Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Co mohou být brokeři zač (skutečný příběh)

  Dnešní článek bude zajisté pro mnohé nemalým překvapením. Avšak pravdivým překvapením. O tom, že v případě brokerů a brokerských domů musí být obchodník extrémně opatrný jsme již psali několikrát. Zde je však reálný příběh člověka, který se jako broker krátkou chvíli živil.

  Příspěvek nám zaslal pan Vladimír H. a my jej nyní zveřejňujeme s jeho souhlasem. Poselství článku by mělo být jasné a jednoduché: pozor na brokery, převážně ty v ČR (v případě brokerů v USA bych již takové obavy osobně neměl). Tak tedy, zde skutečný příběh pana Vladimíra:

  Přijel jsem loni na podzim po 10 letech z USA, kde jsem měl dva úspěšné byznysy a bohaté zkušenosti v „sales“. Poněvadž jsem plánoval delší pobyt v ČR, rozhlížel jsem se po zajímavé činnosti, a protože jsem vždy chtěl proniknout do tajů komoditního obchodování a nic jsem o tom nevěděl, odpověděl jsem na inzerát na pozici burzovního makléře (pozn.: jiný výraz pro brokera). Nevěřil jsem, že bych mohl vůbec dostat nějakou odpověď, poněvadž nemám žádné vzdělání ekonomického směru a žádnou praxi v ani zdaleka příbuzném oboru. Nicméně, odpověď přišla, proběhlo výběrové řízení a za týden jsem bydlel v Praze a absolvoval týdenní školení. Bylo mi hned divné, že veškeré školení budou trvat pouze 5 dnů a v pondělí následujícího týdne mám začít. První den školení už mi bylo jasné, o co se jedná – skolení nemělo nic společného s akciemi – bylo to typické školení „prodavačů“ – jak argumentovat přes telefon, jak dostat klienta do kanceláře, jak ho přesvědčit, aby prodal/koupil když chci já, atd. Nicméně ze zajímavosti jsem vydržel do příštího týdne a byl jsem pln očekávání, co přinese první pondělí. Ráno jsem byl usazen do místnosti společně s 30 dalšími lidmi a dvěma velmi nahlas puštěnými televizemi s NBC Market Updates News na programu (sloužícími jako zvuková kulisa v telefonu, která má přesvědčit klienty že volají do profesionální burzovní společnosti – pozn. nikdo z přítomných makléřů neuměl Anglicky, takže by těm zprávám stejně nerozuměli), přede mnou telefon a hromada papírů s kontakty a měl jsem začít volat.

  Jak takový proces probíhá:

  1) Zavolám na nějaké to číslo a po dosažení svého člověka na něm chci emailovou adresu, nebo fax pod záminkou zaslání nejaktuálnější analýzy trhu (A4 s analýzou vývoje nějaké akcie – nesrozumitelné pro kohokoliv, kromě odborníka – s kontaktem brokerské společnosti).

  Kontakty, kterým jsme měli volat byly dopředu vytypované jistou firmou, které jsme za ně platili. Měli to být fyzické a právní subjekty, vydělávající nad určité množství peněz ročně. Proč jim volat a nabídnout nesrozumitelnou analýzu trhu? Je to pouze „sales pich“, jak dostat „nohu do dveří“. Samozřejmě, že každý z volaných byl udiven, odkud a proč máme jejich telefonní čísla a jméno, nicméně jsme školeni k tomu, abychom jim během rozhovoru nedali šanci údiv vyjádřit, protože pak bychom museli vysvětlovat. Prostě a dobře lze určitou formou vedení rozhovoru je přinutit k tomu, aby dobrovolně „vyklopili" potřebné informace, pak se urychleně rozloučit a zavěsit, nechajíc volaného v nevědomosti „o co vlastně šlo“. Je to něco podobného, co se jeden čas dělo v USA a možná, že na to přišly brokerské společnosti v ČR už také. „Omylem“ dostanete e-mail od nějakého brokera adresovaný jeho klientovi XY, kde mu broker popisuje, že se např. „právě vrátil ze zasedání rady firmy YZ a že budou během tří dnů vydávat zprávu, která akcie této firmy vystřelí do oblak“. Čistý zisk – stovky tisíc dolarů během následujícího týdne. Nicméně, i když e-mail „nebyl“ adresován vám, má vás nevědomě motivovat pod vidinou velkých peněz k tomu, abyste tomuto brokerovi zavolal a zjistil, o co se to vlastně jedná. No a to je právě ten první krok, kterého chtěl onen broker „nechtěným“ e-mailem dosáhnout. Pak už na vás praktikuje předem nacvičené a prověřené taktiky „ždímání citronu“. Samozřejmě znění e-mailu mohou být různá a taktéž to nemusí být e-mail, ale telefonní hovor apod.

