Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Poradna: Úspěch a mé okolí

  Poslední dobou jsem se zúčastnil několika zajímavých rozhovorů s lidmi, kteří měli totožný problém: Chtěli by být úspěšní, ale bojí se, co by taková změna mohla přinést v jejich okolí. Uvědomil jsem si, že s tímto tématem se často střetávám i u začínajících traderů. Proto jsem se na dnešek pokusil na toto téma zpracovat článek.

    


  Foto (c)iStockphoto.com/Ics813&nbsp 

  Paradox: Chceme být úspěšní, ale když můžeme být, stáváme se sabotéry

  Začnu případem své kamarádky v Holandsku, která by velmi chtěla být úspěšná (v jiném oboru, než v tradingu). V tom, co dělá, je šikovná - pouze jí chyběly v začátku nějaké základní znalosti o obecných principech byznysu, se kterými jsem se pokusil jí pomoci. Jelikož je osoba učenlivá, poměrně rychle připravila vše, co jsem jí doporučil - a pokusila se svůj byznys rozjet.

  Co se však zakrátko stalo - jen co se začala se svým byznysem trochu rozjíždět (získala to správné "momentum"), najednou se z ničeho nic zastavila - a přestala pokračovat. Se vším. Zkrátka a dobře, zamrzla na místě.

  Pokusil jsem se tedy dodat jí kuráž, ale za pár měsíců se situace opakovala a následně znova. Takto to trvalo zhruba 2 roky (!), proto jsme před pár týdny začali společně hledat příčiny - které se ukázaly tam, kde jsem je viděl u více lidí už dříve: Hluboký podvědomý strach ze změny, kterou by mohl úspěch přinést.

  Jak na změnu zareaguje okolí? Jak se změní dynamika vztahů v rodině, pokud začnu mít mnohem více peněz, než ostatní? Jak se na mě začnou dívat kamarádi, když můj příjem začne proti tomu jejich výrazně růst?

  Pravda je taková, že mnoho z nás si přeje úspěch, ale většina není na něj připravena. Proč? Jeden z důvodů je ten, že v našem životě každý vystupujeme v určité "roli", která nemusí být komfortní nám, ale zároveň je komfortní vašemu okolí, protože zkrátka a dobře v dané "roli" se naučili vás lidé v okolí vidět, vědí, co od vás mají očekávat - a každý podvědomě cítí, že změna vlastní "role" logicky postaví blízké okolí do zmatku, který může přinést nové změny v okolních vztazích.

  Někdo si například vypěstoval roli člověka, který je připravený neustále někomu s něčím pomáhat. Jak se však okolí začne na takového člověka dívat, když změní charakter své role do pozice, kdy chce také více pomáhat sám sobě, svému životu?

  Jiný může mít roli starostlivého otce, kterou v něm okolí vidí - jak se ale změní pohled okolí, pokud daný člověk ke starostem o rodinu bude chtít také přidat více starostí o sebe samotného?

  Anebo další příklad - mnoho lidí má určitou roli mezi kamarády, například roli srandisty, nebo roli toho, komu se chodí všichni svěřovat. Co se však stane, pokud takový člověk změní roli do pozice člověka, který už nemá na podobné věci tolik času, protože se rozhodnul být úspěšný a zvýšit kvalitu i komfort svého života?

  Ačkoliv se to nezdá, toto jsou otázky, které velmi intenzivně probíhají na podvědomé úrovni, aniž bychom si je kolikrát uvědomovali. A se všemi těmito otázkami přichází náhle silně rostoucí strach ze změny, kterou by mohl úspěch přinést - který roste na takovou úroveň, že se stává automatickým sabotérem čehokoliv, co nás začíná k úspěchu nebezpečně přibližovat. Proto můžeme být najednou v uzavřeném kruhu - stejně, jako má kamarádka z Holandska.

  Co tedy s tím? Nejsem žádný expert na podobné věci, ale z vlastní zkušenosti mohu říci následující: Úspěch dynamiky vztahů v okolí opravdu mění. Problém je ale v tom, že máme tendence dívat se na ně pouze černobíle. Tak to ale není. Vůbec nevíme, zda vztahy v okolí budou po našem úspěchu horší, nebo lepší (můžeme si myslet, že horší - ale jak to víme, když jsme to ještě nezkusili? V tento moment je to jen naše vlastní iluze, nic více!). Jediné, co víme, je, že v určitých případech budou jiné. To ale není špatné.

