Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Intradenní obchodování: poznejte svůj trh (2/2)

  V minulém díle našeho mini-seriálu na téma "poznejte svůj trh" jsme se blíže podívali na distribuci pohybů v rámci jednotlivých úseků dne trhu e-mini Russell 2000. Dnes ještě u tohoto trhu zůstaneme a podíváme se na tendence, které tento trh má v rámci pohybů konkrétních dnů v týdnu.

  Koncept "den v týdnu" (day-of-week, nebo také DOW), je poměrně starý a na různých úrovních s tímto konceptem pracuje skutečně velké množství traderů. Pravděpodobně největším propagátorem konceptu je obchodník Larry Williams, který její široké využití popisuje zejména v knize Dlouhodobá tajemství krátkodobých obchodů (doposud jedna z mých nejoblíbenějších knih o tradingu).

  V rámci studia tohoto konceptu jsem tedy opět "nasypal" data trhu e-mini Russell 2000 do Excelu a to s periodou posledních 6ti měsíců a udělal zběžnou kontrolu toho, jak jsme na tom s distribucí pohybů v rámci jednotlivých dnů v týdnu - což je mimochodem statistika, kterou opět považuji za naprosto základní v momentě, kdy se rozhodnete blíže poznat obchodovaný trh.

  Takže, pojďme se podívat, jaké výsledky nám statistika přinesla.

  Následující tabulka ukazuje průměrný denní pohyb v bodech (12.34 = 1234 USD, apod.) v rámci jednotlivých dnů týdne. Pro lepší vizuální interpretaci jsem opět využil jednoduchou grafickou fukci Excelu.

  Studie nám říká, že největší pohyby se odehrávají ve středu. Tato tendence mě nepřekvapuje, neboť z různých dalších dlouhodobých statistik získávám vesměs podobný údaj - dlouhodobě se ukazují středa a čtvrtek jako jedny z nejzajímavějších dnů k obchodování. Jako nejhorší dopadlo úterý, což je pro mě lehce překvapující informace, očekával bych jako den s nejmenším rozpětím pohybů buďto pondělí, nebo pátek. Tyto dva dny přitom vyšly jako poměrně "průměrné". Příjemnější grafické zobrazení nám dá následující graf:

  Nic méně, pravdou zůstává, že obecně nejsou mezi dny zase až tak výrazné rozdíly a dá se říci, že distribuce rozpětí dne v rámci jednotlivých dnů v týdnu obsahuje více-méně nepodstatné odchylky (snad až s rozdílem středy). Bude tedy zajímavé podívat se opět na podobu určité "MFE četnosti", neboli na jednotlivé nejčastěji dosahované rozpětí dne v rámci jednotlivých dnů v týdnu. Tyto údaje nám dává následující tabulka:

  Osa X udává jednotlivé dny v týdnu, osa Y počet výskytů, kdy trh udělal v daný den v týdnu pohyb alespoň 200 USD (2), 400 USD (4), atd. Červenou barvou jsem opět nechal Excel vybarvit hodnoty, které se pohybují nad průměrem.

  Pokud se podíváme na tabulku detailně, pak z ní můžeme vyčíst několik obecných údajů a z nich vytvořit sumář různých tendencí.

  Předně je patrné, že pátek jenom velmi zřídka dosáhne větších hodnot, jako je pohyb 1800 USD a více za den. Oproti tomu, úterka, středy i čtvrtka jsou takovéto pohyby lehce reálnější.

  I když první tabulka v článku ukazuje jako den s průměrně největšími pohyby středu, z poslední tabulky je patrné, že nejčetnější množství vysokých pohybů má čtvrtek. Daleko častěji dosáhne pohyb alespoň 1000 USD, než středa.

  Pro pondělí je v "normě" pohyb cca 800 - 1200 USD za den, u úterka zřídka můžeme očekávat pohyb větší jak 800 USD za den. Středa je poměrně podobná pondělku, u čtvrtku je velmi vysoká pravděpodobnost pohybu alespoň 1000 USD za den, totéž platí pro pátek.

  Osobně jsou mé závěry z této studie následující:

  • druhá polovina týdne (ST, ČT, PÁ) je obecně zajímavější, než první polovina,
  • úterý je bezpečně den, kdy je třeba být nejopatrnější a připravit se na možnost nejvyššího chopu,
  • pondělí vypadá jako "standardní" den, přesto zůstávám opatrný - převážně v úvodu dne.

  Nyní, samozřejmě, opět se jedná převážně o tendence. Pokud chceme, můžeme je opět dále rozvíjet dalšími směry. Například:

  • zkusit testovat jednotlivé úseky (půlhodiny) obchodní seance v souvislosti s jednotlivými dny v týdnu (DOW)
  • zkusit testovat jednotlivé kalendářní dny v měsíci - jsou některé části měsíce volatilnější?
  • zkusit testovat specifická data, jako například expirační pátek, apod.

  Opět zdůrazňuji, že tyto tendence netestujeme pro přesná a dogmatická pravidla, ale daleko více proto, abychom mohli v různé okamžiky zaujmout oběcně patřičný postoj k trhům a poskládat různé tendence dohromady, abychom dostali alespoň velmi hrubé předpoklady. Dle těch pak můžeme řídit úroveň naší agresivity, množství obchodovaných kontaktů v daný interval nebo den, atd. Nehledě na to, že podobné obecné statistiky s účelem hledání obecných tendencí občas přinášejí i mnoho další inspirace a přinášejí tak i řadu nových myšlenek, které nám pomohou stát se lepšími obchodníky.

  23.9.2009

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...