozně moc chcete v něčem uspět - třeba v tradingu. Ale jako na potvoru máte pocit, že pořád jen přešlapujete na místě. Mohu vás uklidnit - je to běžný jev jak v tradingu, tak v jakékoliv jiné profesi, ve které chceme uspět (sportovci by o tom mohli určitě také povídat své).

  Byl jsem tam, znám to, vím, jaké to je. Dostat se přes tento bod není snadné, ale rozhodně to není nemožné. Co jsem se doposud o onom "přešlapování na místě" naučil já?

  Úspěch není přímočarý

    

  Foto (c)iStockphoto.com/ChrisGorgio&nbsp 

  V prvé řadě, z vlastní zkušenosti mohu říci to, že většina věcí, které nabízejí nějakou "nadstandardní" odměnu nebo možnosti (jako například trading), nemají cestu k úspěchu přímočarou. Pokroky a úspěchy totiž přicházejí daleko spíše skokově než lineárně. Zároveň ale platí, že musíme lineárně na dané věci pracovat, aby došlo ke skokovému zlepšení. Čímž se nezřídka zdá, že stojíme na místě, ale ve skutečnosti právě lineárně získáváme potřebné dovednosti, aby mohlo dojít ke skokovému zlepšení.

  Abych to trochu přeložil do lidštější řeči.

  Ono "stojím na místě" ve skutečnosti žádné stání na místě velmi často není. Tedy za předpokladu, že pořád a opakovaně v dané věci pokračujeme a snažíme se zlepšovat (a naprosto vás chápu, že je to často velmi frustrující, když pořád pracujeme a pořád nic - a zcela s vámi soucítím). Ve skutečnosti totiž v takovém případě pořád někde uvnitř své hlavy získáváte více a více ony potřebné dovednosti a potřebné zkušenosti - jsou tam, ukládají se, zpracovávají se - jen zatím nejsou vidět. Takže se nám zdá, že přešlapujeme na místě, ale je to jen vnější pohled - uvnitř se vše děje jinak a každá zkušenost, každá minuta v trzích navíc, každý obchod, který provedeme - vše se někde v naší hlavě neustále ukládá a zpracovává, aby jednoho dne mohlo případně dojít k onomu skoku vpřed.

  A kdy se vlastně onen skok ukáže?

  Většinou přijdou skokově v okamžiku, kdy to naprosto nejméně očekáváte, nebo když už to chcete skoro zabalit :-) Je to taková záhadná podivnost života, která asi nejde racionálně vysvětlit, ale zřejmě ani nejde obejít nebo přeskočit (proto se většina lidí snaží neustále hledat nějaké zkratky, které však prakticky nikdy nefungují - každý si zkrátka tím postupným procesem musí projít).

  Základem je tedy kontinuální pracovitost a kontinuální snaha se zlepšovat - a především ta tolik nenáviděná trpělivost. Zbytek už se o sebe časem postará většinou sám.

  Jde onen "skok" urychlit?

  Občas i ano. Vypozoroval jsem pár zajímavých okolností, které mohou pomoci, aby ten náhlý "skok" přišel dříve a rychleji. Jsou to takové velmi zvláštní věci, které jsou opět lehkým mysteriem života, ale (alespoň u mě) docela fungují. Jaké to jsou?

  1) Paradoxně se skok urychlí, když nám na dané věci zase až tak nezáleží. Tedy, to není ta úplně správná definice. Spíše bych řekl, že ano, záleží, vlastně i třeba hrozně moc, ale nestavíme na ní celý náš život. Je to asi jako s ženskýma, které se snažíte sbalit: Když jim dáte najevo, jak vám na nich hrozně moc záleží, tak se často nikam nedopracujete. Když vám na nich záleží, ale zase tak to neprožíváte a spíše jim dáváte najevo lehký nezájem, nezřídka přijdou samy :-) (Dámy mně teď snad prominou, ale věřím, že trochu se mnou budou i souhlasit :-) ). Prostě po dobu, kdy danou činnost děláme (trading), se musíme snažit, jak nejlépe to jde, potit pot a krev, ale jak od počítače odejdeme, je často nejlepší hodit vše tak nějak za hlavu a přestat na trading myslet (i když to není jednoduché, vím) - a postavit naši radost v životě zase na chvilku na jiné činnosti.