  Když se nad tím zamyslíte, vztahy ve vašem okolí také nejsou vždy jenom dobré, občas jsou lepší, občas jsou horší. Každý člověk se však snaží vztahy ve svém okolí neustále "managovat" tak, aby pokud možno byly co nejlepší, nebo alespoň stabilní. Pokud budete úspěšní, pak se na tom prakticky nic nezmění. Nadále budete muset vyvíjet snahu pracovat na vztazích ve svém okolí tak, aby byly co nejlepší. Se změnou ve vašem životě (úspěch) to bude možná chvilku trochu více práce, než se okolí adoptuje na vaší novou roli. Někdo blízký možná "rezignuje", někdo jiný a zajímavý se zase třeba objeví. Takový je život. Stát ale na místě jenom proto, abychom vyhověli našemu okolí ohledně role, ve které nás vidí a chtějí vidět nadále, nikam nevede. A vlastní výčitky kvůli tomu, že ostatní "zklameme", pokud svou roli změní, jsou pouze důkazem toho, že nedržíme svůj život pevně v rukou a nesměřujeme ho tam, kam chceme my - raději podléháme okolí.

  Změna je dobrá. Změna učí flexibilitě a přináší mnoho nových věcí a hodnot, které člověk díky změně nově objeví. Změna může být chvilku stresující, ale jen po dobu, než se na změnu adaptujeme. A člověk má výrazné schopnosti adaptace zakořeněné hluboko ve svém DNA. Jak bychom jinak mohli přežít déle, než většina živočišných druhů?

  Změny přicházející s tradingem

  Co si budeme nalhávat, s tradingem mohou být změny ještě důraznější, než s řadou jiných profesí. Vaše okolí vás pravděpodobně hned v začátku "odepíše". Je běžnou lidskou vlastností příliš rychle odsoudit vše, o čem nic nevím. Takže budete "blázen", "hazardér", zřejmě i "podivín".

  Dovolte mně zde brutální upřímnost. Skutečný důvod, proč vás většina lidí už na začátku odepisuje je ve skutečnosti jejich vlastní strach z možnosti, že by vám to s tradingem náhodou vyšlo.

  Děsí je představa, že by někdo mohl vydělávat mnoho peněz za 2 (a méně) hodin denně. Jak by pak oni sami vypadali? Vždyť přeci vše udělali správně... Vychodili několik škol, museli si protrpět mnoho ponižování v práci, aby se probojovali na lepší pozici, sedí ve svém zaměstnání 10 hodin denně... Jak by vypadali, pokud by najednou jejich kamarád, pomalu se základním vzděláním, začal mít více peněz za méně času? To by přece s celým tímto světem bylo něco v nepořádku! (No, řekl bych, že je vše v pořádku - každý máme i jiné volby, než dělat to, co nám diktuje společenské dogma a okolí).

  Proto vaše okolí bude dělat vše proto, aby vám trading rozmluvilo, skrývající se za argument, že "oni to myslí s vámi dobře". Pár takových také bude, ale ve skutečnosti většina podobnou "rozmluvou" chrání mnohem více sebe samotné, než vás. A pokud opravdu uspějete, mnoho lidí se od vás vzdálí. Proč? Protože váš úspěch je bude děsit ještě více. Budete důkazem toho, že je možné dělat věci jinak, než celý život věřili. Přestanete zapadat do jejich životního stylu, nebudou chtít s vámi mít nic společného (snad pouze pokud budou potřebovat půjčit peníze).

  Vím, zní to hrozně. Ale teď ta lepší zpráva. Ti, kteří zůstanou, se ukáží jako jediní skuteční přátelé a lidé, se kterými stojí za to udržovat vztahy i nadále. Úspěch je dokonalé "síto" okolí. A další zpráva, ještě lepší, je ta, že jako úspěšní se začnete setkávat s dalšími úspěšnými lidmi, což vás bude inspirovat a motivovat jít dále. Navíc i zjistíte, že i s úspěšnými lidmi se dá trávit mnoho příjemného, nepracovního času. S úspěchem si vybudujete nové okolí, ve kterém bude více úspěšných lidí, podobně naladěných lidí.

  Úspěch je volba a přináší změny. Nezřídka i změny ve vztazích a našem okolí. Některé změny jsou k lepšímu, nekteré jsou k horšímu - jsou to však stále jen změny. Pokud nechceme přijmout změny, nemůžeme být úspěšní.

  1.4.2012

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...