Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Poznejte svůj trh: doplnění

  Po sérii dvou předešlých článků na téma "poznejte svůj trh" jsem obdržel několik dotazů, které naznačily, že v určitých bodech prezentovaných statistik došlo možná k lehkému nepochopení. Proto jsem se rozhodnul k tématu vrátit ještě jednou a to v podobě otázek a odpovědí.

  Otázka: znamená vaše prezentovaná statistika, že kdo nemá čas obchodovat trh e-mini Russell 2000 večer, má smůlu?

  Toto je velmi zjednodušený závěr. Není možné takto jednoduše dělat unáhlené závěry, je vždy třeba podívat se na věc jako celek. Samozřejmě veškeré statistiky jasně ukázaly, že tendence pohybů na závěr dne byly v posledních 6 měsících výrazně slabší. To však neznamená, že se nedá vůbec ve večerních hodinách obchodovat. Znamená to pouze to, že je nezbytné uzpůsobit naše záměry tomu, jaké tendence chování trh v této době má. Logicky nebudeme obchodovat s vyhlídkou profit-targetů nebo výstupů na úrovni několika stovek dolarů, např. 400-500 USD a více. Bude nutné pohybovat se v očekáváních podstatně níže. Takovému očekávání je nutné přizpůsobit i zbytek systému - tj. risk (stop-loss), aby naše risk-reward-ratio bylo stále adekvátní a zároveň si důsledně s pomocí backtestu stanovit, jaké jemné nuance jsou v závěru dne pro obchodování našeho systému smysluplné, jaké již ne. Také je třeba vyzkoušet několik timeframe, protože je logické, že například s 5ti minutovým timeframe nemůžeme v závěru dne očekávat bůh ví jaké výsledky - čím vyšší timeframe, tím jednak většinou vyšší risk na obchod, ale tím také spekulujeme pro delší profity, které již nemusí být v souladu s tím, co nám trh e-mini Russell 2000 v závěru dne nabízí.

  Rovněž je třeba podotknout, že zde stále hovoříme pouze o tendencích, navíc tendencích za posledních 6 měsíců. Na počátku roku například byla situace opačná - většina velkých pohybů se tvořila na závěr dne.

  Otázka: znamená to tedy, že brzy vše zase může být jinak?

  V trzích je neustále všechno jinak. Trhy jsou jedna nekonečná změna, v trzích není nic konstantní, definitivní a konečné. Přesto trh tvoří již zmíněné tendence, které je třeba pravidelně "kontrolovat" a přizpůsobovat se jim. Pokud je aktuální tendence největších pohybů v první hodině, musíme se snažit využít právě tohoto období k realizování maximálních možných profitů. Pokud za měsíc bude volatilita na úvodu dne třetinová a na konci 3x větší, pak je opět třeba se přizpůsobit. Buďto část obchodní aktivity přesunout ještě na konec dne, nebo v úvodu dne snížit počet kontraktů, uzpůsobit money-management (zejména snížit risk), apod.

  Výhoda je, že každá tendence má určitou setrvačnost. Proto se většina tendencí dá poměrně rychle vypozorovat a poměrně rychle se i takové přizpůsobit.

  Měnící se tendence jsou i důvod, proč jsem odpůrce automatických obchodních systémů. Pokud nebudete své AOS pravidelně aktualizovat s přihlédnutím na současné tendence, je velmi vysoká pravděpodobnost, že váš AOS přestane dříve či později fungovat.

  Otázka: jak mám ale poznat, že se již některá tendence mění?

  Pokud pravidelně obchodujete a pravidelně hledíte do trhu, jste již s trhem natolik "v kontaktu", že to začnete poměrně rychle rozpoznávat sami - už od pohledu. Také je nezbytné občas aktualizovat obecné statistiky v Excelu - taková věc většinou zabere maximálně 2 hodiny práce, přesto patří k jedné z rutin profesionálního obchodníka. Změny tendencí také vypozorujete už jenom tím, že si pravidelně, každý den, vedete záznamy svých obchodů, které si tisknete a dáváte do šanonu. Občas si své záznamy projíždím večer a už jen pohledem jsou patrné některé změny tendencí oproti začátku roku. Jakákoliv organizovanost, důslednost a preciznost vám pomůže změny tendencí rozpoznat velmi, velmi rychle. A samozřejmě také zkušenost.