  2) zavolat za dva dny, s úkolem „dotlačit“ klienta k návštěvě sídla firmy, kde bude usazen do místnosti a „zpracováván“ příslušnými odborníky až do doby, kdy bude přesvědčen o investici do akcií

  3) takovémuto klientovi pak volám v určitých časových odstupech a sděluji mu úžasnou novinu, že naši analytici a já jsme právě objevili dvě akcie (předem vytypované a přinesené manažerem každé ráno nám všem) u kterých se očekává prudký vzrůst během „pěti minut – pak už bude pozdě“.

  4) samozřejmě je třeba takovéhoto klienta obchodovat co nejvíce, protože z každého RT jdou procenta na mou výplatní pásku. Žádné RT = žádná výplata. Chci-li jíst, musím přesvědčit.

  No ta to jsem já, který má být investiční oporou a jistotou svému klientovi. Ono pondělí jsem tam vydržel 1 hodinu a 45 minut, než jsem stačil pohovořit s několika již déle pracujícími makléři a udělat si obrázek o tom, o co se jedná. Pak jsem udivenému manažerovi popřál vše nejlepší v byznysu a tím jsem skončil povolání makléře.

  Nicméně, všechno zlé k němu dobré. Seznámil jsem se při té příležitost s člověkem, který mě nepřímo dovedl k „Finančníkovi“ a tím k začátku mých studií v oblasti tradingu. Onen člověk shodou okolností přešel k jinému pražskému brokerskému domu, který poskytuje i on-line obchodování a díky jeho „inside info“ o kvalitě poskytovaných služeb jsem nabyl přesvědčení, že s jakýmikoliv brokery nechci mít nic společného. Alespoň ne v Čechách.

  Nyní jsem již opět zpět za oceánem. Studuji pilně trading a mým předsevzetím je, aby se toto stalo mým hlavním zdrojem financní. Před svým odjezdem jsem stihl jeden z vaších seminářů a Woddieho (díky za zprostředokování takovéto akce). Myslím si, že většina lidí si neuvědomuje, co jim přinášíte. Vím o čem mluvím, poněvadž jsem za svých 10 let v USA byl na pár „seminářích“ ze několik tisíc USD a nedozvěděl jsem se v podstatě nic, kromě toho, že jestli se chci dozvědět více, tak mě to bude stát opět těch několik tisíc. Váš přístup mě velmi překvapil (mile). Přeji vám a všem traderům mnoho úspěchů a doufám, že se budu moci při některé z mých budoucích návštěv v ČR zúčastnit nějakého toho srazu traderů a akcí Finančníka.


  S pozdravem, Vladimir H.

  I my děkujeme za skvělou zkušenost. V tomto bodě tedy snad již každý chápe, že má být opatrný, kdykoliv mu někdo volá nebo mailuje s „jistým tipem“ na obchod. Pamatujte, že kdyby „jisté tipy“ brokerů fungovaly, pak už by nemuseli být brokeři brokery a účtovat vám své často nemalé brokerské komise.

  27.9.2006

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z
×
×
 • Vytvořit...