Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Poznámky k aktuální zvýšené volatilitě trhů

  Světové trhy se opět pomalu dostávají do pěkných turbulencí, kdy zvýšená volatilita ovlivňuje i nás – krátkodobé spekulanty. Do e-mailu mně chodí podobné dotazy, jako se objevují v diskuzním fóru. Co si o aktuální volatilitě myslím, co dělat, kdy to skončí?

  Co se celkového pohledu na ekonomiku týče, myslím, že si všichni můžeme udělat vlastní obrázek, který bude mít velmi podobné rysy. Hlavními aktuálními tématy, hýbajícími globální ekonomikou, jsou dluhové problémy USA i Evropy. Je zřejmé, že dlouhodobé zadlužování, které již dávno přerostlo rozumné meze, s sebou nese možné události, o jejichž dopadu lze jen spekulovat. Ve spojení s množstvím dalších faktorů a uměle vyvolaným růstem trhů poslední doby je výsledkem na burze celková silná nervozita, kdy jednotliví účastníci jsou velmi opatrní ohledně možných cenových propadů a reagují rychleji než obvykle. Trhy tak mají celkově vyšší volatilitu a za jediný den dokáží udělat pohyb, který před měsícem dělaly týden.

  Je třeba zdůraznit, že je chybou, pokud intradenní obchodník na aktuální trhy nahlíží jako na „nenormální“ a své případné neúspěchy si omlouvá stavem volatility trhů a nesnaží se stav trhu hlouběji zkoumat. Neexistuje normální stav trhu – trhy procházejí různými fázemi a jeden z hlavních úkolů krátkodobých spekulantů je, aby se dokázali adaptovat aktuálnímu stavu. Mimochodem je dobré si připomenout, že přibližně před rokem a půl procházely trhy opačným extrémem – velmi nízkou volatilitou, která vyvolávala řadu „nářků“ především začínajících obchodníků. Viz náš článek Intradenní obchodování a změna volatility trhů.

  Je zvýšená volatilita pro obchodování dobrá, nebo špatná? Zvýšená volatilita s sebou obecně přináší více dobrých příležitostí k nadstandardním výdělkům, ovšem pochopitelně za cenu vyššího risku. Pro zkušené a dlouhodobě profitabilní tradery je tak zvýšená volatilita požehnáním. Pro začínající obchodníky je často obdobím ohromné frustrace a zvýšených ztrát.

  Začínající obchodník by si proto měl v podobném období pokládat mj. následující otázky:

  Dokáži identifikovat vyšší volatilitu? Co je pro mě přiměřená volatilita?

  Tato otázka může být pro zkušenější obchodníky triviální, ale spousta začínajících traderů jen přejímá názory z diskuzních fór a sami se nedokáží v grafech orientovat. Pokud alespoň „cítíte“, že aktuální trhy jsou jiné, začněte zkoumat, kde je hranice mezi tím, kdy vám strategie funguje dobře a kdy už začaly být trhy například hodně rychlé nebo cenové úsečky příliš vysoké. Pokud používáte časové grafy, lze volatilitu jasně popsat pomocí indikátoru ATR – Average True Range. Pokud pracujete s alternativními grafy (range bars, volume grafy) představuje měřítko volatility rychlost vykreslování grafů. Tradeři obchodující živě, tj. s reálnými penězi, by měli mít jednoznačně představu o tom co je normální, co snížená a co zvýšená volatilita z pohledu své strategie. Je pravděpodobné, že většině strategiím bude více vyhovovat určitý typ volatility. V případě, že si vedete obchodní evidenci svých historických obchodů a obchodujete již delší dobu, snadno lze porovnat období s různou volatilitou z vlastní obchodní výkonností a výsledky by vám měly napovědět, zdali ve vašem tradingu existuje úměra výsledky vs. volatilita a jak tato úměra vypadá.

  Mohu si dovolit obchodovat ve zvýšené volatilitě?

  Podle mého názoru by ve vyšší volatilitě neměli živě obchodovat ti obchodníci, kteří nedokáží konzistentně profitovat v obdobích s běžnou volatilitou. Začínajícím nebo neprofitabilním obchodníkům bych doporučil přejít na SIM a obchodovat pohyby jen s virtuálními penězi. Pamatujte na to, že ziskové obchodování není o náhodných profitech, ale konzistentních exekucích v podmínkách, kterým člověk rozumí. Volatilní trhy sice dokáží odměnit, ale jsou náročné na rychlost a psychiku. Snadno se může stát, že se špatně zvoleným stop-lossem můžete rychle prodělat na několika vstupech, přestože správně odhadnete základní směr trhu. Takové obchody vám budou zbytečně vytvářet drawdown na účtu, ale především vám uberou jistotu a celkové sebevědomí ve vašem celkovém obchodování, které budete dlouho získávat zpět. Navíc pokud se naučíte dobře, a s jasným plánem, obchodovat volatilní trhy na SIMu, budete dobře připraveni na další podobné období, které zcela jistě přijde.

  Je logické, že svůj přístup musí přehodnotit obchodníci, kteří používají fixním SL/PT a vstupují na close úseček. Tam, kde např. před měsícem stačil stop-loss 100 USD, dnes bude potřeba stop-loss podstatně větší. Pracujete-li s fixními stop-lossy, může představovat vodítko pro jejich úpravu např. změna průměrné hodnoty indikátoru ATR mezi stávajícím stavem trhu a „normální hodnotou“, kterou máte natestovanou. Adekvátně by se pochopitelně měly změnit profit targety.

  Nikdy ve vyšší volatilitě nezapomínejte na přiměřenou míru risku vůči velikosti účtu. Osobně riskuji v intradenním obchodování do 1% účtu na obchod a cca max. denní 3% ztráty. V období vyšší volatility to znamená, že mé stop-lossy budou obecně vyšší, a mohu si tak dovolit obchodovat s menším počtem kontraktů. Z tohoto pohledu bych doporučoval zamyslet se velmi nad svým risk managementem všem těm, kteří mají nyní problémy s vyššími marginy u některých brokerů (např. Interacetive Brokers).

  Jaký timeframe pro období vyšší volatility?

  V případě vyšší volatility je podle mé zkušenosti dobré vyzkoušet si úpravu používaného timeframe. Jsou-li trhy rychlé, sám rád obchoduji na nižších timeframe, protože se trhy hýbou, a obvyklý šum se na nižších timeframe přeměňuje v obchodovatelné swingy. Samozřejmě nízký timeframe může být velmi rychlý a opět je na každém, aby zvážil všechna pro i proti.

  V každém případě doporučuji aktuální trhy vnímat jako příležitost – buď vydělávat peníze, nebo se něco naučit. Jsem přesvědčen, že se s podobným typem trhů budeme v nadcházejícím období potkávat častěji, a proto doporučuji zkoušet trhy obchodovat (byť na SIMu).

  Závěrem - nedivil bych se, kdybychom před sebou měli opět nějaký „flash crash“ – den s extrémním propadem cen. Jak vypadal ten poslední si můžete s našim komentářem přečíst v tomto článku Minulý týden přinesl na burze den s extrémním propadem – jaké lekce si z pohybu vzít?

  10.8.2011

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<
×
×
 • Vytvořit...