  2) Mít hodně jasnou a hodně konkrétní představu, kde bych tak chtěl být a za jakou dobu (ale v souvislosti s předchozím bodem to zase tak neprožívat, což ale neznamená flákat se, nepracovat a házet věci za hlavu úplně). Ta představa musí být úplně maximálně konkrétní. Já si třeba vždy napíšu, jakou částku bych zcela přesně chtěl mít na konci roku, kolik by to mělo být každý měsíc, kolik přesně by měla vydělat ta či jiná věc, kolik obchodů bych na to potřeboval udělat, jak přesně bych chtěl toho docílit, jaké strategie by to mohly docílit, co bych k tomu potřeboval vylepšit atd. Protože jsem zjistil, že představa "chci být bohatý" je tak povrchní a abstraktní, že je to totéž, jako bychom žádnou představu (cíl) neměli, a tudíž pak stojíme a přešlapujeme na místě. Když si naprosto jasně a konkrétně udělám představu, kde bych chtěl kdy být a jakým způsobem bych se tam chtěl dopracovat, tak sice zdaleka ne vždy se to naplní (vlastně je zázrak, když se to naplní alespoň z 50 %), ale věci se náhle hýbou mnohem lépe a skoková zlepšení přicházejí častěji. Jinými slovy, zdaleka nemám pocit, že bych stál na místě. Ale opět vše platí ve spojitosti s předešlým bodem - prostě musí člověku na tom záležet, ale zároveň zase tak nezáležet (je to takový zvláštní stav, který prostě nejde racionálně přesně vyjádřit, je třeba se na něj vnitřně "naladit").

  3) Soustředit se více na proces než na výsledek. To se píše pořád a všude, opravdu to pomáhá a funguje, ale je dost těžké se do takového stavu dopracovat, obzvláště, pokud víte, že začít vydělávat musíte. Žijeme v době příliš orientované na výsledek. Proces se snažíme maximálně zkracovat, zjednodušovat nebo co nejvíce přeskakovat - přímo právě v procesu leží ony výsledky. Takže musím myslet především na to, co jsem právě udělal a zda by to šlo udělat lépe, případně jak. Nestarat se zatím moc o výsledky, ale o samotný průběh. Čím více se soustředíme na proces, tím více si klademe otázky, které vedou k nápadům - a ty vedou ke zlepšení. Pokud se budu v tradingu příliš soustředit jen na to, abych vydělal, ztrácím ze zřetele samotný proces, který má k tomu vést. Takže, musím se převážně soustředit na to, co v daném obchodě dělám, jak to dělám, proč to dělám právě takto - a ne jinak, ale také si zároveň klást otázky, zda by to šlo udělat jinak, a pokud dostaneme nějaký nápad, jít takový hned vyzkoušet a otestovat - protože skutečně může vést k případnému zlepšení. Teprve více a více různých experimentů a poznatků v rámci samotného procesu může vést ke zlepšení výsledku.

  Ve finále ale stejně záleží na tom, abychom byli pracovití a měli vůli i snahu si naší cestičku "prošlapat" (nikoliv jí přeskočit), a abychom pracovali s určitým kritickým myšlením, které nás bude nutit zkoušet věci různými způsoby tak dlouho, dokud nám nezačnou pracovat dle našich představ.

  14.7.2013

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřeno na praxi systematického portfolio obchodování.

  Otevřeně sdílím to, co mně samotnému funguje.

  Pomohu vám získat důvěru v to, že trading je normální business, který lze dělat systematicky a profitabilně. Naučíte se pracovat s rizikem a diverzifikovat jej mezi různé strategie.

  >> Trading Room
×
×
 • Vytvořit...