  Otázka: vaše statistiky ukazují, že je obecně nejslabší úterý, ale mně úterky vychází dobře. Nejhorší jsou pro mě pondělky.

  Ani já nemám výraznější problém s úterky. Opět, jedná se pouze o globální tendence - nikoliv o dogma. A vždy záleží, jak máte váš systém nastavený. Já například obchoduji pro menší profit-targety, menší range v úterý mně tedy výrazněji nevadí. Na druhou stranu vím, že v úterý může nastat větší chop, než jiné dny - jsem tedy o trochu více ve střehu před potenciálním chopem, než obvykle.

  Oproti tomu pondělky jsou zcela jiná záležitost. Nezávisle na statistickém výsledků běžného rozpětí trhu v tento den mohu konstatovat, že dlouhodobě vyhodnocuji pondělí pro intradenního obchodníka jako nejméně vhodný den. Mé obchody a veškeré mé backtesty toto tvrzení neustále opakují a podporují. Je to dáno mnoha faktory. Jednak tím, že pondělní otevření je nejvíce "divoké", a tudíž se zde odehrává nejvíce falešných signálů, falešných průlomů, atd. Některé velké banky a korporace navíc pracují s rozpětím trhu na základě týdne a jelikož v pondělí ještě není příliš definovaný range, uplatňují své příkazy v trhu s mnohem menší opatrností a menším objemem. Tím chybí pohyby, které jsou typické pro druhou polovinu týdne.

  Obecně mohu říci, že pondělky mohou být nejvíce nepředvídatelné. To však opět neznanená, že by se nedaly obchodovat. Dělat na základě podobných informací okamžitá "definitivní" rozhodnutí a závěry v tradingu není profesionální. Je jen třeba vědět o tendencích a být na ně připravený.

  Když například řídíte automobil, můžete vědět, že váš automobil mívá tendence být v prudší zatáčce lehce nestabilní. Proto s touto tendencí počítáte - ne však na úrovni, že byste před prudkou zatáčkou auto zcela zastavili, nebo snad začali auto tlačit. Prostě jen víte, že musíte tuto tendenci vzít v potaz v komplexu celkového řízení automobilu.

  V trzích je to totéž - prostě jen berete tendence v úvahu v rámci řízení svých pozic a tradingu jako celku.

  Otázka: existuje více podobných tendencí?

  Rozhodně ano. Každý obchodník už by si měl ale takové testovat sám. To, že zde prezentují nějaká konkrétní čísla, není opět příliš edukativní. Lidé mají tendence jen slepě podobná čísla přebírat a hned z nich dělat ukvapené, jednoznačné názory. Je to dáno tím, že si sami nedali práci podobné tendence testovat, přemýšlet o nich, dívat se na ně "číslo po čísle". To, co si sami uděláte, má pro vás vždy nejlepší a největší přínos - proto účelem článku bylo inspirovat a navodit možnosti, jak tendence testovat - největšího efektu pak zaručeně každý dosáhne svou vlastní prací.

  Na závěr k tomuto ještě jedna rada: možná, že mnoho testovaných tendencí nevyužijete hned teď. Přesto veškeré podobné testy archivujte a důkladně dokumentujte, i s popisy toho, proč jste vlastně danou tendenci testovali. V průběhu času se k některým budete vracet s novými zkušenostmi a docela určitě v řadě z nich ještě najdete mnoho praktického užitku.

  Testování tendencí je také důležité proto, protože naší práci tradera chceme brát vážně a profesionálně. Ředitel, který řídí podnik, se také nemůže spokojit s tím, že ví, v jakém úseku se co děje. Musí také vědět, jaké jsou tendence zaměstnanců v různé období v průběhu roku (například v únoru mohou mít tendence být více nemocní, v létě si brát hromadně dovolené), musí znát tendence svých zákazníků (například že z nějakého důvodu o zboží podniku mají na podzim), apod. Pokud ředitel takovéto tendence zná, ještě to neznamená, že kvůli nim mění celkové řízení podniku - přesto je ale bere v potaz a snaží se být "připravený". A stejně jako trader, i takový ředitel ví, že tendence zákazníků se též může v průběhu času měnit - proto se snaží případné změny tendencí v průběhu času citlivě vypozorovat.

  Trading je byznys, jako cokoliv jiného - proto k němu jako k byznysu musíme přistupovat.

  27.9.2009

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...