Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Poradna: Série ztrátových obchodů – jde jen o úhel pohledu

  Ztrátové série jsou nepříjemné a bolestivé. Není snadné se s nimi vypořádat. Je ale možné vytvořit jednoduché mentální techniky, které nám alespoň pomohou se sérií ztrát lépe bojovat.

  O čem zde hovořím je v podstatě jediná, ale velmi účinná mentální technika, kterou sám používám: změnit úhel pohledu a soustředit se pouze a jen na dlouhodobější celek, minimálně na měsíční bázi. Hned si vše prakticky demonstrujeme.

  Pokusím se celou myšlenku demonstrovat na jednom z vlastních účtů. Pro jednoduchost vyberu jedno z několika mých portfolií strategií, které obchoduji na účtu TradeStation a ze kterého je nejjednodušší nechat vykreslit demonstrativní equity. (Strategie mám rozděleny na několik účtů a do několika portfolií proto, aby se mně vzájemně nekrátily pozice – občas některý ze systémů může být long a jiný ve stejném trhu short, proto je nutné více účtů a pro diverzifikaci raději rovnou celá, menší portfolia).

  Portfolio, které využiji k ukázce, mělo nejslabší období mezi polovinou dubna a polovinou května letošního roku. Zkusme si tedy představit, že jsme čerstvě začínající obchodníci, kteří 16. 4. 2012 zasedli k počítači a spustili své živé obchodování. Je vcelku jedno, zda diskréční, nebo automatické, nezáleží ani na trhu. Představme si, že ať už je naše obchodní strategií cokoliv, rozhodli jsme se našemu přístupu dát přesně jeden měsíc. Máme přitom systém, který jsme backtestovali, trénovali a kterému silně věříme, stejně jako já silně věřím portfoliu v následující ukázce.

  Nyní si představme, že náš první měsíc skončí následovně (equity pochází z reálných obchodů a je tedy naivní se domnívat, že ostatním takovýto měsíční výsledek nehrozí – je totiž běžnou realitou tradingu):

   

  Jak vidíte, váš první obchodní měsíc tedy může klidně dopadnout takto. Dané portfolio v prezentovaném období vykázalo velmi málo obchodů a zároveň velmi nízkou úspěšnost, většina z pár provedených obchodů byly ztráty. Jaké budou vaše myšlenky po takovém měsíčním výsledku? Docela možná jedny z následujících:

  • Mám naprosto špatný obchodní systém.
  • Všechno dělám špatně.
  • Trading nefunguje.
  • Musím začít znovu a lépe.

  Je ale skutečný důvod k panice?

  Zkusme si nyní představit, že po měsíci neztratíte nervy a rozhodnete se dát vašemu tradingu ještě jeden týden navíc – vždyť o co jde, jeden týden už nic neznamená. Výsledek přitom bude následující:

  Nyní se zřejmě váš pohled zásadně změní. Jaké budou vaše myšlenky v takový moment? Pravděpodobně následující:

  • Měl jsem jen smůlu.
  • Začal jsem ve špatný okamžik.
  • Zdá se, že s mým systémem je vše v pořádku a věci jsou v podstatě vcelku v pořádku.

  Jaký náhlý rozdíl! Úplně stejný obchodní přístup, pouze prodloužený o jeden jediný týden obchodování – a naše myšlenky jsou najednou zcela opačné!

  Co tento příklad ukazuje?

  Především to, že výsledky tradingu není možné posuzovat krátkodobě a po pár obchodech. Dále poukazuje na skutečnost, že naše myšlenky a emoce mohou být jak na horské dráze, pokud je naše perspektiva na výsledky zaměřena příliš krátkodobě. Hodnocení po každém provedeném obchodě bude pro nás zřejmě to největší emocionální kyvadlo, jaké jsme kdy zažili. Pokud však chceme naše emoce krotit a ne se každou chvíli trápit našimi ztrátami, musíme se přepnout na větší celek a na delší časový úsek. To je alespoň několik měsíců.

  Pojďme si nyní demonstrovat, jak může vypadat pohled s větším odstupem, zaměřený na další časový úsek. Představte si, že by vám někdo ukázal následující equity, která ukazuje výsledky po jednotlivých měsících (nikoliv obchodech), a to za poslední rok:

  Jaké budou vaše reakce na takovýto výsledek?

  Zřejmě následující:

  • Jedná se o dobrý a funkční obchodní přístup.
  • Trading funguje.
  • Není důvod cokoliv měnit a můžeme nadále pokračovat.

  Na co přitom ve skutečnosti koukáme? Na roční výsledky naprosto stejného portfolia, o kterém hovoříme celou dobu. Jediným rozdílem je změna úhlu pohledu na výsledky – nehovoříme již nyní o krátkém časovém okamžiku prezentovaném po jednotlivých obchodech, ale hovoříme o výsledcích za jednotlivé měsíce, aniž bychom se zabývali tím, co se dělo v jejich průběhu. Celý rok bez jediného ztrátového měsíce vám dává určitě pozitivní pocity, kdežto při obchodování od 16. 4. do 16. 5. by byly přesně opačné – velmi negativní. Je tedy naprosto zbytečné zabývat se jednotlivými obchody a hledět na naše výsledky v krátkodobém horizontu! Změna úhlu pohledu na delší časový horizont může vše zásadně změnit – aniž bychom hned museli měnit náš obchodní přístup.

  Závěr

  V řadě případů se tedy dá vypořádat se ztrátovými sériemi skutečně pouze tak, že změníme úhel pohledu a soustředíme se na větší celek – na výsledky z mnohem delšího časového rámce. Pokud se naučíme hledět na výsledky takto s odstupem, přestanou nás ztrátové série do jisté míry trápit, protože se nebudeme zbytečně zabývat tím, co se děje během měsíce – budeme se soustředit až na jeho konec.

  Zrovna tak jsme si ukázali, jak je malicherné přestat obchodovat, pokud zrovna chytneme sérii ztrát, nebo dokonce jak je zbytečné jít hned hledat nový obchodní systém. Předpokladem však samozřejmě je, že jsme do živého obchodování nasadili takový obchodní přístup, který jsme řádně backtestovali, obchodovali na nečisto – a kterému tedy můžeme na 100 % věřit. Pak je i mnohem jednodušší pokračovat v obchodování během ztrátové série.

  29.7.2012

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...